1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

OSI Modeli - Funksionaliteti

Tema tek 'Mësimet e Përzgjedhura' e hapur nga Fannol Gashi, 29 Nëntor 2010.

 1. dritoni18

  dritoni18 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  60
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  6
  Nese e ke pas fjalen Valon per mu qe ke than nje anetar qe veq ka postu dhe u largu , nuk eshte e vertet pasi qe nje kohe te gjate pasi qe kam postu kam kontrollu nuk ka pas asnje replike , dhe tash pasi qe jeni pergadit si staf kunder b!t , desha te ju them qe b!t eshte nje njeri qe e njeh networkun me mire se ju shume here , dhe eshte duke i argumentuar shume me mire gjerat se sa ju , edhe pse nuk e njoh fare , eshte ma racional se sa ju
  keshtu qe ju persh.
   
 2. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  [​IMG]
  HAHAHA SHUME POSTIM QESHARAK - PE NJEH SHUME MIRE DHE PASTAJ PO THUA QE NUK E NJOH FARE :lol:

  _________________________________________________________________________________________________________

  Ti them njo dy fjale une:
  1. Nuk jane stafi kunder askujt jo valoni dhe sg1 po kerkush, se po te ishim kunder njoni tjetrit ateher ky forum nuk kishte me qen fare dhe sot ty nuk do tu jepej mundesia qe te diskutosh ketu.

  2. Nuk eshte mir me thon ky din ma mir se ai, ose ai se ky jo vetem ketu por askund. Edhe nese i njef dy persona nuk eshte mire me thon qe ai ose ky eshte me i mequm din me shume, pasi qe menqurin smundesh me ja mat kerkujt. E jo ktu hiq ma hiq kur asnjonin prej neve nuk e njef as emrin nuk na din e me u shpreh ai din ma mir se krejt ju (jo ne forum por kerkun) kete ndash merre si mesim ndash si fyerje por po te tregoj cka eshte mire e ti vepro si te duash.

  Nje pergjigjje per gjithe keto diskutime qe jane bere dhe spo munden me ardhe ne nje mendim te perbashket.
  Kompjuteri nuk bene pjese ne asnje OSI Layer, por duke u bazu ne OSI Model kompjuteri funksionon (pregadite paketat) nese ka nevoj te qaset ne ndonje resurs ne rrjete.

  Nese mendoni qe e kame gabim at'her mesoni/lexoni dhe vertetone kete qe po them ;) dhe pastaj diskutojm prap, pa keqkuptime.
   
 3. dritoni18

  dritoni18 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  60
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  6
  Wallahin haver sjam tu e njoft , edhe bash po me vjen keq nese mendoni se jam tu i ba emer ose diqka , se sdo me than qe eshte ma i miri , ose diqka tjeter
  po eshte tu i arsyetu gjanat ne ni menyre ma logjike se sa ju
  keshtu qe , OSI Modeli eshte Model referimi , dmth kompjuteri kryn te gjitha funksionet e te gjithe Layerave te OSI-te
  Ju persh.
   
 4. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Kjo qe po thua ti eshte e cekne qysh ne postimin e pare se cka eshte, a po ndoshta se ke lexu veq je kyq midis teme, edhe tjetra sa i perket me bo emer - mua nuk me intereson a i ben emer ti dikujt a po dikush ty ose a e livdon vehten ndonje antar, te gjitha i beni per veti per te ardhmen tuaj se une sju njoh dhe sme hyni ne pune si e livduat vehten si ju livdoj dikush por te gjitha i beni per veti.

  Te gjithe jane regjistru ne forum me ndihmu tjerve po edhe me mesu prej tjerve, keshtu qe nese dini apo nuk dini te gjitha i beni per veti dhe jo per tjeret

  Ndersa a jane logjikisht te spjeguara apo jo te preferoj ta lexosh postimin e pare, dhe pastaj vazhdojm me tem ;)
  Se me te vertet me pelqejn debatet edhe kame deshire te marr pjese por debate, dhe ti kritikoj mesimet gabim qe jane pasi qe shume tjere qe jane te rinje ne kete fushe, dhe munden ti mesojn gabim edhe ashtu do tu mbetet gjate gjithe jetes, ku edhe per kete eshte hap forumi qe tu mesojm te tjerve gjerat si duhet dhe jo gabim.

  Tash e lexova edhe niher postimet te gjitha se kisha harru se per cka ka fillu debati, problemi ka qen ne mes te b!t dhe sg1 se a bene pjese PC ne OSI Model. Dhe po ua jap nje pergjigjje une edhe pse e kame dhene por tua kujtoj (texti BOLD mund tju sqaroj shume qe eshte plan abstrakt)
  * OSI Model-i është një plan, model konceptual, abstrakt i cili tregon se si duhet paisjet të komunikojnë njëra me tjetrën. Tregon gjithë rrugën nga shfrytëzuesi deri e dhëna të kalojë në mediume (kabëll të rrjetit, vale magnetike, … ). PC nuk bene pjese ne asnje Layer por mund te dhemi i referohet ne OSI Modelit qe te komunikoje ne rrjete(me fjalen i referohet - eshte vetem per ta mesuar logjiken se si funksionon se parimisht perdoret TCP/IP Modeli :))

  Fillimisht eshte kriju per shkaqe teknike ku nuk ka gjet shfrytezim dhe pastaj ka mbet vetem per ceshtje edukative (siq perdoret edhe tani)

  Ndersa sa i perket nje video per osi-model qe e ka paraqit b!t - pa e ofenduar krijuesin e videos por eshte video shume shume keq e sqarume, nese ju doket dikujt ajo mire at'her prej meje e ka noten 1-sh :lol:
   
 5. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Dritoni18 asnje nga stafi e as vet administratori i ketij forumi nuk marrim pages apo mirenjohje nese japim nje spjegim apo nje ndihme.

  Ajo cfare dua te them eshte sepse kemi kete forum qe u japim ndihma pergjigje ne te gjitha lamit qe kemi njohuri mirpo kete gje e bejm vetem per te ndihmuar dhe jo per te rritur famen apo cka po mendoni.

  Nese po thua qe antari bit ka aq shume njohuri une personalisht ne forum nuk kam shikuar qe ka dhene aq ndihma ne Netowrking apo ne ndonje direktorium tjeter...

  Debatet shum me pelqejn por kur diqka eshte gabim duhet treguar qe eshte gabim dhe nuk e mesojn ate gje personat tjer...

  Ndersa per ta kuptuar pakez me mire pyetjen se a ben pjes kompjuteri ne te gjitha layerat e osi modelit po te jap nje skjarim, pasi qe ti me heret e ke cekur qe ben pjes ne te gjith layerat.

  Nese nje kompjuteri ia instalojm nje Mikrotik Router OS ateher ai kompjuter ne cilin OSI model do jet ne te gjithe ?

  Nuk flasim pa fakte por kemi pervoje qe cdo dite punojm me keto gjera...

  Nje kompjuter qe ka te instaluar nje OS Windows apo Linux apo Mac thjesht ilustron OSi modelin se si funksionon.

  P.S Mos e nxin ne goje me than Stafi jan pergadit kunder bit-it sepse per mua sikur antari bit sikur te gjithe i konsideroi njejt por thjesht skjarojm gjerat te cilat duhen mesuar ne menyre me te kjart dhe me te kuptueshme.

  Mire u ndegjofshim.
   
 6. dritoni18

  dritoni18 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  60
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  6
  Qitash e ke ba ni pytje qe me dit sa palidhje e ke ba e kishe fshi pa e pa une hiq

  Ai kompjuter bahet Router nese instalohet Mikrotik , shume palidhje e ke ba kete pytje , edhe routeri sikur PC funksionon me paisje qe duhet te procesojne te dhanat , te ruaj etj. dhe ne pytje eshte vetem IOS
  normal pasi qe kompjuteri te instalohet ne Sistem Mikrotik ( Behet Router dhe eshte paisje Layer 3 )
  po nejse se jeni hi ne filozofi qe as vet spo i merrni vesh , mire u ba qe u hap tema , mire e ka spjegu fg atje te OSI modeli , por nuk ka ndonje vrejtje as bit ne sqarimin e tij , e ju shume palidhje , tu u munu me kallezue dituni ma te madhe po nderhyni ne tema te tjereve ,
  e sa me perket mu une i kam te qarta shume mire
  nje gja jeni tu e harrue qe OSI Modeli eshte ma shume per fillestar , nuk keni nevoj me dhan filozofi te medha pasi qe krijoni huti
  Kaloni Mire .
   
 7. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Po ti bre i nderuar pasi qe na po i bojkum pa lidhje spo krijon diqka ma me lidhje po thjesht hyni thuni sdin keq e keni sdini sen jeni kunder.

  Ti a je kah e din qka po thu qe osi modeli qenka per fillestar e nee nje person ka me punu ne rrjeta gjithmon ka me dit e ka me pas pune me osi modelin.

  Osi modeli te tregon shum mire nese na vjen nje lidhje interneti deri tek nje paisje mirpo nga ajo paisje ne tjetren nuk shkon mire bandiwthi ateher duhet kontrolluar spari FFC e keto mesohen ne osi model e jo ne shkolle te mesme o zoteri.

  Lexoi te gjitha temat ma ngadale dhe e sheh kush eshte ai qe thoshte jam ne gjendje me ta kontrollu rrjeten jam ashtu jam keshtu.

  E ti nese punon ne ndonje vend ku osi modeli nuk po u perdorka per rrjeta ateher nuk e di cka ki me debatu ne kete teme.

  E di qe eshte normale qe nese nje kompjuterit i instalohet mikrotiku behet rrouter si paisje layer 3.

  Po kuptoe mire ti dhe te tjeret sepse kompjuteri nuk eshte paisja kryesore ne osi model dhe nuk eshte krijuar osi modeli per kompjuter por qe te tregoj se si punojn rrjetat si dergohen pranohen te dhenat mes paisjeve.

  Iu pershendes juuve dhe profesorin qe iu ka ligjeru kete forme mesimore.
   
 8. dritoni18

  dritoni18 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  60
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  6
  Qy tash filozofi edhe ma te randa , kjo qa po e thu ti eshte sikur me than Alfabeti eshte diqka qe edhe nese bahesh Dr shkence te duhet , ti ne fillim e meson , i meson Zanoret , bashtingelloret , etj
  mirepo sdo me than qe edhe nese bahesh dr shkence ti nuk ki pune me alfabet , se qdo here perdoret alfabeti mirepo sdo me than qe ki nevoj me u kthy me u marr me ta
  po nejse se qdo here po hyni ne debate te panevojshme
   
 9. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  O ti shoq po qysh po e lidh ti alfabetin me doktor po a je normal a sa vjet shkolle fillore i paske.

  A ke mesu gjuhe shqipe nje profesor qe jep ne fakultet mesim per gjuhe shqipe shpesh her flet per bashketingllore e zanore sidomos ne gramatik po mos me shit filozofi t lodht.

  Nese nje doktor ka me mesu se si jepet nje ineksion per fillestare ateher ka me perdor edhe nese magjistron ate gje.

  Shko ne fakultet ne nje drejtim dhe me trego nese nuk te pyesin per gjerat fillestare qe i ke mesu.

  Mirpo ndoshta ne fakultete private mesohen vetem njeher gjerat ne jete.

  Kalo mire e mos u shit diqka nese je aq i dijshem e kemi forumin bejm teste prova cka te duash edhe per fakultete e per gjuhe shqipe se jo per cisco :D
   
 10. dritoni18

  dritoni18 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  60
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  6
  Haahaha ti paske pak problem me dallimin e titujve , Doktorrature - Doktorr
  hahaha
  po nejse se shkenca natyrore e kam te kryme e per rrjet e sene sbesoj qe ki kaqik me mu
  Te pershendes
   
 11. dritoni18

  dritoni18 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  60
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  6
  Ma dosti jem se sjam hi ketu me i mat forcat me kerken as me ofendu , po me te vertet je tu sharrue secilen here , e sje tu e dit qe po kallezon mosdituni
   
 12. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Allahile sa vjet i paske bre ?

  E gjeta qetu nje teme qe paske kerku ndihme pasi ke kry ccna 1 dhe 2 dhe pergjigje paske marr nga stafi dhe nga une te cilet po na quan te mos dijshem e aty ke thene flm qe me ndihmuat deri sa e ke kuptuar nje route ne mikrotik

  <a class="postlink-local" href="https://forum.itshqip.com/viewtopic.php?f=75&t=10241" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=75&t=10241</a>

  Tash sigurisht paske instalu nje mikrotik ne nje router dhe po mendon qe je certifiku per rrjeta :D
   
 13. dritoni18

  dritoni18 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  60
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  6

  Hahaha , jo dosti jem jo ata e pata ba edhe astenja nuk keni dit me qujt qate Route , Route Summarization , per qata e pata ba
  shume pytje e thjesht
  kurfare pergjigje ske dhan ti hiq
  pytjen se pate kuptu qysh duhet se jo pergjigje , bile kam harru ku gjinet ajo
  Persh.
   
 14. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Po e shoh qe nuk ia vlen me bo debat ma shume, sepse nese te parashtroj nje pyetje e di qe nuk do e dish dhe paszaj do ngaterrohesh edhe me shume ne debat jasht temes se rrjetave keshtu qe po e lo ketu.

  Perderisa kerkon ndihme duhet me te ardh marre me thane e kam dit e ju nuk e keni dit sepse nuk kerkon askush ndihme per diqka qe din nese ti ke mendime si nje dy vjeqar ne nuk kemi andaj dhe iu ndihmojm te gjitheve sikur ne ate rast ty qe ke kerkuar ndihmen.

  Dhe nese din aq shume a ta parashtroj nje pyteje per route ne nje mikrotik ?

  Dhe nese do ma skjarosh kjart do e pranoi qe cdo gje qka kam thene une qenka jo e vertet dhe jo e sakt.

  E nese nuk e di nuk do e vazhdojm debatin.

  Tregoe ate dijeni qe e ke ne forum dhe jo ne nje debat me fjale.

  P.S Sa poste ke ti une aq poste per 2 dit i bej duke iu ofruar ndihma antareve tek direktoriumi pyetje&pergjigje andaj nese iu duket vetja aq te aft kemi antar qe presin shum ndihma dhe jo shume fjale.

  Mos e zgjat me shume kete debat perderisa ki tema duke kerkuar ndihme dhe pastaj duke shantazhuar antaret e stafit ncnc se ne fund nuk ia vlen asnje post qe do e thuash ashtu sikur deri me tani.
   
 15. dritoni18

  dritoni18 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  60
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  6
  Be pytje sa dush haveri jem . veq une ty me ni pytje te rrezoj
   
 16. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Perderisa ti kerkon ndihme per nje ip route qysh po mendon qe me rrezon mu me ndonje pyetje tjeter?

  Nga cili vend i ks je sepse ka mundesi qe mundesh me marr info rreth meje nga provideri qe te jep ty internet nese e ke nga ndonje isp privat.

  E per pyetje nuk po te bej pasi qe eshte tema per osi model dhe nuk po dalim prej teme keshtu qe rri shlir :D.

  Mikrotikun ka qene firma jone e para qe e ka perdorur ne gjithe Kosoven sa per info...
   
 17. dritoni18

  dritoni18 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  60
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  6
  O ti dost ti mu spo me kupton , une nuk jam hi ketu me njoft kerken , as me i mat forcat me kerken , veq nese e njeh Networkingun qysh po thu , nuk ka lidhje a eshte mikrotik a cisco a juniper , se Networku punon ne Protokole , qe jane standarde
  E sa per info , kam qene studenti ma i mire ne cisco , bajagi nifare talenti edhe kshtu
  Te persh.
   
 18. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Po ne Kosove 3 kompani i ki qe perdorin paisje cisc e per isp privat veq kush genjen se nuk me ka ra rasti me pa qe perdorin paisje cisco pasi qe dihet cmimi i tyre.

  E di se qysh punon networku se kam punuar per 8 vjet si teknik i rrjetave.

  Mos u bazo shume ne ligjerime te ciscos sepse nese di teori nuk do te thot qe di praktik mire sepse praktika ka perparesi ma te madhe se sa teoria.

  Nuk kerkoj me te njoft thjesht me te njoftu qe nuk jemi nga ata persona qe kan nga 16 vjet dhe japin fjale, andaj te pyeta nga cili vend i Ks je sepse ka shume vende ne ks qe kam qene iu kam ndihmuar isp-ve privat vite ma heret.

  E qe ke diqka kunder meje apo kunder ndonjerit post timit qe mendon qe jam gabim ateher mundesh me lexu apo me pyet ligjeruesin e juaj ne cisco dhe iu spjegon me shume, ne thjesht bejm debat qe te skjarohen gjerat.

  P.S Mos te dalim me shume jasht teme se pak palidhje dhe nuk jemi kah 7 vjeq asnjeri ketu, andaj nuk do e vazhdojm me shume temen perveq nese ke diqka rreth temes OSI Modeli ti dhe te tjeret ne vijim qe lexojn keto poste :D.
   
 19. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  841
  Pëlqimet:
  349
  Pikë nga trofetë:
  208
  Personat qe flasin ne veten e pare ska hajr prej tyre kurgju.
  Pa dasht mu tregu modest edhe me livdu dikond une po ju tregoj qe ketu ne staf ka persona qe jane pensionera ne kete sport e jane te qertifikum atehere kur ju personat e vetngritur larte nuk keni dite as qa eshte Cisco.
  Une ju kisha ftu qe para se me fillu me kto poste te ketij lloji qe i keni ba ketu me shiku historine e juaj se kur keni fillu me u marre me kete sport, e qe besa edhe me shiku postimet e mahershme qe i keni ba, tek pastaj me postu se qe besa mu me kish ardh marre me postu ne kete menyre po te isha ne vendin e juaj.
  Nuk pe zgjas ma shume ngase ju njohe se qka punoni e qka kini perfundu, qysh edhe kur.
  Pom vjen keq prej Fanolit qe duhet me mbyll kete teme qe ja keni hup vleren per te cillen eshte krijuar, por juve nese jeni te interesuar per me diskutu edhe me u livdu atehere keni mundesine qe te krijoni tema te reja dhe jo te ja hupni vleren nje teme si kjo e Fanolit duke u vetngritur lart jo une kam ba kta jo ata.
  Respekt.
   
 20. Vjos

  Vjos Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Pershendetje.
  A bon me i shpjegu se c'far jane apo per c'fare sherbejne keto:

  - FTP, Telnet, SSH (Secure Shell)?

  - SSL (Secure Sockets Layer) ?

  - Full-Duplex, Half-Duplex?

  - L2TP (Layer 2 Tunneling Protocol)?

  - c'fare eshte VPN?

  - C'fare eshte TCP - Transmission Control Protocol dhe UDP - User Datagram Protocol?

  - c'jane adresat logjike ne ato fizike?

  - c'eshte ICMP Protokoli ? c'eshte " Ping-u" ?

  - C'ka jane ErrorCheck ID, MacAdres?

  - C'eshte PPTP - Point-to-Point Tunneling Protocol ?

  - C'eshte GRE ang CISCO ?


  Me vjen shume mire nese do i pergjegjeni pyetjes sime!

  Ju falemderit!
   

Shpërndaje faqen

Loading...