1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Policia konfirmon arrestimin e dy hakerëve të akuzuar nga Amerika

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga getrich, 8 Shkurt 2018.

Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.
 1. G4SHI

  G4SHI Anëtar Aktiv

  Postimet:
  260
  Pëlqimet:
  67
  Pikë nga trofetë:
  53
  jo more vlla se e shohin edhe familjen :p , ka edhe mnyra tjera po USA nuk tregon ata hakerat qe i arreston kishe i shtin nburg 30 vjet ose 60 vjet jo more vlla i punson per shtet tvetin se i vyn asi hakera t`mdhenj
   
 2. RexhepS

  RexhepS Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,389
  Pëlqimet:
  392
  Pikë nga trofetë:
  138
  kjo qka po thu ti osht e vertet amo jo ne rastin e ktyne se ksi qe bojn spam e klonojn karta identieti e ksi nuk ju vyjn atyne aj rasti i ardit ferizit se ju ka hy ne sistem dhe ju ka vjedh te dhena aj ka mujt mu kon qysh po thu ti e jo nrastin e ktyne se kta sjon hakera si kta ka shum neper boten e internetit por qe kta sjon nal hiq dmth kan vazhdu veq tu fitu dhe dikur e zen veshin
   
  getrich pëlqen postimin.
 3. Emilio

  Emilio Anëtar Aktiv

  Postimet:
  409
  Pëlqimet:
  61
  Pikë nga trofetë:
  28
  tu paq met siguria amerikane nbesart hoxhen e liridon musliun e nty e nmu na paska q* nana neve si Kosovo se qata amerikan i kem na.
  po ju kisha lut mos mem repliku perderisa nuk ta permeni emrin mos um repliko se teper ngusht e paske trunin.
   
  getrich pëlqen postimin.
 4. G4SHI

  G4SHI Anëtar Aktiv

  Postimet:
  260
  Pëlqimet:
  67
  Pikë nga trofetë:
  53
  jo more vlla spe di cili i ka pas marr prej tkosoves 277 milion euro , e kan kqyr me nxan 1 vjet skan mujt :p , tu u rujt aj p9 qeshtut po kur ski informata shum e mos bon reply hiq
   
 5. Koraab

  Koraab Anëtar i Njohur

  Postimet:
  536
  Pëlqimet:
  173
  Pikë nga trofetë:
  73
  o @G4SHI amerikes nuk i duhen spamera , se dhe fmija 10 vjet munet me u bo spamer nuk duhet njohuri e madhe ktu , tema ka deviju shum ishalla kto nuk ekstradohen usa se nese ekstradohen at`her kuur drit me sy skan me pa :/
   
  emimer dhe getrich pëlqejnë postimin.
 6. clusterphys

  clusterphys Anëtar i Njohur

  Postimet:
  880
  Pëlqimet:
  275
  Pikë nga trofetë:
  93
  Me duket se sa qenke njohur me internetin shok, dhe po bej per here te fundit replike. Shiko te shesesh credit cards, do te thot qe i merr ato nga online web shops. Keto gjejn shope qe jan vuln ndaj slqi apo ndonje webi tjeter, kto skan shanc te funten ne nje web te targetum apo server. Nese ashtu i bie qe gjithe faqe e medha si walmart, amazon, apo ku di une, tju behen dump te gjitha te dhenat e credit cards dhe behehesh menjeher miljarder, pa ditur se cte pret. Prandaj studioni se si funkionojne gjerat para se me hedh nje hap me fol
   
 7. Selim Baruti

  Selim Baruti Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,375
  Pëlqimet:
  257
  Pikë nga trofetë:
  128
  U vendos masa e arrestit me burg dhe u pranua kerkesa per ekstradim.
   
 8. getrich

  getrich Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,063
  Pëlqimet:
  260
  Pikë nga trofetë:
  163
  Nese ekstradohen kta 2 t Ks edhe 1 Shqipseris ather perhajr ju koft burgu .
   
 9. Selim Baruti

  Selim Baruti Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,375
  Pëlqimet:
  257
  Pikë nga trofetë:
  128
  Per te kosoves nuk e di, por vendimi per Aldo Ymerajn u mor sot.
   
 10. Universal

  Universal Anëtar Aktiv

  Postimet:
  328
  Pëlqimet:
  112
  Pikë nga trofetë:
  53
  Pse gjith ky eksitim kur flitet per Hackim e pretendoni se jeni kundra :D
   
 11. getrich

  getrich Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,063
  Pëlqimet:
  260
  Pikë nga trofetë:
  163
  Po sa e pash ne Ljame gjithandej , kishte vendosur nje kapele ne kokë.
  Kurse per kta te Kosoves po lexoj qe nuk paskan urdher ekstradimi ende , kta t KS ka munsi qe munden me shpetu .
   
 12. ano0n

  ano0n Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,068
  Pëlqimet:
  108
  Pikë nga trofetë:
  83
  Kejt menojn qe si tbohet fjal per haker, meniher thojn Amerika nuk i arreston po i perdor per me mrri ma shum, po shum gabim osht.
  Se ka qe Amerika i merr hakerat e mir, po Amerika nuk merr scamera,njerz qe vjedhin pare naper darkweba, qe mirren me drog, me credit carda te njerzve tjer edhe kta i kan perdor per qellime tveta paret e tynve.
  E tash nese menon qe Amerika i perdor qeta njerz qe i kan vjedh paret ateher je shum gabim.
  Lexo ne YouTube, kqyre Silk Road ose AlphaBay, te njejtin persona qa kan bo kta qe jan arrestu edhe ata qe jon kon ne Silk Road, AlphaBay jane te njejt edhe jan arrestu edhe ne burg i kan marr shum vjet.
  Pra po thom qe Amerika hakerat i perdor ata qe kan aftsi qe mujn me i sherby Amerikes, jo njerz qe vjedhin pare, se nuk osht shum zor me vjedh kartela e me i perdor ato.
   
 13. beharluu

  beharluu Anëtar i Njohur

  Postimet:
  652
  Pëlqimet:
  196
  Pikë nga trofetë:
  88
  I nderuar pot replikoj per te fundit her Fillmisht fjala hacker ka domethanje tgjer mirpo me fjalen haker jo un op secili duhet ta kuptoj nje gje qe eshte ai njeri qe e ben diqka ndryshe jo si gjith te tjeret me nje fjal nese ne te gjith hyjm ne shtepi nga dera. dhe dikush hyn nga dritarja aj mund te quhet haker per arsye se po ben diqka me ndryshe nga te tjeret besoj e kuptove thelbin e ksaj . Sa i perket nxjerrjes se te cc nga shopav ta siguroj qe jo kta po edhe nje gjeni futeni ne webshop jepi tgjita tdhanat ska me mujt me nxjerr info rreth cc per arsye se per ket pun osht 3d secure e do tjera tdhanat nuk ruhen ne databasen e webit kshtu qe per te dyti her po keqinformon lexo ma shum msoni teknolegjin shkollski kalo mir
   
 14. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  U kthy ne debat politik.

  Qeni punen e nderron por zakonin se harron.
   
 15. clusterphys

  clusterphys Anëtar i Njohur

  Postimet:
  880
  Pëlqimet:
  275
  Pikë nga trofetë:
  93
  Vejm 3k eu bast. Une te gjej ne nje webshop cc. Je ti i gatshem. E bejm live po deshe ;)
   
  immortal.boy pëlqen postimin.
 16. Pjeter.B

  Pjeter.B Anëtar Aktiv

  Postimet:
  331
  Pëlqimet:
  250
  Pikë nga trofetë:
  53
  Njeri i gjen versione te vjetra , pra qe skan te integrune secure payments
   
 17. clusterphys

  clusterphys Anëtar i Njohur

  Postimet:
  880
  Pëlqimet:
  275
  Pikë nga trofetë:
  93
  po anetari me siper po me thot qe ska shanc :rolleyes:
   
 18. eby

  eby Anëtar Aktiv

  Postimet:
  252
  Pëlqimet:
  109
  Pikë nga trofetë:
  53
  Dikush ka cekur qe keta USA nuk i denon por i puneson. Po eshte e vertet qe i puneson. Pas 3 vitesh rehabilitime keta persona (Jo te gjithe) i nenshtrohen nje testimi. Marim rastin e atij grupi Norvegjes para ca vitesh ku 3 pjestaret e tyre u punesuan menjihere. Ka raste te tjeraplote, ai djali nga Qipro qe theu sistemet e 3 bankave ne USA dhe arketoj ml$ u punesua menjihere te njerat nga Banka. Me pak fjale USA nuk le azgje te iki deme dhe vrasesit i perdor
   
 19. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Nje gje vetem dua te qartesoj.

  Me vjedh para ne kete menyre sikur keta qe kan bere nuk te ben HACKER, por SCAMER, eshte krejt dicka tjeter nga te qenurit nje hacker.

  Mendoj qe duhet te qartesojme disa terminologji, spaku jemi ne nje forum te IT-s, dhe kjo eshte elementare per secilin qe pretendon mu marr me IT. Por nuk keni faj ju sepse mediat qe raportojn per keto raste shkruajne fjale pa vend dhe eshte normale te vazhohet te diskutohet me keto emertime.

  Tani un nuk po them qe ne kete grupen e ketyre nuk ka patur ndonje hacker, ka mundesi qe nga 35 personat e akuzuar, ndoshta vetem 1 ka qen hacker(ose asnje) te tjeret kan patur role tjera ne grup/forum.

  Asnje prej tyre nuk punesohet, leni kto pallavra.

  Keta persona jam i sigurt qe nuk posedojn njohuri per te cilet amerikanet jan deficit, posedojne informacione ose njohuri per te cilet bota akoma ska degjuar...

  Kete pune mund ta bej secili edhe pa patur shum njohuri ne kete fushe, sepse nuk ke nevoje per njohuri teknike(te medha), sidomos kurr punon ne grup/forum.

  Shembull me i mire, eshte sikur un tani ta hap nje "nen-forum privat" ketu ne itshqip, dhe aty te futen diku nja 30-40 persona prej forumit me te besuar dhe te fillojme te merremi me gjera ilegale. Nga keta 30-40 persona ka mundesi max 2-3 veta te jen lideret te tjeret do ta presin shansin me perfitu pasuri te jashtligjshme...
   
  ski11z, immortal.boy, getrich dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 20. H!TM3N.

  H!TM3N. Anëtar i Njohur

  Postimet:
  887
  Pëlqimet:
  220
  Pikë nga trofetë:
  78
  sdi pse veq ky lajm mu shuuum pom doket mos me kan i vertet 530 milion dollar amerikan te vidhen e tek tash me u zan kta pom doket shum lajm i pavertet
   
Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.

Shpërndaje faqen

Loading...