1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Një haker shqiptar i Bitcoin/ 28-vjeçari vodhi mbi 500 mijë euro, e kërkojnë 3 shtete evropiane

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga Universal, 23 Dhjetor 2020.

 1. Universal

  Universal Anëtar Aktiv

  Postimet:
  365
  Pëlqimet:
  119
  Pikë nga trofetë:
  53
  Autoritetet shqiptare janë përfshirë në një ekip ndërkombëtar hetimi për zbulimin e një rrjeti mashtruesish kompjuterikë që sipas të dhënave të deleguara nga drejtësia austriake është faktuar se kanë përvetësuar mbi 504 mijë euro.

  Burime të besueshme pranë prokurorisë i thanë TCH se në këtë skemë ka dyshime se është implikuar edhe një i ri shqiptar i moshës 28 vjeç, të dhënat e të cilit janë zbuluar nga gjurmimi në rrjet.

  Hetuesit po kërkojnë hakerin shqiptar pas një sërë veprimesh të kryera nga bullgarët dhe gjermanët që referojnë se i riu shqiptar është përgjegjës për autorësinë e mashtrimit dhe se ai ka rol për pagimin e domainëve, website dhe infrastrukturës së IT.

  Burimet e TCH shpjegojnë se të huajt njoftojnë prokurorinë se këto dy faqe interneti që prezantohen si cripto markete , përmes një përfaqësimi on line rrëmbëjne besimin e viktimave të tyre duke ju premtuar tregti me aksionet dhe valutat e kriptuara.

  Sapo shënjestra regjistrohej ne platforme duke dhënë identitetin dhe numrin e telefonit, autorët e kontaktojnë qytetarin duke i sugjeruar investim ne sasi te vogla me premtimin se ndërmjetësi do realizoje një investim te madh te valutave.

  Qëllimi i grumbullimit te të dhënave sipas asaj që është faktuar deri më tani është se përdoruesit këmbejnë monedha të kriptuara si bitcoin dhe se pas çdo shkëmbimi atij i premtohen shuma më të mëdha.

  Top Channel
   
  @science pëlqen postimin.
 2. jami123

  jami123 Anëtar

  Postimet:
  21
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  13
  Hahahaha paska bo gerrdi t'madhe
   
 3. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,933
  Pëlqimet:
  1,044
  Pikë nga trofetë:
  343
  Po ca shqipe mo shqipe. Shqipja a fry kot si kaposh deti. Ai paska qene aq i squt sa paska ble domain ne emr tvet :p:D:tearsofjoy:
   
 4. Avioni

  Avioni Anëtar Aktiv

  Postimet:
  218
  Pëlqimet:
  91
  Pikë nga trofetë:
  38
  Ia ka rras naj tjeter, me emrin e ktij:tearsofjoy:
   
 5. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,164
  Pëlqimet:
  862
  Pikë nga trofetë:
  193
  Bullshit , qysh po e cilsojn si haker kur i paska ble domainet ne emer te vetin ? Change the tittle please , kjo osht loje ata le ta kerkojn po ska me ju dal prova qe u kon qaj hahah.
   
 6. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,933
  Pëlqimet:
  1,044
  Pikë nga trofetë:
  343
  Po edhe ajo mund te jete.
   
 7. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,933
  Pëlqimet:
  1,044
  Pikë nga trofetë:
  343
  Jo lere me mire qe ta kuptojne disa kalamoj se kjo nuk eshte loje dhe shaka.
   
 8. Flori.007

  Flori.007 Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  Kjo eshte menyra e mashtrimit ne call center me bursa po pak e zbukuruar ne post
   

Shpërndaje faqen

Loading...