1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Oferta rreth Hostingut

Tema tek 'Ueb Hosting dhe Domaine' e hapur nga Leeo, 20 Gusht 2015.

 1. Leeo

  Leeo Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  8
  Ju Pershendes forumista :D

  Desha tju pyes, kam bere investim rreth 30 mij euro neper servera dhe dua ta hap nje hosting company qe i ofron te gjitha si dhe nje offert shum special me 1 euro ne muaj hosting prej 1GB, kush nga ju do te deshironte dhe a keni ndonje deshir tjuajen se qfar do kishit bler neper hosting company?

  Ju faleminderit
   
  meteora pëlqen postimin.
 2. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,483
  Pëlqimet:
  2,074
  Pikë nga trofetë:
  448
  Cfar investimi eshte ky?!

  I ke blere serverat online, apo i ke blere serverat fizik, si makina?!
   
 3. Leeo

  Leeo Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  8
  LTH05, albert1 dhe boom3rang pëlqejnë postimin.
 4. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,451
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Une mendoj se eshte me mire online.Sepse ti menaxhojne ata dhe ke me shume kohe per biznesin.
  Apo jam gabim ?
   
  Leeo pëlqen postimin.
 5. LTH05

  LTH05 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  714
  Pëlqimet:
  89
  Pikë nga trofetë:
  48
  wow leeo bravo,bleje prej ipko nje Fiber optik linje me 100 mb edhe lshoj per klienta.
  super ide

  ishalla ki sukses
   
  Leeo pëlqen postimin.
 6. Leeo

  Leeo Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  8
  Aty eshte lezeti pra ti menaxhoj vet :D te kesh gjitshka kontroll mbi punen tende
  Po prej kosove ne zvicerr ta zgjati kabllin hahah :p hajgare pak

  ps: Un kisha pas deshir me dit se qfar kerkon konsumatori qfar deshire ka, qfar endrre ka qe aj te bej, qka kish pas deshir nga nje host provider me i ofru, idejat tua pra :)
   
 7. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,451
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Nuk dua te paragjykoj po shqiptaret e kane b***en e madhe.Dua qe te blejne host unlimited jane shume pak per ne 1GB.(Dhe pse mjafton per nje wordpress blog)
  -E kam ne pergjithsi...
  Klb.
   
 8. Leeo

  Leeo Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  8
  Kuptoj, por nuk dot jet vetem kjo, do te ket oferta te ndryshme per hosting. Vetem desha ti degjoj disa nga idet e forumistave.
   
 9. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,451
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Per ku mendon ne Shqipri biznesi apo Wordwide ?
   
 10. Leeo

  Leeo Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  8
  Worldwide normal po ky project i referohet ma shum ballkanit.
   
  Last edited by a moderator: 23 Gusht 2015
 11. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,451
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Pershendetje,
  mendoj se duhet te fokusohesh ne nje shtet pershembull Shqiperi pasi Wordwide nuk konkuron dot.Nese do i sillje serverat ketu do ishte dicka e re sepse asnje kompani hostimi ska datacenters ne shqiperi...
   
 12. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,483
  Pëlqimet:
  2,074
  Pikë nga trofetë:
  448
  Pershendetje!

  Foto te investimit do te ishte plus per ty, sepse ne kete menyre do te tregoje seriozitet dhe njerzit do te fitonin sadopak besim, qe ki investu dhe don me pas sukses.

  Por harroje qe kete pune e ben vetem dhe pa staf profesional. Personalisht per mua per nje kompani hostimi eshte me rendesi qe te hosti, te jete i shpejt, stabil, dhe pa probleme. Ndersa gjithashtu si kompani e hostimit, duhet primare te jete edhe Supporti per klientet e ardhshem per cdo pyetje dhe problem qe kane ato, duhet t'jeni te gatshem.

  Per nje kompani te sukseshme hostimi, te duhet staf profesional, dhe pune e perkushtim, sepse nuk eshte e lehte per tu futur ne treg.
   
  Shehat pëlqen postimin.
 13. Leeo

  Leeo Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  8
  Ke te drejt. Mirepo nese deshiron ndokush edhe nga jasht shteteve ballkanike pse jo :D per at pun jemi. Kam par ne kosov qe kan servera ama jan te pakrahasueshem me serverat qe un kam investu.
  Pershendetje.

  Ajo eshte krejt normale, do te ishte vertet absurde ta ndegjoje ndokend qe punon vetvetiu me gjith keta servera. Jemi team por un jam truri. Support i kemi 4 veta ne dispozicion. Ne investimet i kemi bere por jemi shum larg punes, per at edhe deshiroj te merrja ca ide se si e mirprisni ket nese ne qendren e bejm dikund ne ballkan ku ka shqiptar, se jemi patriota te medhej :). Kurse per foto meqe po kembengulni po i bej disa nga raftet qe jemi duke i parapergaditur...

  http://uploads.im/neGr0.jpg
  http://uploads.im/Fu4WH.jpg

  Ende pres mendime nga ju...
   
  Last edited: 21 Gusht 2015
 14. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,256
  Pëlqimet:
  1,266
  Pikë nga trofetë:
  358
  Tema u pastru prej komenteve qe sken te nevojshme.
   
 15. pdown9

  pdown9 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  246
  Pëlqimet:
  23
  Pikë nga trofetë:
  28
  Nese ti menon qe komentet e mia s'ken t'nevojshme , ateher ti mendon qe komentet e mija s'ken t'nevojshme .
   
  bmwplako pëlqen postimin.
 16. albert1

  albert1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  452
  Pëlqimet:
  90
  Pikë nga trofetë:
  28
  O vlla mos ke pi rasoj?
  Sa i perket temes i uroj suksese, si klienta na kem qef qe supporti me qen 99.9995% online per me na ndihmu nese kem problem.
   
 17. pdown9

  pdown9 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  246
  Pëlqimet:
  23
  Pikë nga trofetë:
  28
  Cka hyn n'qat 0.0005% ?
   
 18. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,439
  Pëlqimet:
  86
  Pikë nga trofetë:
  78
  Nese mendon qe datacenter te jet ne Kosove ose Shqiperi ,at her arma jote me e fort esht lokacioni i serverave , qe per webfaqet qe shumicen e viziotreve i kan nga Ballkani kan nevoj per nje Hosting te till . Keshtu qe perdore si marketing ket :) .

  Ofro stabilitet dhe gjithnje qendro Up to date , mundohu qe ta besh sa me te leht menagjimin e serverave per klient duke perdor programe apo skripta qe kan user experience te mir , dhe normalisht nje Support te shkelqyer .

  Ofro menyra te ndryshme te pagesave , duke perdor dhe pagesa permes trasaksioneve te operatoreve telefonik ,bitcoin etj.

  Krijo plane te mira mirpo me qmime te arsyeshme duke u bazuar ne standardin e shteteve qe ke si target,si dhe ofro dhurata apo sherbime falas per klient (SSL,DailyBackUp,SSH acces,etj).

  Ofro mesime falas se si te perdoren dhe ndonje info shtes per sherbimet e juaja , pyetjet me te shpeshta beni publike qe ti shohin te gjith etj.

  Bej nje plan te mir , krijo staff te mir dhe me eksperienc , bej nje marketing te mir , dhe jam i bindur qe do ia arrish qellimit.

  Suksese .
   
  Leeo dhe albert1 pëlqejnë postimin.
 19. Leeo

  Leeo Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  8
  Pershendetje

  Te faleminderoj per sygjerimin me pelqeu. Ke te drejt dhe me vjen mir qe ka ende persona si ta japin nje pergjigje pa kurnifar interesi dhe mendjemadhsie.

  Un personalisht do te mundohem deri ne maksimum qe te mund te bejme dicka ne shtetin tone shqiptar per at edhe du ta marr inciativen qe pak kush e ka marr. E di qe nuk eshte leht mu marr me ket por pasi qe te jet gjithshka gati dua ta lajmroj si firm ne zvicerr dhe ta hap si nje lloj qendre ne Kosov, Maqedoni ndoshta edhe ne Shqiperi pse jo. Kam frik se kjo do zgjas pakez por me mir von se kurr.

  Sygjerimet e tua i marr shum ne konsiderat dhe mendoj qe cdo gje qe te jet do te informoj, do te isha i lumtur po te kisha ne grup :=)

  Ta faleminderoj.
   
  meteora pëlqen postimin.
 20. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  583
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje

  Pa keqkuptime,por ky investim prej 30 mije euro me duket diqka shume e larte per te filluar nje kompani te till.
  Nese ke klienta,nese me heret je marrur me servera te dedikuar dhe te menagjuar ne menyre virtuale,dhe nese je marrur me web hosting dhe di rreth gjerave elementare qe i duhet nje serveri,ateher te pergezoje per investimin dhe hapin e ndermarr.Normalisht qe kerkon pun dhe vazhdimisht investime mujore.Per ate thash qe eshte diqka e rrezikshme pa pasur kapital te klientave.

  Si person qe per momentin kryen pune rreth dizejnimit dhe programimit te faqeve dhe serverave te kisha sygjeruar disa nga gjerat kryesore !

  Ne keto dite 2 gjera vlersohen me se shumti ne tregun e web faqeve
  1.Shpejtesia
  2.Mbeshtetja klenteve 24/7

  Nese keto dy gjera i ke funksionale ateher ju automatikisht fitoni klent,dhe qka eshte me kryesorja,i mban brenda kompanis tuaj pra nuk i lejone te largohen(kjo mund te behet vetem permes mbeshtetje online 24/7)

  Gjithmone premtoni per : Hapsire pa kufi,bandiwth ne baze te asaj qe keni mundesi,domain dhe subdomain pa kufi,email pa kufi dhe ftp pa kufi.Nje web mesatarisht nuk mund te mbush mbi 10 apo 15 GB hapsire,asgje nuk ju kushton nese premtoni per unlimited space.

  Mund te duket dytesore por dizejnimi i faqes se kompanise tuaj,mire mbajtja dhe menyra e leht e pageses (credit cart online,paypal)eshte njera ndere gjerat me kryesore qe nje klient e ngreh qe te bleje hosting plane nga ju.

  Ju pershendes
   
  Leeo pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...