1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

[PHP] Si te krijojm nje API me ane te PHP [Easy]

Tema tek 'PHP // ASP // Python' e hapur nga F.Ndrecaj, 27 Mars 2020.

 1. F.Ndrecaj

  F.Ndrecaj Anëtar Aktiv

  Postimet:
  321
  Pëlqimet:
  134
  Pikë nga trofetë:
  68
  Pershendetje,

  per te krijuar nje api , kam zgjedhur dy metoda shum te thjeshta me array dhe me nje variable qe luan rolin poashtu te njejt me arrray.

  Fillojm me metoden e pare me PHP

  se pari krijojm nje variable un kam marur shembull $arr,

  Code:
  $arr = array('Emri' => 'Fitim', 'Mosha' => 20, 'Shtetas' => 'Kosovar');
  
  pastaj e shendrrojm ne json me ane te komandes json_encode
  Code:
  $arr = array('Emri' => 'Fitim', 'Mosha' => 20, 'Shtetas' => 'Kosovar');
  
  echo json_encode($arr);
  
  [​IMG]
  per tu dukur me me mir dhe me ngjashem me nje json vendosim
  header("Content-Type: application/json; charset=UTF-8");

  Code:
  <?php
  header("Content-Type: application/json; charset=UTF-8");
  
  $arr = array('Emri' => 'Fitim', 'Mosha' => 20, 'Shtetas' => 'Kosovar');
  
  echo json_encode($arr);
  ?>
  
  [​IMG]

  Metoda 2 dyte
  marrim nje variable psh $obj

  Code:
  $obj->emri = "Fitim";
  $obj->mosha = "20";
  $obj->shtetas = "Kosovar";
  
  pastaj e e bejm encode ne json si me heret
  Code:
  $obj->emri = "Fitim";
  $obj->mosha = "20";
  $obj->shtetas = "Kosovar";
  echo json_encode($obj);
  

  kodi perfundimtar

  Code:
  <?php
  header("Content-Type: application/json; charset=UTF-8");
  
  $obj->emri = "Fitim";
  $obj->mosha = "20";
  $obj->shtetas = "Kosovar";
  
  echo json_encode($obj);
  

  Faleminderit
   
  shqipbook, wolf_mc12, RexhepS dhe 3 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 2. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,340
  Pëlqimet:
  1,031
  Pikë nga trofetë:
  193
 3. F.Ndrecaj

  F.Ndrecaj Anëtar Aktiv

  Postimet:
  321
  Pëlqimet:
  134
  Pikë nga trofetë:
  68
  Faleminderit Dardan:)
   

Shpërndaje faqen

Loading...