1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Për cfarë ka nevojë interneti shqiptar?

Tema tek 'Biseda të Lira' e hapur nga pdown9, 12 Shtator 2017.

 1. pdown9

  pdown9 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  247
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  28
  Përshëndetje,

  Pasi qe jemi nje komunitet shqiptar qe ka te beje rreth IT, desha t'ju parashtroj kete pyetje.
  Pra... Cfare mendoni se i nevoitet me shume internetit shqiptar ose shqiptareve ne internet?
  Ju si perdorues te internetit dhe teknologjise per cfare keni nevoje me se shumti?

  Shembull, Une mendoj qe shqiptareve per momentin i nevoitet nje freelancing platforme ku mund te punesojme zhvillues ose zhvilluesit te punesohen. Kjo gje edhe do te ulte papunesine ne vendin tone por edhe do te na sjellte te ardhura te mira.

  Po ju cka mendoni? Ju lus te jipni pergjigje te detajuara.

  Ju faleminderit.
   
 2. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  709
  Pëlqimet:
  157
  Pikë nga trofetë:
  73
  Shume faqe mbi edukimin duke pare qe nuk shume libra letre.

  Shteti me ofru informata ne internet dhe te kete navigim dmth me kategori jo si i kane asministratat shqiptare qe vendosin file pdf dhe hec gjeje vet nje artikull qe kerkon se eshte normal ngaqe pertojne me e shkruajtur artikullin ne faqe.

  Gjithashtu cdo kompani me pas faqe interneti te pasuruar ne informata.

  Duhet gjithashtu sistem korrekt postal dhe cdo rruge te kete nje tabele me emrin e rruges.

  Me pas shop online dhe me i ul taksat e doganave si gjithashtu vjedhjet ne dogana.

  Keto i nevojiten shqiperise.

  P.S: Shqipria duhet te rregullohet njehere ne arsim si ne infrastukture dhe ne sherbime publike para se ti drrejtohet internetit.
   
  wolf_mc12, ahmet123, LorentK dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 3. lynx

  lynx Anëtar Aktiv

  Postimet:
  188
  Pëlqimet:
  52
  Pikë nga trofetë:
  38
  Me pelqen ideja per freelancing , gjithashtu pajtohem me KALI-ALB, shqiptareve i duhet nje website qe ka ebook shqip pasi qe per shume lende shkencore nuk ka material te mjaftueshem.
   
  ahmet123, KALI-ALB dhe LorentK pëlqejnë postimin.
 4. pdown9

  pdown9 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  247
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  28
  Mendoj se nje projekt per eBook shqip per nga ana teknike do te mund te realizohej, mirepo do komplikohej shume kur do behej fjale per te drejtat autoriale.
   
 5. LorentK

  LorentK Anëtar Aktiv

  Postimet:
  207
  Pëlqimet:
  50
  Pikë nga trofetë:
  38
  Ka nevoj per kurse online sa ma shum,libra per IT etj.
  per literatur shkollore P.sh. n'KS librat per IT jon botim shum i vjeter,hala jon n'windows 2003 parameno sa mbrapa:mad:
   
  wolf_mc12 pëlqen postimin.
 6. Trim2017

  Trim2017 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  67
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  8
  14Vite mbrapa duhen edhe 28vite tjera pun per me arrit tek ta
   
 7. pdown9

  pdown9 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  247
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  28
  Ka edhe kurse online, shembull. http://almooc.com/ (nuk kam qellim reklamimi, po e ceki per arsyje hulumtuese), pra cfare mungon tek almooc qe ju e kerkoni?
   
 8. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  709
  Pëlqimet:
  157
  Pikë nga trofetë:
  73
  Nuk po them te jete vetem nje person me bo msime se nji person vetem 1 deri be 3 mesime ben kur shume persona mund te shtojne njohurite e veta dhe te korrigjojne tutot.
   
 9. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  880
  Pëlqimet:
  394
  Pikë nga trofetë:
  133
  Tek almooc mungon kualiteti ...

  Sent from my GT-I9060I using Tapatalk
   
 10. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  709
  Pëlqimet:
  157
  Pikë nga trofetë:
  73
  Dhe une thashe me bo komunitet falas dhe me qene opensource me kontributor si puna e wikipedias po per mesime.

  dhe gjithashu faqet e almooc jane te ngarkuara dojne optimizu plus me mire te kishin nje dizanj te thjeshte sesa nje dizanj te nagarkuar.

  Se te jete puna me lek me mire mundesh me ble nji liber letre se me u mar me ekran.
   
  Last edited: 13 Shtator 2017
 11. Skrapari Studio

  Skrapari Studio Anëtar Aktiv

  Postimet:
  155
  Pëlqimet:
  30
  Pikë nga trofetë:
  53
  Kjo fjakia P.S: Ska per te ndodh nga nji her ne Al po ishalla po miratohet nga nji ligj qe na lejon me shku jasht ne form legale e me u zhduk nga ky ven i qelbt
   
  wolf_mc12 pëlqen postimin.
 12. Skrapari Studio

  Skrapari Studio Anëtar Aktiv

  Postimet:
  155
  Pëlqimet:
  30
  Pikë nga trofetë:
  53
  Per mendimin tim "Mund te duket dhe si budallallik po do thjeshtonte shum gjerat"

  Sic e dim 99.99% e shqiptareve kan telefona te teknologjise se lart

  Ideja ime "nji Wallet" dixhital" i lehte ose elementar per tu perdorur pa komisione dhe qe te mbahet si aplikavion ne cel te lexoj barkode neper fatura duke i ber te mundur si budallit we te mos e lodhi mendjen duke llogarit leket me gishta edhe shmangjen e mbajes se parave te teperta ne xhep


  Nese do ishte pa komisione dhe do te futej si hardwer neper dyqane njesojnsi kasa do thjeshtonte edhe punen e shtetit ne lidhje meklarimin e shitjeve


  Si mendoni per kete gje
   
 13. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  709
  Pëlqimet:
  157
  Pikë nga trofetë:
  73
  Kjo eshte tradita e shqiptarit me ik jashte shtetit po nuk kupton se ai shteti ku do te shkosh kane luftu populli per tu bere shtet si jane.

  Shqiptaret jane vete si popull pesimist sic e kam thene kenaqen me pak dhe kane mendjen me pune ilegale.

  Dhe mos kujto se tek ai shteti ku do te shkosh do te jesh i qete se shqiptaret nuk i don asnji nga aktivieti i tyre jashte sheteve.
   
 14. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  709
  Pëlqimet:
  157
  Pikë nga trofetë:
  73
  Estonia e ka pas si ide let po nuk e di a e kan vendosur si monedhe per mendimin tim mire eshte leter sesa dixhital sepse dixhital mundet ndonjme me i gjete ndonje vrime dhe kushedi cfare bejne.

  Gjithashtu munden me i manipulu shtetet qe e prodhojne lekun shqiptare duke deklaru me shume leke se sa jane ne qarkullim.( tradita nuk harrohet) dhe ke pa ndonje dyqan me pc dhe barcode scanner pervec supermarketeve te medha ne qytete?
   
 15. Nic00B

  Nic00B Anëtar Fillestar

  Postimet:
  88
  Pëlqimet:
  29
  Pikë nga trofetë:
  33
  Per para.
   
 16. LorentK

  LorentK Anëtar Aktiv

  Postimet:
  207
  Pëlqimet:
  50
  Pikë nga trofetë:
  38
  perpos almooc,
  almooc e kom perdor ma moti jo veç n'kodim po edhe n'matematik etj. po tash jon ndrru shum ligjerues etj. :(
   

Shpërndaje faqen

Loading...