1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Printeri nuk gjindet ne network

Tema tek 'Kartela Grafike // Monitorë // Skenerë // Printerë' e hapur nga urankajtazi, 16 Qershor 2018.

 1. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Nje printer i tipit Canon iR1022i eshte i lidhur me rrjet mirepo nuk po gjindet kur po e boj automatic search ne windows 7.
  Kam provuar duke i shkru IP manualisht mirepo pa sukses, mesazhi ishte se This device cannot be communicated through network (kshtu diqka).
  Kam provuar nderrim te ethernet cable, ndryshim te IP te printerit, ndryshim te routerit mirepo pa sukses.
  Duhet cekur se ne pc qe jane te lidhur me te njejtin Router ka qasje ne internet dhe intranet, dhe ne router jep sinjal qe nje paisje ne ate port eshte e lidhur (dhezet drita).

  Qka mundet me pas, a ka mundsi qe eshte djeg ndonje pjes e printerit pasi qe ka pasur nderprerje te rrymes dhe pastaj nuk ka funksionu me?


  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
 2. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Kabllin e ke lidh me routerin apo direkt me kompjuterin.

  Ose mundesh me e lidh direkt me usb me kompjuterin.

  A ka wifi , Bluetooth ose ndonje gje tjeter.

  Shiko ke settings e printerit kontrollo mire nese ka me shpernda printerin ne network a eshte activate.

  Dhe nuk e di se kam harru me windows shtate po nuk e di a e ke pare ne windows 8.1 kur konjektohesh me wifi te pyet a don qe ti gjesh pajisjet (devices pribters) te ketij network, nuk e di a eshte e njejte ne win 7 po duhet me e bo yes.

  Pastaj mundesh ti besh nje full reset nese eshte e mundur.

  Dhe nese ka ndonje pjese harduerike qe ben problem mund te jete priza ethernet e printerit.
   
 3. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Printeri eshte i lidhure me Router

  Printeri perdoret nga 2 ose me shume PC

  Eshte vetem me Eth cable

  E ka mundesine me i ndryshu TCP/IP me i ba auto ose static si dhe disa opsione tjera (Gateway, Subnet Mask etj) qe jane ne rregull
   
 4. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  Mnyra me bazike me e gjet defektin e ke me ping .

  nqs ip e printerit eshte 192.168.2.230 beje ne cmd ping -t 192.168.2.230 edhe shiko , nqs nk ka ping eshte problemi modem/kabull/karta e rrjetit te printerit.

  nqs ka ping thjesht jepi reset printerit tek settings .

  zgjidhje alternative. lidhe me nje kompjuter se rrin ndezur gjat gjith kohes instaloje me usb edhe bani share this printer. , shkon device and printers edhe e ban share.

  kisha te njejtin problem sot me 1024i problemi kishte qen koka e rrjetit ...
   
  Fannol Gashi dhe urankajtazi pëlqejnë postimin.
 5. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Me ping e kam provu po nuk e gjejke e as me tracert.

  Me duket qe nese nuk gjej ndonje zgjidhje tjeter me duhet ta perdor kete metoden alternative.

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
 6. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Ip ska lidhje nese printeri eshte ne mode access cfaredo te jete ip duhet te hapet ne browser.


  A ka network status ke printeri dmth te settings a ta jep a eshte konjektu a jo?

  Provo ndysho prizen ethernet ku eshte e lidhur me router a punon a jo?

  Restart routerit dhe printerit.

  Pastaj vlla nuk ka zgjidhje tjeterpervec asaj qe ka then @Lodvald
   
  urankajtazi pëlqen postimin.
 7. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Nuk ka kurfar menyre me shiku statusin vetem me i ndryshu disa settings qe i kam permend me lart.

  E kam ndryshu prizen ne router mirepo pa sukses.

  Te henen e shikoj prap mirepo besoj qe duhet me perdor zgjidhjen qe e ka jep @Lodvald

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 8. Albi Bytyqi

  Albi Bytyqi Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,079
  Pëlqimet:
  127
  Pikë nga trofetë:
  133
  Uran shikoje emrat e kompjuterve, kam pas nje problem te ngjajshem si tonin vetem pse 2 kompjuter kan pas te njejtin emer njoni ma ka gjet printerin tjetri jo, si e kam ndryshu njonit emrin me ka punu pas asnje problem.
   
 9. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  E kom provu edhe me laptop po nuk bojke.
  Emrat nuk i kan te njejt.

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
 10. Faton

  Faton Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  28
  Uran nga cili vend je
   
 11. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,424
  Pikë nga trofetë:
  343
  Na trego IP konfiguracionin e kompjuterit/laptopit dhe te printerit: ip, subnet mask dhe default gateway!
   
  BlackEagle pëlqen postimin.
 12. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Printeri
  IP: 10.0.0.13

  PC:
  IP: 10.0.0.29

  Perbashket:
  Subnet Mask: 255.255.255.0
  Default Gateway: 10.0.0.254

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
 13. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,424
  Pikë nga trofetë:
  343
  Flm,

  Tash provoj qeto edhe jep pergjigje:
  1. Nga PC beje ping nje pc tjeter
  2. Nga pc beje ping printerin
  3. Nga nje pc tjeter beje ping printerin
  4. Perdor nje crossover utp kabell lidhe direkt ne printer edhe provo ping (leje IP ne te njejtin range)
  5. Nese nuk punojn kto ma lart ather beje update firmware te printerit ne versionin e fundit qe e ofron prodhuesi
  6. Lidhe me usb kabell ne nje pc edhe provo ping.
  7. Nese te punon hapi 6 ather kqyr a mundesh me ja ndrru kartelen e rrjetit
  8. Nese nuk bon pune as ajo, ndrroje printerin!
   
  urankajtazi pëlqen postimin.
 14. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Faleminderit

  1. Ping ne rregull
  2. Nuk ka response
  3. Nuk ka response
  4. *
  5. *
  6. E kam lidh me usb dhe e kam bere share ne network dhe keshtu po e perdori
  7. *

  * I provoj neser dhe te jap pergjigje.
   
 15. Inpu

  Inpu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  274
  Pëlqimet:
  25
  Pikë nga trofetë:
  38
  Pervec printerit pajisje te tjera pingon dot ne rrjet?
   
 16. Rafet Maxhuni

  Rafet Maxhuni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  680
  Pëlqimet:
  52
  Pikë nga trofetë:
  58
  mos nuk po te ban kablla ose vendi i rrjetit te printerit me qa e ki rrjetin a e ki me post a me qa ?
   
 17. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Po tjerat muj me i ba ping

  Me ipko osht rrjeti, rrjeti osht nrregull.
   
 18. Rafet Maxhuni

  Rafet Maxhuni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  680
  Pëlqimet:
  52
  Pikë nga trofetë:
  58
  spo them qe me ipko seshte ne rregull se ma i miri ne kosove eshte sa e di un ama porti aty vendi qe hin prej modemit te printeri qata kontrolloje ti se un me KASDA e kam pas me post e si kish pas punu porti o sa driverin merr hiq shti instalo deinstalo 1 dit mi ka marr kur e ndrrova portin kur bani keshtu qe edhe ti ndrroja portin edhe merrja driverat qfare ti propozon windowsi edhe e besoj qe te ban
   
 19. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  E kom ndrru portin ne modem, besa edhe kabllen e kom ndru po apet njejt, ne modem sinjalizojke qe osht nrregull I lidhum po ne network smujsha me gjet e as ping me ba.
   
 20. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  Kap e trete nqs se ke nreq qe athere
   

Shpërndaje faqen

Loading...