1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Nxerrja e Dokumentev nga Hardisku i prishur

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Donche-x, 13 Gusht 2019.

 1. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  702
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  pershendetje

  e kam perdor Hardiskin per ruajten e dokumentev .. amo e kom qu nPej tpakten te dhanat mi nxerr prei diskut ama pa sukses..Njanj mtha qe prishtin osht dikush qe munet mi nxerr Filet nga Hardisku.
  Kan provu kta Serviserat ne Pej skan mujt
  Ah mundet mem tregu najkush kush mundet me bo ket pun..najkush we osht prishtin apo naj vend tjeter nKosov.
   
 2. Valdrin Gashi

  Valdrin Gashi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  715
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  58
  E kam parë ne rrjete sociale këtë kompani, nuk e di se a mund të kryejnë punë.
  Code:
  https://www.datarecoverykosova.com/
   
 3. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,012
  Pëlqimet:
  1,066
  Pikë nga trofetë:
  343
  Kjo eshte per te rikthyer ato qe jane fshire jo rikuperim.
   
 4. exploit.al

  exploit.al Anëtar Fillestar

  Postimet:
  92
  Pëlqimet:
  64
  Pikë nga trofetë:
  28
  Pershendetje @Donche-x

  A mund te na tregosh me shume te dhena rreth llojit te diskut si dhe simptomat qe tregon HDD?

  Disqet HDD ne pergjithesi mund te kene tre lloje te defekteve
  1) Ndonje problem ne pllaken e HDD (nqs je shume me fat)
  2) Problem me kokat qe i lexojne te dhanat
  3) Problem me motorin i cili rrothullon pllakat qe gjenden brenda HDD.

  2 problemet e fundit jane probleme fizike dhe nuk mund te menjanohen pa nje nderhyrje fizike. Ne te gjitha rastet merret nje disk tjeter identik edhe transplatohen pjeset e demtuara nga disku donor tek disku qe po rregullohet. Pastaj disku kyqet derisa te transferohen te dhenat tek nje disk tjeter. Por precedura eshte shume e ndieshme per shkak se pllakat shume leht mund te kontaminohen dhe shume lehte mund ta dergosh punen aty ku nuk ka me kthim prapa.
  E permende se me pare e ke derguar tek nje Servis, po shpresoj se nuk e kane hapur HDD fizikisht (pjesen ku ndodhen pllakat magnetike) pa ndermarre masat paraprake perndryshe me nuk ka kush te te ndihmoj.

  Ne fakt reklamojne se bejne edhe rikuperim po nuk e dij sa jane efektiv.
   
 5. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,012
  Pëlqimet:
  1,066
  Pikë nga trofetë:
  343
  Mendoj se ka problem fizik dhe nga momenti që është fizik nuk mendoj se do kete ndonjë software qe te beje punë. Kam pervete nje hdd qe ka problem fizik por nuk kam gjetur ndonjë ta rikuperojë.
   
 6. exploit.al

  exploit.al Anëtar Fillestar

  Postimet:
  92
  Pëlqimet:
  64
  Pikë nga trofetë:
  28
  Une iu referova kompanise Data Recovery Kosova, ata zgjidhin edhe probleme fizike te disqeve (te pakten sipas marketingut qe bejne).

  "Kam pervete nje hdd qe ka problem fizik por nuk kam gjetur ndonjë ta rikuperojë."
  Ne shumicen e rasteve mund te rikthehen (normalisht qe jo me ndonje softuer te caktuar), problemi eshte qe ka kosto te larte (edhe une po flas nga pervoja).
   
 7. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  702
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  @exploit.al - e dergova te 1 servis edhe diskun e kan hap kan dyshu qe i ka fajrt ajo gjilpona e diskut ama ajo ish ne rregull..amo ata po dyshojn qe pllaka e diskut i ka fajet se ish e djegun..e tha nuk kam ksi disku te njejt ..se nqofse kish pas tha ja kishim ndrru veq pllaken edhe kish funksjonu..tasht duhet me qu dikun tjeter prishtin ndoshta.
   
 8. exploit.al

  exploit.al Anëtar Fillestar

  Postimet:
  92
  Pëlqimet:
  64
  Pikë nga trofetë:
  28
  Me gjilpona po besoj qe i referohesh kokave per lexim, nqs eshte e demtuar vetem pllaka elektronike (PCB) e diskut atehere qenke me fat, po servisi nuk po duket shume serioz sepse nuk perfundon gjithqka me nderrimin e pllakes (duhet te zhvendosesh edhe firmware prej PCB se demtuar ne PCB donor). Po edhe tjetra si kan mendu te rregullojne nje problem te kokave lexuese nqs nuk kan pasur nje disk identik per zhvendosje te kokave nga disku donor ne diskun origjinal, ndoshta kan supozuar se koka eshte bllokuar fizikisht me pllakat magnetike dhe kane supozuar se largimi i kokes nga pllakat do e rregullonte problemin.

  S'po mund t'jap ndonje keshill te sakte per shkak se nuk ke cekur as llojin e HDD dhe as simptomat qe shfaq, por nuk mund te diagnostifikosh nje PCB si te demtuar perveq ne ato raste nqs nuk ndihet fare HDD ose ndjen ndonje ere pas kyqjes.
  Edhe diqka, nqs disku eshte hapur ne nje dhome normale (qe nuk i ploteson standardet e duhura) deri me tani vetemse ke humbur nje pjese te madhe te te dhenave.

  Ne rast te nje demtimi ne pllaken elektronike nese mendon te vazhdosh vet me riparimin blej nje pllake identike ne ebay, mbasi te vie pllaka nderroje pllaken dhe kyqe diskun. Nese disku fillon te rrotullohet atehere mund te themi se e gjete problemin dhe mund te vazhdosh me zhvendosjen e firmware nga pllaka origjinale ne pllaken donor. Zhvendosja e firmware mund te behet ne dy menyra:
  1) Me zhvendosjen fizike te modulit EEPROM (ku ndodhet firmware) nga pllaka e demtuar ne pllaken donor
  2) Transferimi i Firmware me ane te Leximit/Shkrimit te firmware ne EEPROM me ane te ndonje IC Programmer si CH341A SPI Programmer
   
  Donche-x pëlqen postimin.
 9. aimilius

  aimilius Anëtar Aktiv

  Postimet:
  115
  Pëlqimet:
  96
  Pikë nga trofetë:
  38
  O miku puna është e thjeshtë po ti përgjigjesh kësaj pyetjeje. A ja vlen të bësh recovery dhe sa është vlera e parave të paguash për këtë?
  Një rekuperim të thjeshtë besoj se shumica prej nesh di ta bëjë, por nuk mendoj se ky është rasti yt.
  Rëndësi ka se çfarë lloji dëmtimi ka pësuar psh, është dëmtuar nga një goditje apo nga tensioni. Kur e vë në përdorim çfarë tingulli lëshon (nëse lëshon) etj. Besoj se shumica e këtyre janë të rekuperueshëm, por sa më e komplikuar të jetë aq më e kushtueshme. Mendoj se rekuperime shumë avancuara vështirë se gjen në shqipëri apo kosovë, plus që në shumicën e rasteve këto lloj software apo teknikash janë të rezervuara për ushtrinë apo shërbime sekrete. Prandaj dhe ata specialistë që merren kanë tarifa tepër të larta.
   
  Poshnjari pëlqen postimin.
 10. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  702
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  Po ktu ne Kosov tek nje dyqan Data Recovery thirret ne Prishtin..ata mi kan kerku 230€ per nxerrjen e fotove..pra e kan bo 1 test edhe kan than qe osht e mundshme mi rikthy fotot.
  Ket disk e kam perdor per foto..taaht kur e lidhi me SATA Cable USB nuk e njeh hiq..nuk shfaqet asgja..sigurisht osht djeh pllaka. por prap se prap falemindeirt djema Tema mundet mu mbyll..e dergoj ndonjedit te aj dyqani qe permenda me lart edhe e erregullojn
   
 11. bofy

  bofy Anëtar Fillestar

  Postimet:
  76
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  8
  ok mos harro me bo update per se akan mujt me rregu edhe kallxona cilin ven se nashta najher na bjen me na prish najsen
   
 12. gento

  gento Anëtar Aktiv

  Postimet:
  289
  Pëlqimet:
  20
  Pikë nga trofetë:
  33

  shoq nese nuk oshte i demtum hardisku , mun me i nxerr tedhenat pa problem , un ekom do paisje ti jap veq ma jep adresen edhe ti jap papare se sjom kam duhen bile ti mbaro pun . ose un jom i presheves e gjen naj menyr per me marr
  kjo eshte https://www.aliexpress.com/item/32737059938.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dl2QjSJ
   
 13. gento

  gento Anëtar Aktiv

  Postimet:
  289
  Pëlqimet:
  20
  Pikë nga trofetë:
  33
 14. Leutrimi1

  Leutrimi1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  284
  Pëlqimet:
  66
  Pikë nga trofetë:
  38
 15. gento

  gento Anëtar Aktiv

  Postimet:
  289
  Pëlqimet:
  20
  Pikë nga trofetë:
  33
  po kjoni lexon krejt hardiskat , un ekom ni hardisk te lloptopit edhe po e perdori si hardisk te jashtem do foto e do video ikom rujt aty , po i lexon edhe hardiskat e mdhej si te PC veq se osht me power e shin ne rrym edhe elidh ja ndon kabllat tj qe ika edhe elidh me lloptop a pc ku don me lexu edhe bon shum mir

  Sent from my CUBOT_POWER using Tapatalk
   
 16. Leutrimi1

  Leutrimi1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  284
  Pëlqimet:
  66
  Pikë nga trofetë:
  38
  A din ku muna me gjet me ble n'Prishtine/Kosove ?
   
 17. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  702
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  po vlla faleminderit, edhe un i kam kto paisje..kto paisje i kam perdor edhe vet kan funksjonu shum mir..i kom perdor si hardisk te jashtem..kam rujt Foto etc. ama tasht spo funksjonon mo hardiski..esht djeg demtu.
   
 18. pal

  pal Anëtar Fillestar

  Postimet:
  85
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  8
  Ju lutemi nje foto te paisjes se mesiperme per me lexu te gjithe hdd.
   
 19. F.Ndrecaj

  F.Ndrecaj Anëtar Aktiv

  Postimet:
  299
  Pëlqimet:
  123
  Pikë nga trofetë:
  68
  Code:
  https://www.aliexpress.com/item/32984082824.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.74797f96F9eqHN&algo_pvid=ecd230f8-1662-4666-9f8f-749b99983707&algo_expid=ecd230f8-1662-4666-9f8f-749b99983707-4&btsid=50924eae-6a90-4952-9044-34b8c57d8d41&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_8,searchweb201603_52
  ja ku e ke linkun vella , shif fotot.
   

Shpërndaje faqen

Loading...