1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Per te ardh keq, por a ka dhe me keq?

Tema tek 'Biseda të Lira' e hapur nga tupac.al, 18 Qershor 2022.

 1. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  409
  Pëlqimet:
  465
  Pikë nga trofetë:
  123
  A e dini qe jemi komuniteti me Fakir ne rruzullin toksor? Gjetje informacioni 0. Diskutime me vlere 0.
  Do thoni ju pse?

  Po ja, une dua te diskutoj, te mesoj apo dhe tu mesoj te tjerve ate cka di rreth ksaj fushe po ku bej kete gje?!
  Ketu shohin ku te marrin naj social marketing, ku te hapin naj kompani hostingu , ku te shesin naj fanpage, apo dhe shum te tjera.

  Ore seriozisht mendoni se do gjeneroni te ardhura uau me kto? Seriozisht mendoni se kto ju bejne juve programues, apo Web developer/dizajner apo dhe IT? Do thoni ju ka te ardhura, po me thoni sa kohe merreni me to dhe sa te ardhura keni bere? Mos shkruani perralla apo deshira.

  Kjo eshte per te ardh keq. 90% terhiqen nga leku momentit apo menyrat e lehta per te arrit te leku dhe un nuk jam kunder ksaj por e gjith kjo me erdhi sepse vullnetin per pjesen e pa zbuluar tuajen nuk e llogarisni fare (pra e keni 0).
  Nuk kenaqet vetja me lemosh or nisha. Keto lloj punesh ju sjellin lemoshe. Asnjehere nuk do jeni te rendesishem per dike duke u marr me kto pune. Kto pune jan te prekshme dhe nga njerzit qe nuk jan miqesor me programimet apo teknologjine e informacionit. Mos me kerkoni tjua listoj un punet qe ju japin lemoshe.


  Por a ka dhe me keq? Patjeter qe ka dhe me keq. Po un nuk e di se ku ka me keq lol.

  Shumica nuk do e kuptojne thelbin e ksaj, por jua them un qe mos keqkuptoheni. Fokusohuni te merrni sa me shum informacion apo te pervetsoni nje profesion te mirefillte dhe te krijoni pune afatgjate sepse deri tani une ju kam pare duke u marr me pune momentale. Kerkoni informacionin qe nuk kuptoni, insistoni te mesoni dhe shum vullnet.

  Gjithcka cka kam shkrujt me lart jan mendim personal i imi. Qofte i drejt, qofte i gabuar.
  Nese jeni te afte te diskutoni, bujrum. Me kurseni ate pjesen ku doni tme mbushni mendjen sepse te gjitha jan pervoje qe i kam kalu. :)

  Sipas deshires dhe pa thy rregullore, diskutime te ndryshme si kjo jan te mirpritura ne kete grup telegrami: https://t.me/albmasters
   
  Last edited: 18 Qershor 2022
  boom3rang, Alkeo, KMN dhe 7 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 2. miraxh

  miraxh Anëtar i Njohur

  Postimet:
  921
  Pëlqimet:
  235
  Pikë nga trofetë:
  73
  kur e gjithe bota shperndajne informacione te vlefshme dhe te padegjuar ndonjehere me njeri tjetrin, ndersa shumica nga ne as qe e marrin neper mend te tregojne se si behet apo pse nuk behet dicka sepse duan te mendojne vetem per veten dhe keshtu shqiperia nuk zhvillohet.

  LUM PER ATA QE NDIHMOJNE NJERI-TJETRIN DHE SHKOJNE SA ME LART!
   
  Mr.Gh0$T dhe DailyTeCh pëlqejnë postimin.
 3. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  409
  Pëlqimet:
  465
  Pikë nga trofetë:
  123
  Ka te bej dhe koha dhe angazhimi. Pra nuk eshte se akuzova dike. Diskutimet vijn natyrshem po ktu ska kush interes. Ktu fokusi osht te mesojme si me fitu lemoshe.
   
  Mr.Gh0$T dhe miraxh pëlqejnë postimin.
 4. DailyTeCh

  DailyTeCh Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,007
  Pëlqimet:
  293
  Pikë nga trofetë:
  153
  Me deshperove keq ne fund, ku na nxjerr nga ky forum dhe na dergon ne telegram, mjaftoi kjo.. perndryshe pajtohem me ate qe ke ardh ne perfundim.
   
  Poshnjari pëlqen postimin.
 5. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,273
  Pëlqimet:
  1,189
  Pikë nga trofetë:
  343
  Edhe une jam dakord me shume gjera qe referon, por linku i telegram e tepron. Kjo platforme ka gjithcka duhet per diskutime.
   
  perrex dhe DailyTeCh pëlqejnë postimin.
 6. DailyTeCh

  DailyTeCh Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,007
  Pëlqimet:
  293
  Pikë nga trofetë:
  153
  Nuk e di cka ka ne telegram qe ketu nuk mund ta diskutojme...
   
 7. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  409
  Pëlqimet:
  465
  Pikë nga trofetë:
  123
  Ore lereni telegramin se ska lidhje me mendimin. Ai mesazh thot sipas deshires me diskutu tjera mendime qe ktu nuk marrin vlere, dhe nuk e citova me deviju nga fenomeni qe ndodh ktu. Apo sju intereson kjo?
   
  Mr.Gh0$T dhe DailyTeCh pëlqejnë postimin.
 8. DailyTeCh

  DailyTeCh Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,007
  Pëlqimet:
  293
  Pikë nga trofetë:
  153
  Esht shum e vertet ajo qe thua ti, por ne , ata, ato, qe duam te fitojm sa me shpejte kemi arsyet e tona, jo gjithkush e ka luksin dhe kohen e duhur per te mesu, shumcies i duhen fitime te shpejta, un e gjej veten ne kete qe ke pershkru ti i nderuar dhe eshte me shum se vertet qe nuk kemi themele jemi ne ajer , sot fitojm neser jemi zero.
   
  Mr.Gh0$T dhe tupac.al pëlqejnë postimin.
 9. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  409
  Pëlqimet:
  465
  Pikë nga trofetë:
  123
  Nuk eshte luks, por investim per te nesermen.

  Qellimi im nuk eshte te te mesoj ty apo te tjerve se si ta menaxhoni kohen. Postimi me lart eshte kritike per gjithsecilin qe e shfrytzon kete forum por dhe sepse ne si komunitet skemi ndertu asgje. Pra sic ka citu dhe @miraxh gjithkush don me u duk per vete (askush nuk punon per te miren e komunitetit).

  Une skuptoj, ca na mungon neve te ndertojme nje CMS Opensource ne kohen e lire? Po e marr si shembull, si dicka shum bazike per tu ndertu.
  Ca ju frenon me konkuru wordpress?
  Asgje nuk eshte e pamundur, duhet vetem besim ne vetvete.

  E drejte, po ku jan diskutimet? Ka ra tregu i fanpageve prandaj duket qetesi se do i shikoje cdo 2 dit si merrjep ktu hahaha
   
  DailyTeCh, miraxh dhe Mr.Gh0$T pëlqejnë postimin.
 10. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,273
  Pëlqimet:
  1,189
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ne kohen qe mesoja une shpjegimet dhe ndihma ishte me pikatore ne gjuhen angleze dhe jo me shqip qe as qe behej fjale.
  Por ajo qe me vjen keq eshte per brezin e ri te cilet i kane edhe mundesine edhe moshen per te bere gjera me vlere ne cdo drejtim.
   
  Mr.Gh0$T pëlqen postimin.
 11. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  409
  Pëlqimet:
  465
  Pikë nga trofetë:
  123
  Ka pas dhe ne ate kohe se nuk je 200 vjec, kemi pothuajse te njejten moshe biles athere ishte fillimi dhe shqiptaret ishin te uritur per te mesuar.
  Por nga ajo kohe dhe sot qe flasim kan ndryshu shum gjera dhe duhet te punosh perdite qe te mbash ritmin.
   
  DailyTeCh dhe Mr.Gh0$T pëlqejnë postimin.
 12. DailyTeCh

  DailyTeCh Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,007
  Pëlqimet:
  293
  Pikë nga trofetë:
  153
  I nderum te kuptoj, por problemi eshte se jan ndryshu apetitet, duhet me ec me kohen, un rrall her shoh dikush qe ka interes dhe kerkon dicka ne lidhje me ndonje program ne kete forum, ka humb interesi , tani interesi kryesor eshte how to make money fast and easy...kjo eshte realitet, e nuk ka lek shpejt dhe leht,ne kete forum po fillove ta shfletosh ke mesime me bollek por kur s`ka kush interes, dikur ne kete forum cdo dit kishte aktivitet tani s`ka jo vetem ketu po kudo ne forume eshte heshtje.
   
  Mr.Gh0$T pëlqen postimin.
 13. Mr.Gh0$T

  Mr.Gh0$T Anëtar i Njohur

  Postimet:
  716
  Pëlqimet:
  230
  Pikë nga trofetë:
  73
  lol :tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy: PS: mos e keqkupto qe km qesh me tgjith fjalt e tua se te vrt ke fol por qesha kur ke shkrujt qe ke then : how to make money fast and easy
   
  DailyTeCh pëlqen postimin.
 14. Universal

  Universal Anëtar Aktiv

  Postimet:
  387
  Pëlqimet:
  134
  Pikë nga trofetë:
  53
  Nuk jam shume ekspert ne fushen e IT po per pjesen e forumit di te them qe shumica e rinise sot e kam te veshtire te ambjentohet me forumet prandaj nuk po i frekuentojne me.

  kshuqe ideja e telegramit nuk eshte keq :D:D
   
  beyourself pëlqen postimin.
 15. beyourself

  beyourself Anëtar Aktiv

  Postimet:
  149
  Pëlqimet:
  29
  Pikë nga trofetë:
  28
  Pajtohem me antarin me larte.
   
  Universal pëlqen postimin.
 16. KMN

  KMN Anëtar Aktiv

  Postimet:
  384
  Pëlqimet:
  160
  Pikë nga trofetë:
  43
  So diqka qudi, se qellimi kryesor i plot te rinjve ne Shqiptari eshte qysh me bo pare shpejt ne internet amo gjithmone duhet me dit qe ajo eshte veq afatshkurte e jo ndonje pune afatgjate.
  Personalisht ju kom largu ketyre platformave se qysh me bo pare ne internet koxha heret , ju kom afru ma shume programimit sepse eshte ma fitimprurese dhe me afatgjate
   
  Poshnjari dhe Mr.Gh0$T pëlqejnë postimin.
 17. Mr.Gh0$T

  Mr.Gh0$T Anëtar i Njohur

  Postimet:
  716
  Pëlqimet:
  230
  Pikë nga trofetë:
  73
  Programimi esh dicka qe ska me vdek kurr te uroj sukses dhe tgjith ata qe kan ndermend te behen programues !
   
  KMN pëlqen postimin.
 18. Alkeo

  Alkeo Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,098
  Pëlqimet:
  484
  Pikë nga trofetë:
  163
  Shum dakort jam me tgjith kte, dhe ajo pakice qe merret me gjera afatgjate i msojne gjerat anglisht dhe krijojne dicka per tregun anglez sepse shumica e tregjeve ne shqiperi nuk ekzistojn ose nuk jan profitabile, (pervec lokaleve, dhe berbereve)
   
  Mr.Gh0$T pëlqen postimin.
 19. miraxh

  miraxh Anëtar i Njohur

  Postimet:
  921
  Pëlqimet:
  235
  Pikë nga trofetë:
  73
  me sugjeron dikush se cilen gjuhe mund te mesoj me kurs dhe qe nuk nevoitet matematika?
   
 20. RexhepS

  RexhepS Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,418
  Pëlqimet:
  401
  Pikë nga trofetë:
  163
  Mund te mesosh cillendo gjuhe veq a je i interesun per matematik nvaret se qka po don me programu mos ngurro veq per matematik qe mos me ja nis spot thom qe ste duhet hiq amo munesh me ja dal edhe pa matematik
  tkisha sygjeru me msu gjuhen c# bashk me .NET Core eshte nje gjuhe programuse moderne dhe mire e strukturuar dhe e lehte per ta mesu, gjithashtu mundesh me kriju web, desktop, mobile, games dhe shume lloje tjera te aplikacioneve
  ka dokumentim te mire dhe material te mjaftueshem per ta mesuar
   
  *VLORI*, miraxh, Mr.Gh0$T dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...