1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pershendetje , Ndihme reth Mac Addressave

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga g_host, 9 Tetor 2018.

 1. g_host

  g_host Anëtar

  Postimet:
  3
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  1
  Pershendetje Kush ka njohuri edhe pak kohe me nda per mac addressa si funksionon dhe per cka perdoren ?
   
 2. BurimBushi

  BurimBushi Anëtar Aktiv

  Postimet:
  309
  Pëlqimet:
  60
  Pikë nga trofetë:
  53
  https://whatismyipaddress.com/mac-address|
  Ndersa si shkurt MAC adressa eshte pjesa fizike e internetit dmth qoft wifi apo kartel rrjeti, kjo indentifikon pajisjen me nje numer dhe ne baz tkesaj dihet shembull kartela e kujt eshte e jotja a po e imja :D
   
  wolf_mc12 dhe g_host pëlqejnë postimin.
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,201
  Pëlqimet:
  1,336
  Pikë nga trofetë:
  343
 4. g_host

  g_host Anëtar

  Postimet:
  3
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  1
  BurimBushi pëlqen postimin.
 5. Andi ss

  Andi ss Anëtar

  Postimet:
  10
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  mac adresa eshte si shenja e gishtave ajo thuhet se eshte e pandryshueshme po kjo nuk eshte plotesisht e vertete.
  mac eshte piketisht identifikuesi qe po ta krahasosh me jeten reale tregon pikerisht vendin,dhomen,dhe cfar po ben ti ne kete moment
  ndersa ip mund ta krahasosh ne jeten reale me vendi ose godinen ku ti ndodhesh aktualisht.
  thuhet qe mac eshte e pandryshueshme por jo nuk eshte e vertete.
  ajo ndoshet ne cdo lloj NIC adapter card dho po te ndryshosh NIC-un ti e ka ndryshuar mac adresen
  pra ne konkluzion mac eshte identifikatori jot unik qe ne teori nuk mund te ndryshohet po ne praktik po
   
  @science pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...