1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

OpenGL - 3D Editor

Tema tek 'Projektet Tuaja' e hapur nga vegeta, 25 Dhjetor 2016.

 1. vegeta

  vegeta Anëtar Aktiv

  Postimet:
  136
  Pëlqimet:
  115
  Pikë nga trofetë:
  53
  Pershendetje miq te ITShqip.

  Ne kete post dua te shperndaj nje projekt ne te cilin jam duke punuar koheve te fundit.
  Eshte nje 3D Editor i cili eshte i programuar ne C# dhe WinForms duke perdorur portin
  e OpenGL per Winforms qe njihet si OpenTK. Ky editor eshte rezultat i studimeve
  te mia ne sferen e programimit ne grafike. Qellimi eshte te perdoret si vegel per editim
  te objekteve tre dimenzionale te cilat me pas do te eksportohen ne fajlla te jashtem
  per lexim nga loja te cilen jam duke e programuar me C++ dhe OpenGL.

  [​IMG]

  Kam investuar plot 3 muaj studime ne kete projekt dhe rezultati final permban:
  Arkitektura ECS ( Entity Component System )
  Paraqitjen e objekteve 3 dimenzionale ne skene.
  Levizja dhe manipulimi i tyre ne hapesire ( transformation ).
  Ndricimi dhe efektet vizuale ( lightning and postprocessing )
  Fizika dhe dinamika e objekteve ne skene
  Detektimi i perplasjeve ( Collision Detection )

  [​IMG]

  Si plane te ardheshme jane:

  Exportimi dhe ruajtja e skenes 3 dimenzionale ne fajll ekstern ( Serialization )
  Animacioni i objekteve 3 dimenzionale ne skene.
  Skriptimi i vetive te objekteve dhe inteligjenca artificiale
  Komunikimi i objekteve 3d ne rrjet

  [​IMG]

  Desha te shperndaj kete postim per te marrur mendime nga ju si dhe per te dhene
  frymezim per programerat e rinj te cilet deshirojne te mesojne programimin ne grafike.

  Ne fund ja dhe nje video e hershme ku shihet perdorimi i programit.

   
  BlackEagle, genito, Gjer.g dhe 9 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 2. sp0nTeX

  sp0nTeX Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,514
  Pëlqimet:
  390
  Pikë nga trofetë:
  138
  Bravo gjithmon punimet tua kan qen me vler tek ky forum.Shpresoj qe te kesh suksese ne kete projekt dhe projektet tjera.
   
  vegeta pëlqen postimin.
 3. albtech

  albtech Anëtar

  Postimet:
  12
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  28
  Super punim me vlere! Po me habit fakti qe ka dal kaq bukur.. Suksese!
   

Shpërndaje faqen

Loading...