1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Per konfigurimin e SSH

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga Cha0sNation, 12 Prill 2019.

 1. Cha0sNation

  Cha0sNation Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Kam nje lidhje interneti me ALBtelecom dhe nje router ZXHN H108N. Po mundohem te hap portin 22 me port forward per SSH, por gjithmone me del porti i mbyllur. Me duket se ka problem adresa IP e routerit e cila nuk mund te aksesohet jashte rrjetit. Mos gje nuk eshte statike, apo mos perdor Double NAT apo ndonje gje e tille ? Flm nese mund te ndihmoni.
   
 2. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  Code:
  https://www.albtelecom.al/al/individuale/internet/internet-ne-shtepi/paketat-supermiks-internet/
  
  shiko aty kan live chat, pyti a ka paketa jote ip statike pastaj mundohu me arrit dicka sepse n`pergjithsi nuk japin ip statike.
   
 3. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  289
  Pëlqimet:
  285
  Pikë nga trofetë:
  73
  Thjesht nuk mundesh ta besh drejt per drejte ne routerin/modemin e albtelecom.
  1: Te duhet linje e dedikuar + IP statike (kete e marrin vetem bizneset sepse te duhet NIPT)
  2: Nje Router i mirefillt ex: Mikrotik ose dicka te ngjashme qe jane me te menaxhueshem.
  - ZTE ta shpifin.

  Nese te duhet SSH momentalisht dhe jo vazhdimisht mund te perdoresh VPN qe te ndihmojne ne Port Forwarding megjithse me shume mundesi do kesh probleme dhe me lidhjet neper VPN sepse zoterinjte kan bllokuar dhe limituar shum gjera.
  Me pak fjale eshte provideri kryesor ne shqiperi por qe ka linjen me te degjeneruar.
   
 4. 64N6

  64N6 Anëtar

  Postimet:
  3
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  nese ike ndrru najher port tek nano /etc/ssh/sshd_config ather duhet per ftp me ja bo 1 port palidhje psh 55 edhe mekthy ne portin qe eke lan maheret.
   
 5. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  Te duhet ip statike , me ba forward per jasht rrjetit tend.
   

Shpërndaje faqen

Loading...