1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pjesët e brendshme të kompjuterit

Tema tek 'Mësime' e hapur nga albion65, 23 Qershor 2013.

 1. albion65

  albion65 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  140
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  33
  CPU-Central Processing Unit (CPU). Një CPU është ajo që konsiderohet truri i kompjuterit. Detyra e fundit e CPU-së është që të interpretojë dhe të zbatojë shumicën e komandave nga sistemet softuer dhe pjesëve të pajisjeve kompjuterike njësoj. Kjo është një nga pjesët më të rëndësishme të kompjuterit të dikujt.

  Ftohja e Komjuterit-Ftohja është thelbësore për ta mbajtur komjuterin tuaj të qëndrueshum.

  Motherboard-Kjo pjesë e hardware është po aq e rëndësishme sa CPU. pa atë, kompjuteri juaj nuk do të jetë dhe nuk konsiderohet si një kompjuter.Motherboard është ku shumica e pjesëve të pajisjeve të kompjuterit tuaj janë instaluar për të dhe ku shumica e kompjuterit të dikujt bashkangjitet si për të.

  RAM-RAM Random Access Memory (RAM) janë mini-kompjuter sistemet e ruajtjes të cilat janë të dizajnuara për të përmirësuar performancën e sistemit tuaj dhe për të hapur shpejtë Programer.Kur e keni me GB më shumë në Komjuterin tuaj ateher Komjuteri juaj do të jetë më i shpejtë.

  HDD-Hard Disk Drive është vendi ku shumica e dosjeve tuaja dhe muzikat e juaja janë të ruajtura.
  Këto pjesë të pajisjeve janë relativisht të ngjashme dhe madhësia mesatare është rreth 1TB e ruajtjes këto ditë.

  Video Card- Procesi Është kryesor është se ajo merr stresin e CPU për shumë aktivitete 3D që bën një kompjuter. Kjo është esenciale për lojëra të pranishëm në PC dhe nuk është një pjesë e domosdoshme e hardware, por është e një rëndësie të lartë për çdo lojë PC / video editing dhe aktivitetet që bën.

  Case-Një case kompjuteri është pikërisht ajo që ju mendoni se është. Ajo strehon të gjitha copat e hardware brenda mureve të saj dhe mban gjëra të organizuar dhe të sigurt.

  Power Supply-Furnizon komjuterin tone me Energji elektrike dhe i jep Fuqi.Pa këtë një komjuter do të jetë i padobishëm.

  Drive Optical Disk-Kur vëni CD tuaj në CD-ROM ajo skanon disqet dhe e ekzekuton me shkrim të cilat mund të përfshijnë muzikë të depozituara ose filma.
   
  fluxx pëlqen postimin.
 2. fluxx

  fluxx Anëtar

  Postimet:
  28
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje,

  -HQ mesim , Suksese.
   

Shpërndaje faqen

Loading...