1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje per green card usa

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga meteori, 15 Shtator 2017.

 1. meteori

  meteori Anëtar i Njohur

  Postimet:
  711
  Pëlqimet:
  19
  Pikë nga trofetë:
  38
  deshta me ju pyt sa % psh muj me fitu edhe nese fitoj a ma gjejn punen ata edhe a duhet me pas najkan te njoftem.
   
 2. VaaL

  VaaL Anëtar Fillestar

  Postimet:
  83
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  23
  50000 viza lshohen gjdo vjet permes green card, ku marrin pjes plot shtete. Sa per pune, amerika veq vizen ta jep tjerat krejt ti ki mi ba vet. Me pagu bileten airoplanit, me gjet banesen, me gjet punen etj etj...


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 3. Lekosta

  Lekosta Anëtar Aktiv

  Postimet:
  467
  Pëlqimet:
  138
  Pikë nga trofetë:
  43
  Duhesh me pas 1 adres te caktuar ku ki me ndejt atje,se duhen me ti dergu dokumentat ata ne ate adres qe ju jep ti,qe vanojn deri ne 3 muj me te ardh ato letra,plus ktu ki plot dokumenta me kry me kontrolle neper spitale e 100 sende,krejt ki mi pagu vet.mirpo nese shpallesh fitus ne llotari,mos u gzo shum se nuk i dihet opet ki intervist munden me te rzu ne intervist,ka rast qi ka ndodh nkosov.gjithashtu kujdes me agjensioni,se ni shok i jemi me agjension ka apliku,nmomentin qi osht shpall fitus agjensioni ja ka lyp 700 euro mja jep kodin mi vazhdu procedurat tjera,e kjo osht teresisht falas llotari,mas miri apliko vet.
   
 4. oo1o

  oo1o Anëtar

  Postimet:
  40
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  8
  A po aplikojm krejt Shqipet per Green Card US masi paska afate deri me: November 22, 2017.
  E shihem ne US atje tani :p
   
 5. lumz

  lumz Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,688
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  93
  gabim
  koke i informuar , nese fiton lotarin nuk eshte domethanse me dit gjuhen angelze , me pas fakulltet tkrym ose diqka me kto qe po thu.
   
 6. Lekosta

  Lekosta Anëtar Aktiv

  Postimet:
  467
  Pëlqimet:
  138
  Pikë nga trofetë:
  43
  kurku skom permend gjuh angleze,as fakultet tkrym,krejt qka kom shkru ne postin tem jon sende te verteta nga pervoja se 10 antar familjes ndryshme ndryshme kan shku namerik
   
 7. lumz

  lumz Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,688
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  93
  as edhe nje nga keto kushte nuk kerkohet per greencard .
  Duhet të keni të afërm në Amerikë;
  Shumë të caktuar të hollash;
  Ofertë pune;
  Kalimi i testit për gjuhën angleze;
  Mosha minimale apo maksimale.
  edhe nuk e di qysh munden shqiptart me shpenzu pare palidhje napèr agjensione siq e paske cek ti , shembull per me apliku per green card 20 euro ishte me nje agjension aty 5 minuta pune vetem qka mbetet veq me i lexu instrukcionet se qysh duhet dhe qka duhet , dhe prap po e ceki se sosht qashtu qysh po thu ti . Klm
   
  Last edited: 25 Tetor 2017
 8. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,549
  Pëlqimet:
  636
  Pikë nga trofetë:
  243
  Skeni pse paguni per green card , kush don un aplikoj free per juve , veq mduhen disa foto juve.

  Ose mundeni me apliku vet

  ktu eshte linku official per apliku
  https://www.dvlottery.state.gov
   
 9. Lekosta

  Lekosta Anëtar Aktiv

  Postimet:
  467
  Pëlqimet:
  138
  Pikë nga trofetë:
  43
  oooo njeri qka mu ki kap more si lija ujit ?
  astenjonen qe i permende pi ktynve nuk i thash une lexoje mir postin tem ? astenjo se kom shkru,thjesht ni shembull qysh osht djeg ni shok pi agjensionit e kallzova,une jom kunder agjensioneve kur mundesh mi kry vet kto pun.
  Tjera here lexo mir qka shkruva e kqyr qka mem kthy pergjgje,e jo sende qe si kom shkru une :A ti as spe din qka kom shkru veq po komenton qaty palidhje.
  Nuk vazhdoj met kthy pergjigje mo se kerka hiq skoke,pom bon reply nposte tmija,per sende qe si kom shkru une.
   
 10. Selim Baruti

  Selim Baruti Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,375
  Pëlqimet:
  257
  Pikë nga trofetë:
  128
  Per disa ke te drejte, ndersa per disa jo. Para se te besh intervisten dergon garacine qe te ka ardhur nga Amerika (nga ndonje i aferm ose shok). Parat duhen ne Shqiperi/Kosove per te kryer disa procedura tek Noteri. Punen ta gjen shteti Ameriken. Rregjistrohesh dhe kur fillon pune je i varur nga zyra e punes ne Amerike per nje periudhe kohe te caktuar, deri sa behesh i pavarur. Kjo qe ke thene me gjuhen nuk ka lidhje fare. Mosha minimale duhet te jete 18 vjec, por mund te aplikosh edhe 17 vjec (me kushtin qe 18 ti besh para muajit Maj)
   
  meteori pëlqen postimin.
 11. clusterphys

  clusterphys Anëtar i Njohur

  Postimet:
  870
  Pëlqimet:
  265
  Pikë nga trofetë:
  93
  LoL, per kete djegen shqiptaret me shume dhe nese ju del llotaria. Kushti Nr. 1 i domosdoshem eshte shkolla e mesme pa nderjpreje nga puna qe do te thot, nese i ke 12 vite shkolle, mund te jesh dhe 17 apo 18 vjec, mund te aplikosh vetem apo si dhe anetare i familjes sepse je nen 21. Nese nuk ke ndonje te aferm duhet te kesh ca te holla ne bank. Nese ke ndonje te aferm nuk eshte e nevojshme. Punen sta gjen shteti, te thjesht merr vizen emigruese dhe greencard qe do te thot ke te drejta te plota, nuk je ne te zeze, dhe pas 5 vitesh qendrimi atje mund te aplikosh per vize. Te gjithe ata qe aplikojne per lloton dhe kane shkollen me korrespondence, shkolle nate, part time, shkolle profesionale djegen direkt ne interviste pasi qe jan zgjedh si fitues. Kshuqe pa pas njohuri mos folni kot.
   
 12. Selim Baruti

  Selim Baruti Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,375
  Pëlqimet:
  257
  Pikë nga trofetë:
  128
  Nese je 17 vjec atehere je ne vitin e trete te shkolles se mesme. Llotaria amerikane hidhet ne muajt Tetor dhe Nentor. Ne muajin Maj dalin pergjigjet nese je apo jo fitues i llotarise. Ne qershor ka mbaruar shkolla, pra perfundon shkollen e mesme. Intervista behet ose ne muajt e fundit te vitit, ose ne fillim te vitit tjeter. Pra i bie qe kur ben intervisten i ke mbushur 18 vjec dhe e ke perfunduar shkollen e mesme. ;)
  *mos paragjyko
  PEACE
   
 13. clusterphys

  clusterphys Anëtar i Njohur

  Postimet:
  870
  Pëlqimet:
  265
  Pikë nga trofetë:
  93
  po pra une thashe ska rendesi mosha por kriteri i rendesishem eshte 12 vite shkolle
   

Shpërndaje faqen

Loading...