1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Diskutim Per anti doos

Tema tek 'Siguria në Ueb' e hapur nga Erooniti, 15 Tetor 2016.

 1. Erooniti

  Erooniti Anëtar i Njohur

  Postimet:
  891
  Pëlqimet:
  66
  Pikë nga trofetë:
  48
  Pershendetje
  Din ndokush si ta siguroj web site , me anti doos, pra edhe neese i dijn ip mos me mujt me doss , jo me shti cloudflare e kis sensh . :?
   
 2. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,280
  Pëlqimet:
  950
  Pikë nga trofetë:
  358
  Nuk mundesh.Ose duhet te jete serveri vete anti dos ose te shtosh cloudflare dhe alternativat e tjera.
   
 3. Erooniti

  Erooniti Anëtar i Njohur

  Postimet:
  891
  Pëlqimet:
  66
  Pikë nga trofetë:
  48
  Kom severin nga OVH , thot qe ka anti doss , :/ po prap sun i ndal sulmet me del WEB down
   
 4. emiljano22

  emiljano22 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  295
  Pëlqimet:
  30
  Pikë nga trofetë:
  38
  Mund ti besh ban nga serveri ne ane te komandave
   
 5. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  342
  Pëlqimet:
  217
  Pikë nga trofetë:
  53
  Mvaret se qfar sulmi merr nese merr sulm direkt ne HTTP ateher mund ta ndalosh edhe me ndoj php script te thjesht por nese merr sulm direkt TCP ose UDP ne ip mund te jet ndoj port tjeter apo ta mbingarkon serverin edhe e ki down cloud e ki shum sigurt nese e don per komplet server
   
 6. Erooniti

  Erooniti Anëtar i Njohur

  Postimet:
  891
  Pëlqimet:
  66
  Pikë nga trofetë:
  48
  bi0 si mund ta siguroj veq HTTP , per arsyje se mendoj TCP & UDP & ICMP kom rules ne ovh pra ndoshta mi siguron aj
  e HTTP jo :/
   
 7. Pleurat

  Pleurat Zadar,Croatia Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,301
  Pëlqimet:
  540
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nuk keni problem me kompanin qe ofron serverin,problemi tek ju qendron sepse dikush po sulmon me metoden FLOOD ATACK(ka mjaft tools dhe metoda per ta bere nje sulm te till),kjo do te thot se faqja juaj ka sulme ne http.

  Sic tha antari me lart ka scripta per kufizimin apo ndalimin e sulmeve te tilla,po ashtu mund te besh edhe konfigurime ne apache server per anti-flood.Personalisht nuk kam shume pervoje ne kete tem,prandaj te informova rreth metodes qe po te sulmojne.
   
 8. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  342
  Pëlqimet:
  217
  Pikë nga trofetë:
  53
  Krejt mvaret prej metodes por nese ki shum kerkesa ne webfaqe dmth direkt http mund ta perdoresh kete :
  Code:
  http://w3tool.blogspot.com/2011/12/anti-ddos-php-script.html
   
 9. G4SHI

  G4SHI Anëtar Aktiv

  Postimet:
  143
  Pëlqimet:
  27
  Pikë nga trofetë:
  43
  Shkruji keto komanda ne Putty
  Dhe ju bohet banned ip atij personit qe po e down Web tani tu lshohet :)


  Code:
  1| netstat -an | grep :80 | sort
  2| iptables -A INPUT -s "IP E Sulmit i Shenon Ketu" -j DROP 
  3| killall -KILL httpd
  4| service httpd restart
  Tash Ne Putty e Shenojm Command e Par
  netstat -an | grep :80 | sort Pasi e Bejm Comand Netstat Aty Do Ju Dalin IP Addresa E Ati Personit Qe i Bon Sulm Rootit
  
  Si Pe Shihni Aty Qe Lexon VERB Dmth Ky IP Addres e Sulmon Rootin Tash Si Me Ja Bo Banned IP
  E Shenojm Comand iptables -A INPUT -s "IP E Sulmit i Shenon Ketu" -j DROP IP E Sulmit i Shenojm Aty
  
  e Bejm Enter Tani e Shenojm [killall -KILL httpd] Dhe Tani [service httpd restart]
   
 10. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar Aktiv

  Postimet:
  339
  Pëlqimet:
  159
  Pikë nga trofetë:
  43
  wolf_mc12 pëlqen postimin.
 11. c0d3r11

  c0d3r11 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  55
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  18
  Sulmet ddos nuk mund te ndalen vec sa mund ta permisosh serverin nga sulmet besoj
   
 12. beharluu

  beharluu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  472
  Pëlqimet:
  115
  Pikë nga trofetë:
  68
  ka machina intelegjente qe i ndalojn sulmet doos zakonisht i gjeni si servera te jashtem mirpo masi webi jot eshte ne ovh serveri jot eshte ne kompani te ovh's po ta kishe nshpi nje server do ta rregulloje kete me lehtsi
   
 13. BGadafii

  BGadafii Anëtar

  Postimet:
  2
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Eronit ti munov sadush me siguru me anti dos kur ta gjajn ip apet down e ki
   
 14. Erooniti

  Erooniti Anëtar i Njohur

  Postimet:
  891
  Pëlqimet:
  66
  Pikë nga trofetë:
  48
  -_- flm
   

Shpërndaje faqen

Loading...