1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Nje sqarim per USB....

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga pal, 9 Dhjetor 2018.

 1. pal

  pal Anëtar Fillestar

  Postimet:
  61
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  8
  Kur po lexoj USB megjithese te gjitha kane te shkruar 8 GB, ne kompjuter lexojne:
  M electronics Migros 8.08 GB
  Verbatim 7.45 GB
  Kingston 7.36 GB
  Kruzer 7.45 GB
  Dhe pershtypja me e madhe eshte per mua tek USB e pare, nuk me ka ndodhur te jete mbi 8 GB.
  Faleminderit
   
 2. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  421
  Pëlqimet:
  145
  Pikë nga trofetë:
  43
  Prodhuesit e usb e llogaritin keshtu 8 * 1000 * 1000 * 1000 = 8,000,000,000 bajta = 8gb dmth 1mB=1000klB
  ndersa sistemi operativ e llogarit 1klB=1024bajta 1mB=1024klB 1gB=1024mB
  sistemi opertaiv nuk mund tia rrit kapacitetin as tia zvoglon veqse e njeh duke e kalkuluar keshtu
  8,000,000,000 / (1024*1024*1024)=7.450580597
   
  Poshnjari pëlqen postimin.
 3. pal

  pal Anëtar Fillestar

  Postimet:
  61
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  8
  Ok!
  Po pse USB M electronics Migros lexon 8.08 GB.....
   
 4. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  There are 3 different reasons behind the less memory shown on your external storage device:

  • Different operating systems treat your disk differently. Windows OS may not show the disk space like Linux, Mac or Unix. There are little discrepancies between the file formats and algorithms used by different operating systems.
  • A portion of memory space in your external storage is reserved for system files and data sector for better performance. By default your pen drive is on NTFS format and some space is required for memory allocation.This is the primary reason behind the less usable space than the mentioned space.
  • The root cause of the difference of what is printed on the box of the external device and the actually displayed memory in the computer is is the calculation method used by the disk manufacturing companies. Our computers work on base 2 (binary) number system rather than the decimal system. One megabyte of the product you are using is equal to 1,000,000 bytes in decimal base, but for a computer it is 1,048,576 bytes in binary base. For each gigabyte advertised in base 10, you're actually receiving about 70 megabytes less than a gigabyte in base 2. Manufacturers of disk drives will usually publish a disclaimer in this respect that the figures stated by them are in the base 10 of the number system. This is the reason that the memory displayed in our computers appears to be less than what is actually given by the manufacturers. The manufacturers do not cheat the people in this respect.
  [​IMG]

  Source
   
 5. pal

  pal Anëtar Fillestar

  Postimet:
  61
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  8

Shpërndaje faqen

Loading...