1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Nga tja nis per tu ber IT

Tema tek 'IT Kualifikime' e hapur nga rubinelezi9, 11 Qershor 2017.

 1. rubinelezi9

  rubinelezi9 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  69
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  8
  Pershendetje!
  Jam ne vit par gjimnaz dhe me pelqen shum bota e informatikes...deri tani nuk jam mar shum me programim ndaj nuk kam shum aftesi ne kete fushe
  Ne te ardhmen dua qe ta filloj shkollen per IT dhe pyetja ime esht cfar gjuhe programimi me sygjeroni te filloj te mesoj qe te jem ne nje fare menyre i parapregaditur.
  Faleminderit!

  Sent from my General Mobile 4G using Tapatalk
   
 2. Juxhin

  Juxhin Anëtar Aktiv

  Postimet:
  176
  Pëlqimet:
  28
  Pikë nga trofetë:
  38
  C++
  Java
  Python
  Html
  Css
  E shum te tjera filloi sa je ne kohe se eheee kur te ritesh sdo fuash te mesosh me

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 3. rubinelezi9

  rubinelezi9 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  69
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  8
  Ti sapo ma bere zgjedhjen me te veshtire .desha ta di ciles gjuh i jepet me shume prioritet ne shkolle

  Sent from my General Mobile 4G using Tapatalk
   
 4. ahmet123

  ahmet123 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  302
  Pëlqimet:
  51
  Pikë nga trofetë:
  38
  html/css javascript php python ruby
   
 5. p3n7357

  p3n7357 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  431
  Pëlqimet:
  107
  Pikë nga trofetë:
  53
 6. rubinelezi9

  rubinelezi9 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  69
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  8
  Flm...po ndonje website ku mund te mesoj mbi kto ose ndonje liber a dini

  Sent from my General Mobile 4G using Tapatalk
   
 7. LorentK

  LorentK Anëtar Aktiv

  Postimet:
  269
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  38
  ka plot libra online munesh me i marr ne pdf edhe me i lexu,librat jon n'gj.angleze shumica
   
 8. emiljano22

  emiljano22 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  305
  Pëlqimet:
  30
  Pikë nga trofetë:
  38
  mund te me dergosh ndonje link ku mund ti gjej librat?
   
 9. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,451
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Fillimisht vendos cfare drejtimi. Se ka shume drejtime ne it.
   
 10. rubinelezi9

  rubinelezi9 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  69
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  8
  Pershembull

  Sent from my General Mobile 4G using Tapatalk
   
 11. ahmet123

  ahmet123 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  302
  Pëlqimet:
  51
  Pikë nga trofetë:
  38
  web developer, software develper, duhesh me zgjedh njeren
   
 12. rubinelezi9

  rubinelezi9 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  69
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  8
  Aha kultoj...Web developer mendoj se ka ma shum treg pune dhe ndoshta paak me e thjesht

  Sent from my General Mobile 4G using Tapatalk
   
 13. ahmet123

  ahmet123 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  302
  Pëlqimet:
  51
  Pikë nga trofetë:
  38
  mae leht nashta osht por cila ka pun ma shum nuk e di se smerrem veq me te, tregoln dikush tjeter tash..
   
  rubinelezi9 pëlqen postimin.
 14. c0d3r11

  c0d3r11 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  56
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  18
  Mundesh te mesosh ne https://www.codecademy.com/ ose udemy.com (ne udemy ke kurse me video free ose paid)
  Nqs kerkon te gjesh ndonje kurse ne udemy qe esht paid e don falas thjesht kerko ne goolge ka plot
   
  rubinelezi9 pëlqen postimin.
 15. enneaa

  enneaa Anëtar Aktiv

  Postimet:
  436
  Pëlqimet:
  166
  Pikë nga trofetë:
  53
  Pershendetje, nese do te behesh pjese e IT, me beso do shume shume pune, durim dhe kurajo per te ecur me tej.
  The qe do tja nisesh nga e para ,,, menyra me e mire per tja nisur eshte, te dish sesi funksionon ne pergjithesi bota e kompjuterit.. pra algoritmika, funksionet, dezajni etj ,,, keto mund ti mesosh ne internet... une si gjuhe te pare programimi kam mesuar Python, gjithashtu ta sugjeroj edhe ty, sepse ne universitet anembane botes, kjo eshte gjuha e pare qe mesohet, dhe eshte nje nga gjuhet me te paguara, pra eshte Beginner Friendly, eshte gjuhe e thjesht,,, kuptohet lehte, vetem duhet te dish anglisht shume mire,Python quhet ndryshe edhe gjuha e robotikes, gjithashtu me te jane bere nje pjese e mire e programeve qe perdorin "hackerat".. , ja psh .. nje program i thjesht me fjalen: Hello World, e shkruajtur ne gjuhe programimi te ndryshme,,,

  ===C===
  #include<stdio.h>
  int main()
  {
  printf("Hello World");
  return 0;
  }

  ===C++===
  #include<iostream>
  using namespace std;
  int main()
  {
  cout<<"Hello World";
  return 0;
  }

  ===Java===
  public class Main{
  public static void main(String[] args)
  {
  System.out.println("Hello World");
  }
  }

  ===Python===
  print "Hello World";  por Python eshte vetem nje pjese e vogel e IT, gjithashtu nese do te merresh me Web, Networking, atehere mund te mesosh: HTML/CSS?JAVASCRIPT // (keto jane per dezajnin e faqes, pra pune qe paguhet shume ) .. ndersa nese do te ndertosh faqe interneti te fuqishme,, atehere te sugjeroj PHP/MYSQL ... Nese ke degjuar Wordpress ? Eshte vetem nje platforme e shkruar ne PHP ..
  Nese HTML CSS dhe Javascript jane pamja e jashtme e nje faqeje interneti, PHP eshte pjesa e brendshme .. PRa si trupi i njeriut ,.. Pamja e jashtme dhe pamja e brendshme .. me kete dua te them qe nese punon me PHP (do te paguhesh shume e me shume) .. .

  Pastaj mund te mesosh edhe gjuhe te tjera .. psh nese do te krijosh aplikacione per kompjuterin , Mund tja nisesh me C. C++. Java, ..
  Java perdoret gjithashtu per te ndertuar aplikacione per ANdroid....

  Varet se cfr te pelqen me shume nga informatika.... por vlla me degjo nje fjale...
  nese ke degjuar qe nga IT behet para e madhe .. pra mund te behesh i pasur .. dhe ky eshte qellimi yt kryesor.. me beso sdo tja dalesh mbane ... do e lësh kete pune qe ne ";" e pare qe nuk do vendosesh ,.. (ata qe e kuptojne e kuptojne :p :p ) ...
  Pra ne fillim duhet te zgjedhesh se cfr do te besh.. nese e vendos atehere do te te shpjegojme edhe me shume se cfr duhet te ndjekesh , :D
   
  Last edited: 11 Qershor 2017
  morinaboy, Juxhin dhe rubinelezi9 pëlqejnë postimin.
 16. Juxhin

  Juxhin Anëtar Aktiv

  Postimet:
  176
  Pëlqimet:
  28
  Pikë nga trofetë:
  38
  Shpjegim me te qarte se ky as profesoret nuk ta japin Bravo e ke qare seriozisht

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  enneaa dhe rubinelezi9 pëlqejnë postimin.
 17. rubinelezi9

  rubinelezi9 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  69
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  8
  Shum flm per gjithcka.
  Nuk esht puna thjesht tek parat un qe i vogel jam marr shume me pc po kurr me programim qe i vogel boja formatime kompjuterash ne nje kohe qe moshataret e tjer sja kishin iden.
  Por si cdo fmi kisha mendje te shkarkoja naj loj me torrent dhe sa her kisha ndonje problem me pc gjithmon e rregulloja vet sigurisht me ndihmen e yt.
  Vitin e fundit jam mar shum me programet adobe premiere pro & after effects dhe pak photoshop...tani dua te kaloj ne nje faze tjt pra programimin dhe dua ta filloj nga me e lehta duke avancuar perpara.
  Mendoj se sado e veshtir me pun arrihet gjithcka me kujtohet fillimet e mija me adobe qe me dukej makth se thoja sdo e msoj dot po sot di ta perdor mir...sigurisht qe e mira ska fund.

  Sent from my General Mobile 4G using Tapatalk
   
 18. enneaa

  enneaa Anëtar Aktiv

  Postimet:
  436
  Pëlqimet:
  166
  Pikë nga trofetë:
  53
  Ne shkolle te larte mesohet: C, C++ ne vit te pare (flas per Fakulttetin e shkencave te natyres, dega informatike), ne vit te dyte: C, CSS, Javascript Html .. ne vit te tret: PHP Mysql ... po shiko ... qe te behesh nje programues i mire .. duhet te dish shume matematike.. pa matematike, ska logjike, pa logjike, nuk zgjidh dot probleme, dhe nese nuk zgjidh dot probleme atehere ska cte duhet programimi .. :D .. Keep Your Head Up .
   
  rubinelezi9 pëlqen postimin.
 19. rubinelezi9

  rubinelezi9 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  69
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  8
  Ok matematiken e kam 10 deri tani

  Sent from my General Mobile 4G using Tapatalk
   
 20. rubinelezi9

  rubinelezi9 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  69
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  8
  Po kimi a ka...se kte se duroj dot

  Sent from my General Mobile 4G using Tapatalk
   

Shpërndaje faqen

Loading...