1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem i Zgjidhur Nje Modem wifi , dy access point wifi ?

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga igliramaj, 17 Gusht 2018.

 1. igliramaj

  igliramaj Anëtar Fillestar

  Postimet:
  80
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje anetare.Doja nje ndihme nga ju pasi vet u mundova por nk e gjeta kam ne shpi nje modem wifi dhe mendova ti ndryshoj emrin e wifi dhe pasw por tn dalin dy akses point dmth dy emra wifi me te njejtin pasw qe vura del emri qe vendoa dhe emri qe ka modem vet . Ndonjeri ndonje ide ?
  Ju Falenderoj Shume
   
 2. Best Answer:
  Post #11 by KALI-ALB, 25 Gusht 2018
 3. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,721
  Pëlqimet:
  1,193
  Pikë nga trofetë:
  243
  posto cfare modem marke/modeli ke
   
 4. Bushido King

  Bushido King Anëtar i Njohur

  Postimet:
  516
  Pëlqimet:
  163
  Pikë nga trofetë:
  63
  E ke vendin aty per me shume sesa nje SSID ose ose nese je kyqe meniher ne fillim ndoshta ti ka qityedy emra pa u ristartu.
   
 5. igliramaj

  igliramaj Anëtar Fillestar

  Postimet:
  80
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  18
  Cfare me sygjeron te shikoj ne modem mos jan dy SSID ? Se per ta ristartu e kam ber dhe po dy dalin
   
 6. igliramaj

  igliramaj Anëtar Fillestar

  Postimet:
  80
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  18
  po do ta
  Po do ta tregoj me vone
   
 7. Bushido King

  Bushido King Anëtar i Njohur

  Postimet:
  516
  Pëlqimet:
  163
  Pikë nga trofetë:
  63
  Po sigurt 2 emra te SSID i ke lshute
   
 8. igliramaj

  igliramaj Anëtar Fillestar

  Postimet:
  80
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  18
  CBN model CH6643E
   
 9. igliramaj

  igliramaj Anëtar Fillestar

  Postimet:
  80
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  18
  E zgjidha VTM nje SSID kam tani . Ju falnderoj shume per pergjigjet
   
 10. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Ti po flet per router-in?

  Modemi eshte kutia qe i kthen sinjalet e wifit ose ethernet ne adsl(ose vdsl) dhe ndodh ne krahun e kundert.

  Ndersa routeri meret me shperdarjen e sinjalit te wifi po prap sot modem dhe router jane ne te njejten kuti.

  Arsyeja pse i ke dy WiFi network eshte qe disa router shperndajne wifi me frekuenca te ndyshme 2.4Ghz dhe 5Ghz. Dmth kjo eshte e mundur qe nje nga ata ssid eshte per valet me 2.4Ghz ndersa tjetri per valet 5Ghz.

  Keto mund ti ndyshosh ne nderfaqen e kofigurimit te routerit.
   
  igliramaj pëlqen postimin.
 11. igliramaj

  igliramaj Anëtar Fillestar

  Postimet:
  80
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  18
  Po me then te drejten spo di si ti thoja Modem-Router jane ne te njeten kuti . Po kjo eshte qe the ti dhe tn lash vtm nje wifi network me 5ghz po nk e di cila me mire . Mesa lexova 2Ghz perdorinin pothujse te gjitha pasijet shtepiake dhe per me mire vendosa 5ghz .
   
 12. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Best Answer
  Ndryshimi mbi te 2 rrjetet eshte shpejtesia se kapja e sinjalit.

  5Ghz ka internet me te shpejte(teorikisht) se 2.4Ghz (qe nuk ndyshon shume) por kapja e sinjalit eshte me e ulet.

  Dmth me 5Ghz eshte me mire te rrish afer routerit ndersa 2.4Ghz e dergon sinjalin me larg.

  Kjo shpjegohet dhe nga ligjet fizike te valeve sa me e larte te jete frekuenca vala hum ne largesi.
   

Shpërndaje faqen

Loading...