1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Perdorimi i multi-language (shume gjuhesh) ne PHP/MySQL

Tema tek 'PHP // ASP // Python' e hapur nga tupac.al, 18 Qershor 2022.

 1. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  409
  Pëlqimet:
  465
  Pikë nga trofetë:
  123
  Kjo eshte nje nga taktikat qe u duhet shum njerezve por eshte ekstrem veshtire me gjet online sepse shumica perdorin getText.

  Kjo menyre nuk eshte me e mire se getText por ju shpeton kohe dhe eliminon perdorimin e fileve .po/.mo apo dhe programeve shtese qe kerkojne aftesi ne instalim dhe konfigurim. Gjithashtu ju jep mundesine qe te krijoni export/import dhe ti perktheni apo krijoni gjuhen shum here me shpejt nepermjet fileve csv/xlsx.

  Une do ju paraqes idene time qe kam arrit me e ndertu dhe realizu ne disa projekte te miat.

  Table mysql:

  id int(11) Auto Increment
  code varchar(50) NULL [en]
  key varchar(500) NULL
  text varchar(500) NULL

  Te dhenat i ruajme keshtu:
  1,en,hello_mr,"Hi, are you %s?"
  2,sq,hello_mr,"Hi, a jeni ju %s?"

  Fillimisht marrim te dhenat nga database table mysql qe eshte me siper

  File: functions.php

  PHP:
  $language DB::Query("SELECT * FROM language WHERE code=:s"'en'); // English
  #$language = DB::Query("SELECT * FROM language WHERE code=:s", 'sq'); // Shqip
  foreach($language as $lang) {
      
  $settings['lang'][$lang['key']] = $lang['text'];
  }


  function 
  lang($key$array null) {
    global 
  $settings;
    if(isset(
  $settings['lang'][$key])) {
    
  $message vsprintf($settings['lang'][$key], $array);
    } else {
    
  $message vsprintf($key$array);
    }
    return 
  $message;
  }

  Tani e therrasim neper file keshtu

  Anglisht:
  PHP:
  <?php
  echo lang('hello_mr''Tupac'); // Rezultati en: Hi, are you Tupac? | Rezultati: Shqip: Hi, a jeni ju Tupac?
  ?>
  Mbase disa nuk e keshillojne sepse ju ngadaleson paksa webin ngaqe shton 1 query db me shume, por menyra qe un e kam realizu ju ndihmon ne shum gjera te tjera qe do i kuptoni nese perdorni getText.
   
  Universal, Freeman, Mr.Gh0$T dhe 3 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 2. Freeman

  Freeman Anëtar

  Postimet:
  45
  Pëlqimet:
  19
  Pikë nga trofetë:
  8
  Personalisht preferoj mos ta ruaj nje informacion te tille ne databaze, per shume arsye.
  Nje alternative do te ishte krijimi i fajleve .php ose .json per te ruajtur gjuhet e ndryshme.

  PHP:
  // index.php

  require_once("functions.php");

  require_once(
  inc_language());

  echo 
  lang('hello_mr''Tupac');

  PHP:
  // functions.php

  function inc_language()
  {

      if (
  session_status() === PHP_SESSION_NONE) {
          
  session_start();
      }

      
  $path "languages/";
      
  $default "en";
      
  $ext ".php";

      if (isset(
  $_GET['lang'])) {

          
  $filename $_GET['lang'];

          if (
  file_exists($path $filename $ext)) {
              return 
  $path $filename $ext;
          }

          return 
  $path $default $ext;
      }

      return 
  $path $default $ext;
  }

  function 
  lang($key$array null)
  {
      global 
  $lang;

      if (isset(
  $lang[$key])) {
          
  $message vsprintf($lang[$key], $array);
      } else {
          
  $message vsprintf($key$array);
      }

      return 
  $message;
  }
  PHP:
  // languages/en.php

  $lang = [
      
  "hello_mr" => "Hi, are you %s?",
  ];
  PHP:
  // languages/sq.php

  $lang = [
      
  "hello_mr" => "Hi, a jeni ju %s?",
  ];
   
  Last edited: 23 Qershor 2022
  Universal dhe tupac.al pëlqejnë postimin.
 3. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  409
  Pëlqimet:
  465
  Pikë nga trofetë:
  123
  Database mund te perdoret dhe per ruajtjen e ketyre te dhenave me pas per gjenerimin e fileve (me ose pa cronjob) qe mund te perdoren me funksionin tend duke i bere shum pak ndryshim.

  ps: Pune e mire nga ty.
   

Shpërndaje faqen

Loading...