1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem i Zgjidhur Perdor fjal ne vend te array "id"! (php)

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Jãşhť'Sşeriĕ, 11 Tetor 2017.

 1. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  Prsh,

  Mduhet te ndertoj 1 json file nepermjet json_encode dhe me mbrapa te mar informacione prej saj nepermjet json_decode,

  Pra shkurt si per fillim po ju trregoj file't qe kam per momentin

  (file qe krijon info.json)
  Code:
  <?php
  header('Content-Type: application/json');
  $get = file_get_contents('https://api.itshqip.com/json/com.json');
  $get1 = file_get_contents('https://api.itshqip.com/json/clients.json');
  $get2 = file_get_contents('https://api.itshqip.com/json/host.json');
  $get3 = file_get_contents('https://api.itshqip.com/json/domains.json');
  $json = json_decode($get, true);
  $json1 = json_decode($get1, true);
  $json2 = json_decode($get2, true);
  $json3 = json_decode($get3, true);
  
  $tld_com = $json['CommandResponse']['UserGetPricingResult']['ProductType']['ProductCategory']['Product']['Price']['0']['@attributes'];
  $clients = $json1;
  $host = $json2;
  $domains = $json3;
  
  $json_array = array(
    array(
    "clients" => "{$clients['clients']}",
    "host" => "{$host['HDomains']}",
    "domains" => "{$domains['RDomains']}"
    ),
    array(
    "price" => "{$tld_com['Price']}"
    )
  );
  $json_obj = json_encode($json_array);
  echo $json_obj;
  ?>
  
  Perfundimi pra cfar na del tek info.json
  Code:
  # php -q r.php 
  [{"clients":"96","host":"102","domains":"1"},{"price":"8.88"}]
  
  Nderkoh si na del nese ne marim informaicone nepermjet json_decode
  Code:
  ~# cat decode.php 
  <?php
  $str = file_get_contents('https://api.itshqip.com/json/info.json');
  $json = json_decode($str, true);
  echo '<pre>' . print_r($json, true) . '</pre>';
  ?>
  
  ~# php -q decode.php 
  <pre>Array
  (
    [0] => Array
      (
        [clients] => 96
        [host] => 102
        [domains] => 1
      )
  
    [1] => Array
      (
        [price] => 8.88
      )
  
  )
  </pre>
  
  Mirpo ai output qe un kerkoj nga "decode.php" duhet te jet ky
  Code:
    [domain] => Array
    (
      [com] => Array
      (
       [Price] => 8.88
       [Currency] => USD
      )
      [net] => Array
      (
       [Price] => 8.88
       [Currency] => USD
      )
      ...
    )
  
  ne kte menyr un mundem me e pas punen me t`thjesht dhe nuk ngatarrohesh prsh nga output i par qe kemi nese dum me dit sa esht price i .com request do jet dicka e till
  Code:
  $data['1']['Price'];
  
  Pra esht e veshtir puna dhe duhet me kontrrollu output e "decode.php" cdo her kur dum me vendos ndonje tld te ri,

  mirpo nese ndonjeri ktu din se si mund te marim output v2 qe postova pak me siper nga decode.php at`her puna esht teper e thjesht per tu mbajt mend edhe request kur bohet e bon
  Code:
  $data['domain']['com']['Price'];
  $data['domain']['net']['Price'];
  $data['domain']['org']['Price'];
  ...
  
  Sedi nese arritet ta kuptonit cfar du me arrit po shpresoj qe isha i qart dhe shpresoj qe dikush din se si mund ta arri kte gje..

  Ndoshta do mendoni pse po i bjen kaq gjat dhe prsh mundesh me bo request direkt tek "api.itshqip.com/json/com.json" dhe mund te maresh cmimin. Kte gje isha duke bo deri tani po sesht mir sepse duhet mar parasysh qe jan +100 tld tbosh +100 request per cdo vizitor faqa ngarkohet teper.

  Flm!.
   
 2. Best Answer:
  Post #2 by urankajtazi, 11 Tetor 2017
 3. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Best Answer
  A ke provu diqka si kjo?

  Code:
  $json_array = array(
    "domain"=>array(
      "com"=>array(
        "price"=>"8.88",
        "currency"=>"USD"
      ),
      "net"=>array(
        "price"=>"8.88",
        "currency"=>"USD"
      )
    )
  );
  
  D.m.th. brenda array te par, nuk e krijon menjeher nje array tjeter, por ja jep nje key.
   
  Jãşhť'Sşeriĕ pëlqen postimin.
 4. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  lol flm shum
   
  urankajtazi pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...