1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem i Zgjidhur Per theme te webfaqes

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga RegShqip, 9 Mars 2019.

1. RegShqip

RegShqip Anëtar

Postimet:
    41
    Pëlqimet:
    6
    Pikë nga trofetë:
    23
    Pershendetje, Uroj te jeni mire te gjithe. Pyetja ime ka te beje me theme te nje webfaqeje, si mund ta bej faqen me shume themes perkatesisht cdo kategori me pas themen e vet te vecante.

Psh. Menyja e webfaqes eshte:

01. "Meny X" 02. "Meny Y" 03. "Meny Z" .... etj

Meny X ka te beje psh me lajme, kur te klikojsh ne ne kete meny me pas themen ashtu sic dua une te lajmeve.

Meny Y ka te beje psh me bujqesi, kur te klikojsh ne te me pas themen ashtu sic dua une te bujqesise, krejt ndryshe dmth nga menyja X

Gjithashtu menyja Z krejt ndryshe nga X dhe Y E te gjitha kategorite me qene me theme ndryshe nga te tjerat varesisht se si dua une.

A ekzistin kjo mundesi? Nese po a mund te me tregoj dikush se si behet.

Gjithashtu nese mund te me sugjeroni Domain dhe host cfare te blej. Falemnderit

2. Best Answer:
    Post #9 by NANO, 9 Mars 2019
  3. RexhepS

RexhepS Anëtar me Përvoj

Postimet:
    1,376
    Pëlqimet:
    390
    Pikë nga trofetë:
    138
    Tregohu me i kjarte te lutem a je duke e bo vet webfaqen dmth tu e kodu vet apo je tu dasht me mar theme tgatshme por te ket dukje te ndryshme ne qdo kategori ?

4. RegShqip

RegShqip Anëtar

Postimet:
    41
    Pëlqimet:
    6
    Pikë nga trofetë:
    23
    Ke te drejte, kam harru me tregu.

Te gatshme te gjitha, kam ndermend t'i ble.

Po dmth dukje te ndryshme ne cdo kategori.

5. RexhepS

RexhepS Anëtar me Përvoj

Postimet:
    1,376
    Pëlqimet:
    390
    Pikë nga trofetë:
    138
    Vetem nese ta bon dikush sipas preferencave tua se perndryshe theme te gatshme qysh po ki qef ti sma merr menja qe ka por prit dhe komente edhe nga antaret tjer

RegShqip pëlqen postimin.
  6. Pleurat

Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

Postimet:
    2,330
    Pëlqimet:
    583
    Pikë nga trofetë:
    343
    Pershendetje,

Kerkesa juaj eshte e mundur te behet por nuk mund te ndihmojme perderi sa nuk e dim platformen e faqes, shembull nese deshiron ne Wordpress ateher duhet te shikosh per themes qe e kan kete opsion, gje qe shumica edhe e kan.

7. RegShqip

RegShqip Anëtar

Postimet:
    41
    Pëlqimet:
    6
    Pikë nga trofetë:
    23
    Webi ende nuk eshte aktiv

Nuk eshte blere as domain dhe as host

Jam duke punuar me iden pastaj ta implementoj.

Wordpress po mendoj ose edhe sipas sugjerimeve tuaja cka eshte me mire.

Falemnderit per pergjigje.

8. NANO

NANO Anëtar Aktiv

Postimet:
    447
    Pëlqimet:
    161
    Pikë nga trofetë:
    53
    1Nese po flet per menu t`faqes - e perdor mega menu edhe e konfiguron e e ngjyros qysh tdush .
    2Nese po thu ne secilen kategori me qene dizajni i ndryshem atehere ne main menu i vendos faqet jo kategorite edhe ne ato faqe i vendose postimet e kategorive ne forma e formate t`ndryshme varsisht prej themes , ama ndryshime drastike sbesoj qe munesh ashtu me bo me theme t`gatshme !
    Nese nuk isha i kjarte , vet ja nise i pari hahahah !

@science pëlqen postimin.
  9. RegShqip

RegShqip Anëtar

Postimet:
    41
    Pëlqimet:
    6
    Pikë nga trofetë:
    23
    Besoj qe jem kuptu gati hahahahhah

Po ashtu e kam fjalen ne cdo kategori me qene ndryshim 100%

Psh (po i shenoj disa kategori vec sa per shembuj)

01. LAJME : - Tash ketu me qene theme si telegrafi psh ose dicka e tille qe i pershtatet lajmeve

02. PUNE: me qene theme psh si kosovajob

03. Shpallje: .e qene theme psh si peshku i arte, merrjep etj qe jane.

Dmth cdo kategori me qene theme ashtu si dua une, 100% ndryshe nga te tjerat e jo te me imponohet vetem nje dizajn per te gjitha kategorite e webfaqes.

(Ideja ime nuk eshte dizajni me qene si keto faqet qe i permenda me larte, por vetem sa per spjegim se cfare dua une sepse nuk ka te beje asgje me ato webfaqet qe i permeda ne spjegim)

10. NANO

NANO Anëtar Aktiv

Postimet:
    447
    Pëlqimet:
    161
    Pikë nga trofetë:
    53
    Best Answer
    Ehhh tash i re pikes :p nuk e di noj zgjidhje pervec qe me punu me subdomain
    psh :
    faqjakryesore.com- lajmet
    puna.faqjakryesore.com - konkurset e punes
    shpallje.faqjakryesore.com
    edhe n`secilen i bon themes t`ndryshme , e linqet e shpalljeve edhe konkurseve i vendos ne meny te faqes kryesore !

@science pëlqen postimin.
  11. NANO

NANO Anëtar Aktiv

Postimet:
    447
    Pëlqimet:
    161
    Pikë nga trofetë:
    53
  12. RegShqip

RegShqip Anëtar

Postimet:
    41
    Pëlqimet:
    6
    Pikë nga trofetë:
    23
    Falemnderit shume dhe te lumte, kete logjikisht e mendova ne baze te asaj qe kam pare webfaqe te dryshme ne net, por nuk e dija se si quhej kjo metode per arsye se nuk kam njohuri shume te thella ne kete teme. Gjithashtu mendova mos rasisht mundet edhe keshtu direkt.

E tash ky subdomanim si behet, nese e blej nje domain psh www.domainishembull.com a duhet te blej nga nje domain per secilen kategori pastaj ti lidh se bashku me linqe tek domaini kryesor si HOMEPAGE qe e bej apo si shkon puna?

Shume falemnderit edhe njehere

13. Poshnjari

Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

Postimet:
    2,213
    Pëlqimet:
    737
    Pikë nga trofetë:
    343
    Jo i shton nga paneli i hostit, zakonisht cpanel subdomain sa të duash.

14. exploit.al

exploit.al Anëtar Fillestar

Postimet:
    92
    Pëlqimet:
    64
    Pikë nga trofetë:
    28
    Nese e blen domainin domainishembull.com nuk eshte e nevojshme te blesh diqka tjeter, mjafton te kyqesh ne panelin e DNS dhe te krijosh nje subdomain dhe pastaj ta pointosh ne webserverin tend (qe jo domosdoshmerisht eshte i njejti). Perndyshe edhe vet www nga ana e DNS eshte subdomain.
    Per me realizu ate qe kerkove jo domosdoshmerisht te duhet perdorimi i subdomains. Wordpress por edhe shumica e platformave tjera mund te instalohen jo vetem ne root por edhe ne directory tjere. Prandaj nese te duket me e pershtatshme vetem instalo wordpress ne secilen nga directories. P.sh
    Code:
    domainishembull.com/lajme
    domainishembull.com/puna
    domainishembull.com/shpallje

15. RegShqip

RegShqip Anëtar

Postimet:
    41
    Pëlqimet:
    6
    Pikë nga trofetë:
    23
    Poshnjari dhe Pleurat pëlqejnë postimin.
  16. NANO

NANO Anëtar Aktiv

Postimet:
    447
    Pëlqimet:
    161
    Pikë nga trofetë:
    53

Shpërndaje faqen

Loading...