1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Pc per gaming edhe per pune

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Ardit8, 3 Qershor 2018.

 1. Ardit8

  Ardit8 Anëtar

  Postimet:
  18
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  pershendetje deshta me ju pyet qeky PC a bon edhe per gaming edhe qfar loj mun lun n to  HP Workstation Z600 (2 Processor SIX CORE) 2 x Intel® Xeon® Processor X5650 ( 12 Cores Total, 24 threads total, 24mb cache total) up to 3.06 GHz,
  48GB ram memory Error Correcting Dimm, 300GB Raptor Hard Drive 10rpm,
  nVidia GTX 1050 2GB DDR5 Professional Graphics

  Cmimi: 600 Eur
   
 2. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,360
  Pëlqimet:
  1,909
  Pikë nga trofetë:
  348
  Pershendetje!

  Varet ti cfar loja deshiron me lujt.

  Pjesa kryesore per lojra eshte Kartela Grafike dhe Procesori. Ne rastin tend Kartela Grafike 1050, nuk eshte qe i qon shum lojra te reja ne Full HD. Mendimi im qe minimum duhet te jete 1060 per eksperienc te knaqshme ne lojra, edhe pse kjo sipas mendimit tim eshte nje minimum.

  Gjithmon varet cfar kerkesa ke ti, dhe cfar lojra do te luash.

  Shembull PUBG ne FULLHD me ndonje monitore te mire, nuk do te mund ta luash rehat, dhe me FPS te kenaqshme.

  Por gjithashtu edhe cmimi prej 600euro mua personalisht po me duket shume e fryer. RAM 48GB sinqerisht nuk ki nevoje, mjafton 16GB.

  Ne fund do te kisha sugjeruar nese blen PC te re, patjeter me pas edhe SSD, me duket ne dit te sodit absurde nje PC, mos me pas SSD, dhe me perdore HDD.
   
  BurimBushi dhe wolf_mc12 pëlqejnë postimin.
 3. AlboX

  AlboX Anëtar

  Postimet:
  26
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  13
  Krejt Lojnat qka jon tkrijume prej lojrave tpara e deri te kto lojnat tash edhe qe kan me dal deri nvitin 2020 me grafikat ma tmdhaja ky kompjuter ti man ti lejon pa pik problemi edhe ja vlen me qat qmim edhe per gaming edhe per pune !
   
  meteori pëlqen postimin.
 4. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,360
  Pëlqimet:
  1,909
  Pikë nga trofetë:
  348
  A je i sigurt per kete qe e thua?

  Atehere Gamerat nuk e di pse blejn kartela grafike 1080 nga 1mij euro, kur po mujkan edhe me 1050 2GB me i qu krejt lojat super, sic po thu ti.
   
  Mr.Gh0$T pëlqen postimin.
 5. F.Ndrecaj

  F.Ndrecaj Anëtar Aktiv

  Postimet:
  169
  Pëlqimet:
  79
  Pikë nga trofetë:
  53
  Mua mu duk thjesht nje fillestar qe akoma mendon se ram memory eshte pjesa kryesore ku lojrat mvaren prej ti lool :v
   
 6. AlboX

  AlboX Anëtar

  Postimet:
  26
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  13
  @boom3rang @F.Ndrecaj Nuk ke fjala per Ram memorie kurgjo more , per kartela grafike osht primarja per Lojna pastaj edhe procesori pak preket e tjerat vin . Kartela grafike ma e mir e mundshme per lojna osht Nvidia GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition. MSRP po edhe kjo qe po thot ky shoku nalt i bon boll lirisht per lojra pa asni pik poblemi , pc sikur ky e kom vec grafika jon gtx 980 edhe mpunojn pa pik problemi
   
 7. Erooniti

  Erooniti Anëtar i Njohur

  Postimet:
  960
  Pëlqimet:
  84
  Pikë nga trofetë:
  48
  hahah 1050 as per csgo se kish perdor :3
   
 8. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,360
  Pëlqimet:
  1,909
  Pikë nga trofetë:
  348
  Postimi im ishte te tregoj ty qe mos i thuaj anetarit qe ti qon krejt lojrat pa problem, sepse ajo per mi qu i qon, veq lind pyetja qysh se, dhe cfar eksperience do te kishte?!
   
 9. diamantsallahu

  diamantsallahu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  193
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  33
  hahaha, pak si vonshem une, po lypa diqka rreth saj

  secila pjese e pc lidhet me njonja tjetren, une kom pas pune me pc grafik nvidia geforce 1070, 24GB Ram, Workstation po ju pat prish SSD, me HDD normal si mu kon pentium 1 punojke, tash krejt duhet me nji far mnyre me i barazu kto per me funksionu qysh duhet

  po une kesh tu lyp pc deri 500 euro, qe bon mire deri dikun per gaming, nese keni naj sugjerim
   
 10. meteori

  meteori Anëtar i Njohur

  Postimet:
  650
  Pëlqimet:
  17
  Pikë nga trofetë:
  38
  Po 500euro besoj qe ban ama kto lojrat e reja sbesoj edhe varet qfar case ka me pas ksi hp qe sasht per gaming mun me tu kall a najsen,kompjuter I mir per lojna duhet me kan 1000euro e perpjet dmth me case gaming edhe me asi cooler a tash kan dal me asi gypa me ftof me uj
   

Shpërndaje faqen

Loading...