1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pjesët themelore të kompjuterit

Tema tek 'Mësime' e hapur nga albion65, 23 Qershor 2013.

 1. albion65

  albion65 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  140
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  33
  Monitor
  Monitori është ekrani i kompjuterit që funksionon në punën e kompjuterit.Fjala "Monitor" është përdorur shpesh si sinonim me "ekranin e kompjuterit".Monitor tregon programet e kompjuterit dhe shumë më tepër, duke i lejuarëpërdoruesit për të bashkëvepruar me kompjuter, zakonisht duke përdorur tastierë dhe maus.
  [​IMG]


  Tastiera
  Tastiera është njëra prej pajisjeve primare te komjuterit e cila sherben për të komunikuar ke komjuter.
  [​IMG]
  Mausi (Mini)
  Mausi është një pajisje primare e komjuterit e cila sherben per te hapur Fajll , softuer etj.
  [​IMG]


  Floppy Diskette Drive
  Floppy Diskette Drive është një nga pajisjet më të avancuara për ruajtje.Një Floppy Diskette Drive Standarde mund të mbaj 1.44 MB të dhëna komjuterike.Floppy Diskette Drive lexon të dhëna dhe shkruan të dhënat në një disk të vogël.
  [​IMG]

  CD-ROM Drive
  Compact Disk-Memory Read Only (CD-ROM) shërben për përdorimin e disqeve kompakte.Këtyre disqeve u është lejuar për të mbajtur të dhëna.Në shumë mënyra, CD-ROM ka zëvendësuar Floppy Diskette Drive.Teknologjia ka perparuar dhe ka permisuar disqet duke mundur ti shkruajm të dhënat dhe ti rishkruajmë ato .
  [​IMG]
   
  fluxx pëlqen postimin.
 2. fluxx

  fluxx Anëtar

  Postimet:
  28
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  18
  Nje mesim i mire , flm qe e shperndave me ne .
   
 3. algert

  algert Anëtar Aktiv

  Postimet:
  259
  Pëlqimet:
  51
  Pikë nga trofetë:
  28
  Floppy ka dal jashte perdorimi. cd-rom po del avash avash, personalisht kam 10 vjet qe nuk perdor cd-rom. Nese te duhet dicka sigurisht mund ta marresh me digital download. Mos mungon motherboardi me cdo gje qe ka siper ? apo nuk eshte pjese kryesore?
   
 4. dr_iton

  dr_iton MSc. cand Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,254
  Pëlqimet:
  240
  Pikë nga trofetë:
  183
  Mos ma mir kishte me qen me i ndihmue pak se me tregue cilat perdoren e cilat jo?
  Pershendetje.
   
  albion65 pëlqen postimin.
 5. em616

  em616 Anëtar

  Postimet:
  12
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  13
  ne fakt asnjera nga keto sesht nga pjeset themelore te kompjuterit.
   
  algert pëlqen postimin.
 6. dr_iton

  dr_iton MSc. cand Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,254
  Pëlqimet:
  240
  Pikë nga trofetë:
  183
  Atëherë na trego se cilat janë?
   
  albion65 pëlqen postimin.
 7. algert

  algert Anëtar Aktiv

  Postimet:
  259
  Pëlqimet:
  51
  Pikë nga trofetë:
  28
  CPU, Memory (ram - cache etj), motherboard, power supply, etj
  (monitori jo, tastiera jo, mouse jo, flopyy jo, cd-rom jo)
   
  isaac_newton pëlqen postimin.
 8. isaac_newton

  isaac_newton Anëtar

  Postimet:
  4
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Pershendetje dr_iton, po me jep pershtypje te keqe duke pare qe je shume injorant dhe nuk don te pranosh kritikat.
   
 9. dr_iton

  dr_iton MSc. cand Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,254
  Pëlqimet:
  240
  Pikë nga trofetë:
  183
  Nuk ishte ajo kurrfar injorance, mirepo ishte vetëm një pyetje, keshtu që nuk kam asgje kunder asnje anetari ne forum, mirepo deshiroj qe kur ti thuhet dikujt se nuk ka shkruar diqka mir, ta jap arsyetimin e e vet. Pra kjo qe thua ti Injorancë, nuk ishte asgjë tjetër vetëm një pyetje nxitëse, që ti jap sqarimet e veta.
  Mendoj se tani e kupton se nuk e kisha per qellim te keq.

  P.S. Shiko te gjitha postimet e mia ne forum në fund të pergjigjes e kan edhe fjalen magjike:
  Pershendetje.
   
  albion65 dhe Blerim R. pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...