1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Policia e Kosovës sekuestroi pajisje kripto-mining pas ndalimit të qeverisë

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga DardanDaci, 8 Janar 2022.

Tags:
 1. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,340
  Pëlqimet:
  1,031
  Pikë nga trofetë:
  193
  [​IMG]
  Një javë pasi qeveria e Kosovës ndaloi minierat e kriptomonedhave, pjesërisht për të kursyer energji, policia të enjten tha se kishte konfiskuar 70 pajisje të kripto-minierave në dy lokacione.  Në dy operacione të ndryshme në komunën e Mitrovicës së Jugut dhe në komunën e Podujevës, Policia e Kosovës konfiskoi 70 pajisje të kripto-minhjes si pjesë e bastisjeve pas ndalimit të kripto-minhjes të shpallur nga qeveria javën e kaluar.

  Në operacionin e parë, në Mitrovicën Jugore, u konfiskuan 67 makina për prodhimin e kriptove, Policia tha se ata identifikuan vendndodhjen në një banesë ku hetuesit gjetën një të dyshuar që merrej me “veprimtari të paligjshme”.

  Në rastin e dytë pranë Podujevës, policia sekuestroi tre pajisje kripto-minerare.

  “Ne kemi informuar zyrtarët e Doganës dhe do të ndërmarrim veprime të mëvonshme në koordinim me ta”, thuhet në njoftimin e policisë.

  Asnjë arrestim aktual, në të dyja rastet, nuk u raportua.

  Vendimi i javës së kaluar nga qeveria për të ndaluar minierat e kriptomonedhave, duke përmendur shqetësimet për energjinë në një vend me krizë energjetike, ka ngritur pikëpyetje në lidhje me bazën e saj ligjore.

  Ministri i Ekonomisë, Artane Rizvanolli, duke shpallur ndalimin e nxjerrjes së kriptomonedhave, iu referua masave emergjente për mbrojtjen e energjisë elektrike të vendosura nga qeveria më 24 dhjetor, për “kufizimin e furnizimit me energji, të vlefshme për maksimum 60 ditë”. Qeveria zbatoi reduktime energjie më 22 dhjetor për shkak të krizës së rëndë energjetike.

  Por Arbër Jashari, një ekspert ligjor me bazë në Kosovë, tha për BIRN: “Nuk ka një bazë të mjaftueshme ligjore për ndalimin e minierave të kriptomonedhave, duke pasur parasysh se asnjë ligj i veçantë nuk e rregullon këtë çështje”.

  Ndërsa qeveria ka bazën ligjore për të marrë masa kufizuese për energjinë elektrike, duket se nuk ka asnjë kuadër ligjor për të ndaluar minierat e kriptomonedhave.

  Në tetor 2021, Kosova njoftoi se kishte hartuar një ligj për kriptovalutat të cilin parlamenti pritej ta miratonte deri në fund të vitit të kaluar – por rregullorja është ende në pritje.

  Kryetari i Komisionit Parlamentar për Ekonominë, Ferat Shala, u citua të ketë thënë se shumica e aktiviteteve në lidhje me kriptovalutat janë regjistruar në pjesët veriore të Kosovës të drejtuara nga serbët.

  Kjo dukuri në veri dhe kostot e lidhura me energjinë, sipas tij, e kanë shtyrë komisionin që të përshpejtojë hartimin e ligjit për rregullimin e sektorit.

  “E mira e kësaj është se të gjithë operatorët në këtë sektor do ta dinë se ne jemi duke punuar dhe monitoruar dhe se në një moment ata do t'i nënshtrohen ligjit në fuqi,” citohet të ketë thënë ai.

  BIRN raportoi më parë se si papafingo, bodrume, garazhe dhe madje edhe shtëpi të tëra në veriun e Kosovës me shumicë serbe po jepeshin me qira për kriptominim, kryesisht sepse për 22 vjet, veriu i Kosovës nuk ka paguar asgjë për energjinë elektrike, komponentin jetik të kritominës.

  Një kripto-minator vendas i tha Reuters në kushte anonimiteti se “ai paguante rreth 170 euro në muaj për energjinë elektrike dhe merrte rreth 2,400 euro në muaj fitim nga minierat”.

  Burimi: Jz.al
   
  Poshnjari dhe tryordie pëlqejnë postimin.
 2. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,323
  Pëlqimet:
  1,210
  Pikë nga trofetë:
  343
  Dhe e gjitha kjo se nuk paguanje energjine?
   
 3. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,340
  Pëlqimet:
  1,031
  Pikë nga trofetë:
  193
  Minimi me masë bëhet në Veri të Kosovës , atje ku energjia i faturohet shtetit , pra Serbët nuk paguajn energji.
  Poashtu kapaciteti i vëndit është i stërmbushur dhe ka mungesë energjie , kjo eshte edhe njera nga arsyet pse e kan ndaluar mining.
   
 4. getrich

  getrich Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,282
  Pëlqimet:
  311
  Pikë nga trofetë:
  163
  Logjikisht kush e pagun energjin elektrike nuk ka borxh as ni cent fund mujit shteti duhet me i leju , sepse ata e pagujn, edhe me i pas rigat me dokumenta ,e taks ska nevoj kur pagun rrym , ky eshte mendimi im . E per veri aty shqiptart kan bashkpunu me qetnikt per me fitu miliona atjer mire ja bojn .
   

Shpërndaje faqen

Loading...