1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Problem kontakt forma nuk po i dergon mesazhet

Tema tek 'PHP // ASP // Python' e hapur nga IamEnis, 14 Maj 2019.

 1. IamEnis

  IamEnis Anëtar

  Postimet:
  11
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  13
  Pershendetje ITshqip, kam nje problem me webfaqen gjegjsisht tek kontakt forma e kam bo lidhjen me databazen edhe e kam kriju databazen ne host por nuk po e dergon mesazhin dmth spo komunikon me serverin:
  db.php
  Code:
  <?php
  ini_set("display_errors",1);
  $servername = "localhost";
  $dbname = "###";
  
  $username = "###";
  $password = "###";
  
  // Create connection
  $conn = new mysqli($servername, $username, $password,$dbname);
  
  // Check connection
  if ($conn->connect_error) {
  die("Connection failed: " . $conn->connect_error);
  }
  
  function mime_type($file) {
  
  $mime_type = array(
  'txt' => 'text/plain',
  'htm' => 'text/html',
  'html' => 'text/html',
  'php' => 'text/html',
  'css' => 'text/css',
  'js' => 'application/javascript',
  'json' => 'application/json',
  'xml' => 'application/xml',
  'swf' => 'application/x-shockwave-flash',
  'flv' => 'video/x-flv',
  
  // images
  'png' => 'image/png',
  'jpe' => 'image/jpeg',
  'jpeg' => 'image/jpeg',
  'jpg' => 'image/jpeg',
  'gif' => 'image/gif',
  'bmp' => 'image/bmp',
  'ico' => 'image/vnd.microsoft.icon',
  'tiff' => 'image/tiff',
  'tif' => 'image/tiff',
  'svg' => 'image/svg+xml',
  'svgz' => 'image/svg+xml',
  
  // archives
  'zip' => 'application/zip',
  'rar' => 'application/x-rar-compressed',
  'exe' => 'application/x-msdownload',
  'msi' => 'application/x-msdownload',
  'cab' => 'application/vnd.ms-cab-compressed',
  
  // audio/video
  'mp3' => 'audio/mpeg',
  'qt' => 'video/quicktime',
  'mov' => 'video/quicktime',
  
  // adobe
  'pdf' => 'application/pdf',
  'psd' => 'image/vnd.adobe.photoshop',
  'ai' => 'application/postscript',
  'eps' => 'application/postscript',
  'ps' => 'application/postscript',
  
  // ms office
  'doc' => 'application/msword',
  'rtf' => 'application/rtf',
  'xls' => 'application/vnd.ms-excel',
  'ppt' => 'application/vnd.ms-powerpoint',
  
  // open office
  'odt' => 'application/vnd.oasis.opendocument.text',
  'ods' => 'application/vnd.oasis.opendocument.spreadsheet',
  // etc...
  // truncated due to Stack Overflow's character limit in posts
  );
  
  $extension = strtolower(pathinfo($file, PATHINFO_EXTENSION));
  
  
  if (isset($mime_type[$extension])) {
  return $mime_type[$extension];
  } else {
  throw new Exception("Unknown file type");
  }
  
  }
  
  ?>
  
  contact.php
  Code:
  <?php 
  ini_set("display_errors","off");
  include('db.php');
  $source_from=strip_tags($_POST["source_from"]);
  $first_name=strip_tags($_POST["first_name"]);
  $last_name=strip_tags($_POST["last_name"]);
  $email=strip_tags($_POST["email"]);
  $phone=strip_tags($_POST["phone"]);
  $message2=strip_tags($_POST["message"]);
  
  
  $ip =$_SERVER['REMOTE_ADDR'];
  $date_enq=date('Y-m-d h:i:a');
  
  $to = '###';
  
  $subject = 'Enquiry from Contact Form ';
  
  $headers = "From: " . strip_tags('###') . "\r\n";
  $headers .= "Reply-To: ". strip_tags('###') . "\r\n";
  $headers .= "MIME-Version: 1.0\r\n";
  $headers .= "Content-Type: text/html; charset=UTF-8\r\n";
  
  $message = '<p><strong>New Contact Enquiry</strong></p>';
  $message .= '<p><strong>Enquiry For:</strong>'.$source_from.'</p>';
  $message .= '<p><strong>First Name:</strong>'.$first_name.'</p>';
  $message .= '<p><strong>Last Name:</strong>'.$last_name.'</p>';
  $message .= '<p><strong>Email:</strong>'.$email.'</p>';
  $message .= '<p><strong>Phone:</strong>'.$phone.'</p>';
  $message .= '<p><strong>Message:</strong>'.$message.'</p>';
  
  if(mail($to, $subject, $message, $headers))
  {
  
  $sql = "INSERTINTO `contact` (`source`, `first_name`, `last_name`, `phone`, `email`, `message`, `ip`, `enq_date`) VALUES ('".$source_from."', '".$first_name."', '".$last_name."', '".$phone."','".$email."','".$message2."','".$ip."','".$date_enq."')";
  
  if ($conn->query($sql) === TRUE) {
  $dinsmsg= "Data Inserted Successfully";
  } else {
  $dinsmsg= "Error: " . $sql . "<br>" . $conn->error;
  }
  
  
  $result=array("RESULT"=>"success","MSG"=>"Thanks for your enquiry , we will be get back to you soon.","dinsmsg"=>$dinsmsg);
  }
  else
  {
  $result=array("RESULT"=>"failed","MSG"=>"Opps... there is some issue occured while sending enquiry");
  
  }
  echo json_encode($result);
  
  
  ?> 
  
   
 2. selim canar

  selim canar Anëtar Fillestar

  Postimet:
  92
  Pëlqimet:
  13
  Pikë nga trofetë:
  8
  Code:
  https://php.net/manual/en/function.mail.php
   
  sodovina-city dhe IamEnis pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...