1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Policia konfirmon arrestimin e dy hakerëve të akuzuar nga Amerika

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga getrich, 8 Shkurt 2018.

Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.
 1. getrich

  getrich Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,063
  Pëlqimet:
  260
  Pikë nga trofetë:
  163
  Departamenti i Drejtësisë në SHBA ka njoftuar se është ngritur padi ndaj 36 personave për përfshirje në vjedhjen e identitetit të njerëzve në internet, në një skemë që shkaktoi humbjen e 530 milionë dollarëve të klientëve, bizneseve dhe institucioneve financiare.

  Autoritetet ndërkombëtare kanë arrestuar 13 persona nga SHBA-ja, Kosova, Australia, Britania e Madhe, Franca, Italia dhe Serbia.

  “Aktakuzat dhe arrestimet e sotme përbëjnë një nga ndjekjet më të mëdha në fushën e kibernetikës të ndërmarra në historinë e Departmentit të Drejtësisë”, ka thënë John Cronan, ndihmësprokurori i përgjithshëm.

  Departamenti ka njoftuar se grupi i njohur përmes forumit të vet ‘Infraud’ kishte një skemë të sofistikuar me të cilën ruante ditëlindjet dhe fjalëkalimet e shumë njerëzve.

  Grupi ishte krijuar në vitin 2010 nga ukrainasi Syvatslav Bondarenko.

  Ata përballen me akuza për vjedhje të bankave, vjedhje të të dhënave dhe pastrim parash.

  22:30 - Policia e Kosovës ka konfirmuar përfshirjen e vet në aksionin e ndërmarrë për kundër kësaj organizate, me ç’rast janë arrestuar dy kosovarë, Besart Hoxha dhe Liridon Musliu.

  “Policia e Kosovës, konkretisht Sektori për krime kibernetike në koordinim me autoritetet kompetente ka ndërmarrë veprime të nevojshme sipas autorizimeve dhe ka realizuar kontroll në dy lokacione me ç‘rast janë konfiskuar, dy vetura, kompjuterë Laptop, shtëpiza kompjuteri, telefona celular, USB, foto aparat si dhe dokumente të ndryshme. Lidhur me rastin janë arrestuar dy persona të dyshuar meshkuj K-Shqiptar dhe të njëjtit pas intervistimit me urdhër të Prokurorit dërgohen në mbajtje për procedura të mëtejme”, ka thënë për Koha.net. zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha.
   
  enneaa pëlqen postimin.
 2. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Nuk e di pse gjithmon duhet shqiptaret me qen te perziher ne aktivitete te tilla ilegale.

  Sot ne internet egzistojn me miliona menyra te ligjshme per te perfituar para, disa shqiptar te gjore rrezikojn me keto lloj aktiviteti.
   
  sodovina-city, DailyTeCh, enneaa dhe 3 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 3. immortal.boy

  immortal.boy Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,732
  Pëlqimet:
  305
  Pikë nga trofetë:
  213
  Shqiptaret kan qejf leket pa pune.Lek pa u lodhur shume.Megjithse dhe keshtu lodhesh duke bere hack, por serish e kan ne gjak idene qe me bo keq.
   
 4. Misteriozi

  Misteriozi Anëtari i muajit I

  Postimet:
  2,102
  Pëlqimet:
  250
  Pikë nga trofetë:
  153
  Kta jaranat kan dasht me djers dikujt tjeter me u bo miljoner tu vjedh ..
   
 5. Mike

  Mike Anëtar Aktiv

  Postimet:
  108
  Pëlqimet:
  38
  Pikë nga trofetë:
  38
  Mos vet halli per keta nuk besoj se american law do ti lejoj ner 20 vite burg tash edhe nvaret kejt prej akuzez po keta qe 7 vite tu u marre me kesi sene demtimet jone me miliona mos te flasmi per te tjera sene.
   
 6. @Alvi

  @Alvi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  658
  Pëlqimet:
  172
  Pikë nga trofetë:
  88
  Ata si grup kane marre 530M $. Ne personat e thjeshte 30-40 $ ne dit. Nuk po them per ata qe kane fanpage me super aktivitet.
   
 7. Hektor

  Hektor Guest

  $530 milion dem total prej 36 antareve kryesore te ketij komuniteti (forumi), nuk dmth te kene marrur $530 milione per vete, beni dallimin.
  Zakonisht, ne blackmarkets, gjesendet shiten 10-20x me pake sesa vlejne, mesatarisht 15x.
  Qe i bie qe ky grup, per 5 vite, sipas Departmentit per Drejtesi te kete gjeneruar perafersisht 35 milion $, pra nga 1 milion per secilin.
  Ky kalkulim i imi eshte i perafruar dhe mundet te mos jete i sakte... mirepo edhe nese nga 10 milion i paska marre secili prej tyre prap se prape nuk i'a ka vlejte barra qirane...

  Ndjej keqardhje te madhe per keta djeme duke e marre parasyshe qe jane Kosovare, shpresoj ne denim sa me te vogel te tyre...
  Pajtohem plotesisht me @boom3rang , ky duhet te jete shembull per te gjithe ata qe planifikojne te mirren me keto gjera.
   
  boom3rang pëlqen postimin.
 8. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  841
  Pëlqimet:
  347
  Pikë nga trofetë:
  208
  boom3rang pëlqen postimin.
 9. Selim Baruti

  Selim Baruti Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,375
  Pëlqimet:
  257
  Pikë nga trofetë:
  128
  Lexova lajmin tek arbresh.info dhe me ca pash tek ajo skema njeri nga keta e ka te perseritur pasi eshte ndaluar dhe me pare. Kjo e rendon akoma me shume.
   
 10. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Varet per cilat persona te thjesht po flet, sepse ka edhe te atille qe ne menyra te ligjshme perfitojne nga 1k-10k ne dite, dhe nuk jan pak.

  Per kete arsye e ceka qe ka me miliona menyra per te perfituar, por ja qe disa vendosin te perfitojne me menyra te jashtligjshme, qe sipas mendimit tim eshte rruga me e lehte, dhe me ma shum rrezikshmeri.

  Pastaj per demin e shkaktuar te shpjeguan anetaret me lart edhe Valoni edhe Hektori.

  Ata nese i kan pervetsuar nga 1M$ jan ne kali, tani kjo 530M$ eshte numer i fryer per ta bere rastin me spektakular per publikun e gjere, dhe per ti renduar me akuza edhe me te medha keta persona.
   
  @Alvi pëlqen postimin.
 11. @Alvi

  @Alvi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  658
  Pëlqimet:
  172
  Pikë nga trofetë:
  88
  @boom3rang
  E kisha fjalen per personat qe kane fanpage 10K deri 50K likes
  Ka edhe nga ata sic thua ti por jo te gjithe kane super fitime.
  Nuk tregojne te verteten te gjithe.
   
  boom3rang pëlqen postimin.
 12. Mike

  Mike Anëtar Aktiv

  Postimet:
  108
  Pëlqimet:
  38
  Pikë nga trofetë:
  38
 13. getrich

  getrich Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,063
  Pëlqimet:
  260
  Pikë nga trofetë:
  163
 14. DailyTeCh

  DailyTeCh Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,817
  Pëlqimet:
  231
  Pikë nga trofetë:
  83
  Po te kapesh ne keto pun te liga nuk duhet edhe te jesh kush e din me cfar aftesisht, thjesht rrezikon veten duke mendu se je duke i mbulu gjurmet, ka shum anetar ne ket forum qe kan aftesi te i bien dikujt ne llogari por nuk e bejn ate dhe nuk duhet ta bejne se fundi edhe nese nuk perfundon sikur keta tipat ne burg esht ndergjegje se njejt esht sikur ti vjedhesh dikujt kuleten..
   
  perrex pëlqen postimin.
 15. NANO

  NANO Anëtar Aktiv

  Postimet:
  453
  Pëlqimet:
  163
  Pikë nga trofetë:
  53
  Hallalli osht i mire , edhe sikur fundi mos t`kish qene burgu prape duhet me pas pak humanitet - ama prape po m`dhimen kta djemt :(
   
  emimer pëlqen postimin.
 16. getrich

  getrich Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,063
  Pëlqimet:
  260
  Pikë nga trofetë:
  163
  Sja shef hajrin kurr pares shpejt edhe harramm dine qetoo djem.
  Njerzt punojn pune fizike qe thojn me ndjers edhe prap e kan shtir prej sfidave .
  PS: Menoj qe edhe n itshqip ka shume antar qe kan perfitu edhe perfitojn para n ket mnyr .
   
 17. immortal.boy

  immortal.boy Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,732
  Pëlqimet:
  305
  Pikë nga trofetë:
  213
  Aldo Ymeraj , ka qene emer i degjuar , sic duket ka pas bere pjese ne keto grupet e hackerave, AHG , A dicka tjeter. por se di diku para 4-5 vjetesh ka qene emer i degjuar.
   
 18. Nic00B

  Nic00B Anëtar Aktiv

  Postimet:
  116
  Pëlqimet:
  45
  Pikë nga trofetë:
  43
  30-40$ Eshte me larte se mesatarja e rroges se nje drejtori kshu qe je ne rregull ;)
   
 19. Universal

  Universal Anëtar Aktiv

  Postimet:
  328
  Pëlqimet:
  112
  Pikë nga trofetë:
  53
  Jo nuk ka qene pjese e AHG 99% do kete qene ndonje fans i asaj organizate.
   
 20. Koraab

  Koraab Anëtar i Njohur

  Postimet:
  536
  Pëlqimet:
  173
  Pikë nga trofetë:
  73
  Dhe un e mbaj mend se ka qen pjes e AHG, ka dal hacked dhe ia fshin fanpagen AHG , gjithsesi shpresoj mos ekstradohet usa
   
Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.

Shpërndaje faqen

Loading...