1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Per antart qe duan te nisin dropshipping

Tema tek 'Diskutime tjera' e hapur nga Jãşhť'Sşeriĕ, 17 Maj 2020.

 1. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,691
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  Prsh.

  Kam mar plot pytje nga antar qe duan te nisin dropshipping kshu qe vendosa me kriju 1 post se cfar mendoj un per ket gje.


  1.-- Lexo https://www.wired.co.uk/article/dropshipping-instagram-ads
  2.-- Perpara se tja nisesh mos u nis asnjiher me mendimin qe do fitosh.
  3.-- Bej llogarit sepse do te ofrosh 1 produkt fizik dhe perpara se te shesesh 1 produkt fizik te duhet rreklamim i tepert sepse esht veshtir qe njerzit te besojn. Ku do e shperndash produktin? Pra te duhet ndonje facebook,instagram me shum followers ose ndonje menyr tjeter per advertise.
  4.-- Kjo pun aq sa mund te ngri aq edhe mund te uli ku klienti tporosit dicka dhe sta mer porosin ose nuk tpagun dhe ti je 100% humbje sepse ate produkt e ke pagujt dhe smundesh ta kthesh n`kin pa arsye :D (Rreth para 1 muaj pash disa tipa duke degjeneru dike n`instagram sepse nuk i kishte qel tel kur i kishte shku posta qr)
  5.-- Mendo se cfar do shesesh, normal qe ti mundesh me mar komplet aliexpress apo amazon store a naj tjeter dhe me e qit n`storen tate amo ska vler, ju sugjeroj me ja nis me pak produkte dhe dicka te caktuar prsh per veshje per femra, ose veshje per meshkuj, ose kpuc, ose kategori te tjera, po duke u fokusu ne 1 kategori si fillin, edhe advertise esht me e thjesht ku ben target njerez qe mund te blejn nga kjo kategori normal qe ktu ska gjo tsigurt po ti mundesh me pas nje perqindje me tlart suksesi per shitje nese bon promote veshje per femra dhe target i bon femrat se sa me pas komplet storen e aliexpress dhe me bo targed krejt njerzit nfacebook/instagram!
  Gjithashtu nese ti prsh fokusohesh ne nji kategori mund t`hiqesh edhe si brand apo store qe meret vetem me kte gje dhe duket si dicka me serioze.
  6.-- Kije parasysh qe njerz qe meren me ket pun jan shtu teper kohve tfundit dhe me pas sukses osht bo me e veshtir prandaj duhet investim qe si fillim tbosh naj ulje apo oferta apo dicka ndryshe smundesh me ja nis me mendu per fitime qe diten e par..


  Dhe si perfundim mbasi tkesh mendu pikat qe i shkrujta me siper mundesh me mendu a bon paypal per kosov apo jo sepse esht dicka qe nese fokusohesh me shit produkte n`shqipri/kosov paypal edhe pagesa me 2checkout pothujse nuk tduhet fare sepse 99% e njerzve kan me zgjedh opsion me pagu cash.

  Un nuk jam mar dhe nuk merem me dropshipping sepse mduket si humbje kohe por meqe po mvin pytje vazhdimisht po e postoj kte post tjet publik per tgjith se cfar mendoj un rreth dropshipping .

  Gjithashtu naj antar tjeter mundet me m`korigju nese jam gabim diku ose tjapi sugjerimet e veta.

  Klm.
   
  Riki.xh, boni, Erooniti dhe 5 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 2. D3LL4

  D3LL4 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  279
  Pëlqimet:
  66
  Pikë nga trofetë:
  38
  ashtu mendoj edhe une , por kush u merr me dropshipping prej vitit 2014-2017 qather ukan tu lulzu dropshippingi qetash mo ska vler kurgja , ndoshta dikush ka nafak dhez ama shum problem , maspari duhet me pas reklam teperta ,ato krejt duhet me u pagu , kuptohet qdo reklam nbot paguhet , tash njerzt jon bo tmequm e merr titlen ton shkon naper site tjera e gjen me lir e shum shum lloje tjera , prandaj per menimin tem dropshipp osht problem kohve tfundit se qdo njeri shkon blen site e provon ndoshta krejt mir kur tvjen puna te pagesa per shqipni kosov maqedoni aty deshton meniher se 2checkout per cc nuk supporton , me bo me paypal , paypali duhet me qen biznes mas limitit qe e kalon per pages qe ke marr tlyp dokumenta legale prej shtetit tlshume e shum shum tjera.
   
  Mr.Gh0$T pëlqen postimin.
 3. DailyTeCh

  DailyTeCh Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,807
  Pëlqimet:
  228
  Pikë nga trofetë:
  83
  E si shkon puna kshtu shitje virtual, te punojm nga MKD te shesim produkte ne Amerik p.sh eshte kjo e mundur..Shopify si funksionon behesh vetem ndermjetsues ne shitje apo jam gabim se nuk kuptoj nga keto gjera..
   
 4. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  277
  Pëlqimet:
  257
  Pikë nga trofetë:
  73
  As une nuk jam marr por tjesh i bind qe nqs merrem do fus cdo produkt. Duke filluar nga fitimi 0.01$.
  Gabimi qe bejn te gjithe eshte se harxhojne buxhet mjaftushem per te gjet produktin fitues nderkoh qe produktet fituse jan pikerisht te lirat dhe jan pikerisht kto produkte qe te rrisin review/besimin tek klientet per te arritur tek fitimi me i madh.
   
 5. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,691
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  Ti prsh shikon 1 pal kpuc n`amazon qe bojn 10$, tani ti hap 1 faqe edhe i shet kto kpuc per 15$ dhe del 5$ fitim normal qe ktu do zbriten transaction/withdraw fee perfundimi sesht 5$ fitim po diku ke 2-2.5$


  normalisht dropshipping vjen 1 koh qe bie komplet n`0 sepse produktet nuk ja vlejn per ate cmim.

  Gjithsesi, Nqs ti hap 1 general store me produkte te ndryshme ti prsh ke produkte qe kan cmim 1$ dhe ke produkt qe ka cmim 100$
  Tani nese un vi tek store i joti sepse jam i interesuar per ate produkt qe vlen 100$ dhe shikoj qe ke produkte te tjera prsh aj tjetri qe bon 1$ dhe qe normalisht do ket me teper shitje se aj qe bon 100$, dhe me shum shitje do t`thot me teper review dhe lexoj ke aj produkti qe bon 1$ negative review mos prit qe un tblej ate produkt qe bon 100$ apo naj gjo tjeter. pra kshu djeg 1 klient qe do bonte blerje 100$ per 1 produkt qe bon 1$.

  One product store ti mund t`fokusohesh ne dicka at produkt prsh nese ti don e blen njiher per vete i shikon kualitetin di cfar cmimi ti vendosesh ndersa me general store nuk e bon dot ket gjo.
  Gjithashtu me general store smundesh me ble naj rreklam nfacebook apo diku tjeter sepse esht teper e veshtir cfar te rreklamosh apo cfar njerzish me vendos target ndersa me single product e ke me t`thjesht.

  Tani kjo pun kshu e ka njilloj si me website hap 50 dhe nfund mund tkesh sukses vetem me 1 dhe ajo mund tjet general ose single product store ska naj arsye tfort cila ka me teper sukses.
   
 6. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  277
  Pëlqimet:
  257
  Pikë nga trofetë:
  73
  Nuk eshte aq e thjeshte sac i ke parashtru ti. Sepse nuk mund te hedhesh nje produkt sipas mendjes tende me cmim si do ti pa u bazuar tek konkurenca.
  Tregtia ka shum hile. Dropshipping eshte i veshtire sepse kerkon shum detaje qe jan shum te rendesishme per cdo produkt.

  Gjithsesi, duhet te krijoj eksperience me shum qe te te jap argumenta qe jo gjithmone eshte ashtu sic lexohet tek kto ustallart qe e marrin suksesin me clickbait e kushedi sa genjeshtra.
   
 7. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,691
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  kur vjen puna ke fitimi pares asgje sesht e thjesht. T`hapesh 20-30 website dhe ti mbash me poste esht e thjesht?
  Fokusimi ne 1 produkt ta ben me t`thjesht fillimin po normal qe do me teper aktivitet ne rreklamim dhe kualitet, se cfar produkti me zgjedh normal qe nuk e zgjedh sipas mendjes po duhet me shiku neper store cfar shitet me teper. Por ke mundsi qe me leviz furnizuesin dhe rrit kualitetin me general store esht e veshtir kjo gje.

  Dropshqipping ska naj hile tmadhe e vetmja hile qe kam kuptu un osht kur njoni bon dicka tjetrri slodhet hic ja fut copy paste njejt cka ke bo ti :laughing: dhe nese e shef qe ti ke pas naj sukses atit i duhet vetem me pagu me teper ne rreklamim sepse e din qe do kapi me teper klient.
   
 8. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  277
  Pëlqimet:
  257
  Pikë nga trofetë:
  73
  Te te tregoj nje logjike te thjeshte pse multistore eshte me e sukseshme se single store? Pra ne kemi diskutu ktu store si aliexpress / wish / ebay / amazon / e kushedi se sa te tjera qe dikur kan qen te vogla por jo single store.

  Cfare ndodh kur shet nje produkt te lire dhe cfare ndodh kur shesim nje produkt me fitim te mire.

  Multistore ---- 2389472384 products ---- 2389 clients --- 238943 sales --- 238943x0.01=2,389$
  2389 clients --- 238943 sales = 23892 reviews & experience share (si diskutimet tona ktu qe shkojn zinxhire dhe nuk i kam kalkuluar).


  Single store --- 60 products --- 30 clients -- 100 sales -- 100x10= 1000$
  30 clients - 100 sales = 10 reviews & experience share (ktu asnje ska nxjerr eksperience qe ka blere diku qe e di qe eshte dropshipping).
  Per mos then 0 diskutime apo eksperience share.


  Multistore:
  Pra me pak perfitime, me shum investim per te nesermen dhe me shum lodhje qe sdiskutohet ++ qe ke mundesi me u shnderru ne dyqan te madh sepse kur ke shitje shum kompanite te japin me shum perparesi dhe opsione si emri logo etj etj.

  Singlestore
  Me shum perfitim, me shum investim, me pak lodhje dhe pa dit se ca ndodh neser qe mund te te shkoje ne 0 ashtu sic the ti.  Gjithsesi kjo pjese ka shum kendveshtrime. Une kam timen dhe i besoj ksaj teorie :)
   
 9. Alkeo

  Alkeo Anëtar i Njohur

  Postimet:
  654
  Pëlqimet:
  231
  Pikë nga trofetë:
  73
  Ke harrua te thuash sa $ duhet me pas per me nis...
  Kjo varet por shof neper vende te ndryshme website apo youtube thojne me 200-300$ gje qe esht absurde per mendimin tim.
  Duhet me pas te pakten 2-3k $ si fillim nese doni me fillu Dropshipping
   
 10. Riki.xh

  Riki.xh Anëtar Fillestar

  Postimet:
  58
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  18
  Ne disa pika pajtohem me ju,ne disa te tjera jo !
  Se eshte e veshtire nuk do mend,çdo pune kerkon angazhim,se eshte rrite konkurenca edhe kjo gje eshte evidente,por jo gjithmon konkurenca shihet vetem ne aspektin negativ,ngase ndonjeher konkurenca sjell kualitet,kjo nenkupton se do te mbijetojne vetem ata qe e bejne kete pune me gjithe mend.

  Nuk pajtohem te thuhet se kjo pune lulezoi viteve 2014-2017,duke ditur se gjithmon do të kete nevoje per konsum.Do te ishte vertet harxhim kohe nese kopjon wining produket e te tjerve,sepse ne momentin qe eshte bere i tille kuptohet qe e ka arritur qellimin, por ne duhet mesojme nga kjo pra thjesht si te arrijne te krijojme nje wining produkt para te tjereve.
   

Shpërndaje faqen

Loading...