1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Nje Android fakeapp i ri qe fsheh trojan

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga Universal, 5 Janar 2018.

 1. Universal

  Universal Anëtar Aktiv

  Postimet:
  328
  Pëlqimet:
  112
  Pikë nga trofetë:
  53
  Kompani e sigurimit Symantec zbuloi një tjetër aplikacion të tipit Andorid.Fakeapp. Ky aplikacion imiton UI të Ueber, me synim për të gënjyer përdoruesit dhe të vendosin të dhënat e llogarisë së tyre që kanë në Uber.
  Kujdes qarkullon Android.Fakeapp Trojan që vjedh të dhënat!

  Trojani shfaqet herë pas here në ekran dhe mundohet të mashtrojë përdoruesit që të vendosin numrin e tyre të telefonit dhe fjalëkalimin. Nëse përdoruesi shtyp Enter, atëherë Trojani dërgon të dhënat tek krijuesit. Ata mundohen t’i përdorin për të këto të dhëna për të pasur akses në llogari të tjera të përdoruesit dhe këto t’i shesin te hakerat në tregun e zi.

  Ky version i Fakeapp nuk është se vetëm ngjan me hyrjen në Uber. Ky i jep përdoruesit ndjesinë e një gabimi në siguri dhe për të mos shfaqur dyshime, ngarkon pamjen e aplikacionit normal të Uber që tregon vendin e përdoruesit sapo shtyp Enter.

  Symantec rekomandon tek përdoruesit që të kenë të përditësuar programin. Të instalojnë aplikacione të njohura anti-malware dhe të mos zbresin aplikacione nga site që nuk i njohin.

  Ngjashëm dhe përfaqësues të Uber rekomandojnë tek përdoruesit e tyre të mos shkarkojnë aplikacione përveç Google Play Store. Për faktin se gabime ndodhin. Uber referon se ka një seri kontrollesh sigurie dhe sistem që ndihmojnë në gjurmimin dhe bllokimin e mos autorizimin e lidhjeve. Edhe nëse përdoruesi ka dhënë kodin e vetë gabimisht është i mbrojtur. Burimi: Lajme Teknologjike
   
 2. -em-

  -em- Anëtar i Njohur

  Postimet:
  613
  Pëlqimet:
  216
  Pikë nga trofetë:
  73
  Ka Uber në Shqipëri?
   
 3. Irdi

  Irdi Anëtar

  Postimet:
  2
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Jo nuk ka
   

Shpërndaje faqen

Loading...