1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Nje pyetje kam per Adsense rreth taxave.

Tema tek 'Google AdSense' e hapur nga -K-M-, 13 Nëntor 2023.

 1. -K-M-

  -K-M- Anëtar Aktiv

  Postimet:
  327
  Pëlqimet:
  50
  Pikë nga trofetë:
  38
  Pershendetje antar,
  Adsense e kam me shtet Albania, ndersa jetoj Kosove. Adsense eshte hap shum vite perpara, kam marr pagesa ne Raiffeisen ne Shqiperi, po tani e kam nje kerkes per tax me kerkon me i permbush taxat. Ireland, dhe United States.
  Cka duhet me bo? Cila taxa duhet ? A mundet dikush me m’ndihmu?

  Falemnderit
   
 2. tonkeri

  tonkeri Anëtar Aktiv

  Postimet:
  176
  Pëlqimet:
  29
  Pikë nga trofetë:
  38
  Un nje video e kam pa ne youtube se duhet mbush per taxa USA.. jam nga Kosova punoj me shtet Albania dhe tani me mer 30% tax USA
  kerko Youtube e gjen si behet tjeter zgjidhje nuk di
   
 3. -K-M-

  -K-M- Anëtar Aktiv

  Postimet:
  327
  Pëlqimet:
  50
  Pikë nga trofetë:
  38
  Me vend e ki. Dmth nuk ka nevoje me fut asni t’dhan per taxa sepse ato jane veq per Amerik. Kshtu qe neve na terhek 30% pasi qe nuk kemi mundesi me i mbush ato t’dhana.
   
 4. tonkeri

  tonkeri Anëtar Aktiv

  Postimet:
  176
  Pëlqimet:
  29
  Pikë nga trofetë:
  38
  miraxh pëlqen postimin.
 5. -K-M-

  -K-M- Anëtar Aktiv

  Postimet:
  327
  Pëlqimet:
  50
  Pikë nga trofetë:
  38
 6. tonkeri

  tonkeri Anëtar Aktiv

  Postimet:
  176
  Pëlqimet:
  29
  Pikë nga trofetë:
  38
  shiko videon shqip e ke e ben si ai
   
  -K-M- pëlqen postimin.
 7. Freeman

  Freeman Anëtar Fillestar

  Postimet:
  58
  Pëlqimet:
  28
  Pikë nga trofetë:
  18
  Nuk mban Adsense tax per te ardhurat.
  Plotesoni kete formularin W-8 BEN qe eshte per individet jashte Amerikes.

  32% Adsense ka komision vet per te gjithe perdoruesit. Prej te ciles nxjerr fitimin e vet.
  Por taksen duhet ta paguani vet ne vendin qe jetoni.
   
  Florenc S., tonkeri, -K-M- dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 8. -K-M-

  -K-M- Anëtar Aktiv

  Postimet:
  327
  Pëlqimet:
  50
  Pikë nga trofetë:
  38
  une kam adsense Albania, ama jetoj Kosove. Qysh me plotesu formularin?
   
 9. KastriotKoti

  KastriotKoti Anëtar i Njohur

  Postimet:
  670
  Pëlqimet:
  134
  Pikë nga trofetë:
  73
  A ju kan hy pagesat ne process ende ?
   
 10. profesori

  profesori Anëtar i Njohur

  Postimet:
  660
  Pëlqimet:
  135
  Pikë nga trofetë:
  73
  Sot e pash ne adsense kete . per taksa a po din kush si me e plotsu a jo ? ti ndihmojm njeri tjetrit . falemiderit.
  [​IMG]
   
 11. Valdrin Miftari

  Valdrin Miftari Anëtar i Njohur

  Postimet:
  832
  Pëlqimet:
  23
  Pikë nga trofetë:
  38
  A po djeg Adsense hic me trafik usa ?
   
 12. tonkeri

  tonkeri Anëtar Aktiv

  Postimet:
  176
  Pëlqimet:
  29
  Pikë nga trofetë:
  38
  E pash qe me zvogloi 30% te shumes mendova qe eshte Tax. dmth un jetoj ne Kosov dhe punoj me shtetin Albania, A duhet me pagu tax?
   
 13. KastriotKoti

  KastriotKoti Anëtar i Njohur

  Postimet:
  670
  Pëlqimet:
  134
  Pikë nga trofetë:
  73
  A ti ka hek si invalid traffic vlla apo qysh, se per qudi mu kurgjo smka zbrit as 1 cent trafikun nuk e kom usa po worldwide pom doket kjo po vlen vetem kush punon me traffic usa apo qysh nese mun dikush me tregu ?
   
 14. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,367
  Pëlqimet:
  1,058
  Pikë nga trofetë:
  193
  Nuk eshte e afektuar taksa e Irlandes me Shqiperi , prandaj vetem mbushi te dhenat aty duke i lexuar me kujdes.
  Pagesat per Evrope google i dergon nga Banka e Irlandes , dhe kjo eshte nje lloj review nga google me e kqyr se a i detyrohet banka e AL bankes se IR fee per ate lloj transakcioni.
   
 15. Freeman

  Freeman Anëtar Fillestar

  Postimet:
  58
  Pëlqimet:
  28
  Pikë nga trofetë:
  18
  Adsense ta merr pjesen e vet para se te ta shfaqe vleren ty ne llogari.
  Shiko cfare te shkruajti @KastriotKoti ne lidhje me invalid traffic. Sa per taksat, ploteso ate formularin qe permenda me siper qe eshte per individet jashte Amerikes. Taksat je i supozuar ti paguash vet sipas ligjeve te shtetit tend, dhe nuk ti mban Adsense.

  Shko tek Payments -> Payments Info -> Manage Settings -> Manage tax info

  [​IMG]
   
  Last edited: 22 Nëntor 2023
  Poshnjari dhe KastriotKoti pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...