1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Ndime ne windows

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga Donitos, 17 Dhjetor 2019.

 1. Donitos

  Donitos Anëtar

  Postimet:
  3
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  qysh me e qel windows 7 clone ne nje pc tjeter ket qe e kam e kam hp po du me e qel ne dell model tjeter matheboard ka naj menyr qysh me e qel
   
 2. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,782
  Pëlqimet:
  533
  Pikë nga trofetë:
  293
  Më mirë instaloje nga fillimi pasi nuk ja vlene. Do kesh shume probleme. Clonimi behet kur kemi pc të njejte.
   
 3. Donitos

  Donitos Anëtar

  Postimet:
  3
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  kam i arsyje se pyes i di problemet
   
 4. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,782
  Pëlqimet:
  533
  Pikë nga trofetë:
  293
  Ok atëherë shiko videon e mee poshtme pasi e shpjegon edhe hap pas hapi këtë.

   
 5. bofy

  bofy Anëtar Fillestar

  Postimet:
  76
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  8
  Pershendetje lexoje kete me poshte ngadale, nuk ban nese ti e merr direkt at diskun edhe e vendose ne tjeter pc se duhet me pas drajverat e njejte po me qet metode do te duhet te punoj edhe nepc tjeter.. do te duhen extra tool jo veq copy paste ne windows nuk funksion ashtu.

  Workaround: How do you transfer the operating system from one computer to another that doesn’t have the same hardware?
  To transfer the operating system to a new computer with different hardware, you should do the following first:

  Create a disk image or a system image using AOMEI Backupper Professional Edition. The backup image must be saved somewhere the new computer can access. AOMEI Backupper supports backing up to NAS, HDD, SSD, and other storage devices.
  Start up the new computer(s) via a bootable CD or USB (created by AOMEI Backupper or PXE Boot Tool). The PXE Boot Tool allows you to boot multiple client computers within the LAN simultaneously.

  Detailed steps to restore the old computer to a new one:


  Step 1. Boot the new computer via AOMEI bootable media or the PXE Boot Tool. In the main window of AOMEI Backupper, click on the ‘Restore’ tab.

  Step 2. Click ‘Select Image File’ to locate the disk image backup or system image backup you created earlier. Note: the drive letter may have changed under AOMEI PE environment.

  Select Image File Winpe

  Step 3. Click on ‘Backup image’ in the list and hit ‘Next’ to continue.

  Select Backup Image


  Note: If you create scheduled backups, such as full, incremental or differential backups, they may appear here.


  Step 4. Select whether you want to restore the entire disk or just a part and then click ‘Next’ to continue.

  Restore Entire Disk or Partition


  Step 5. Select the destination location to restore the image backup and then click ‘Next’.

  Select Destination


  Step 6. In the operation summary screen, check the ‘Universal Restore’ option and then click ‘Start Restore’.

  Burimi:https://www.ubackup.com/clone/clone-old-computer-to-a-new-one-4348.html
   
 6. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,412
  Pëlqimet:
  1,000
  Pikë nga trofetë:
  243
  jam kurioz per cfare duhet ky klonim?
   
 7. bofy

  bofy Anëtar Fillestar

  Postimet:
  76
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  8
  Osht veq pse qe perton me instalu programet e gjerat tjera.
   
 8. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,412
  Pëlqimet:
  1,000
  Pikë nga trofetë:
  243
  atehere nuk ja vlen, mund te dalin shume probleme
  jo te gjitha programet punojne si "portable"
   
 9. bofy

  bofy Anëtar Fillestar

  Postimet:
  76
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  8
  Nuk kemi te bejme ktu me portabel.. osht si me instalu windowsin e modifikuar nes pc tjeter i ka performancat do te punojne ato programe qe kan qene me heret.
  Ka edhe arsye tjeter psh kur kemi shume pc, un nuk e di pse po perpiqesh me mbrojt mendimin e antarit me larte ndoshta veq pse e ke shok apo qe osht staff, po ti po na del ma i menqur sesa nje grup shkenctaresh.
   
 10. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,782
  Pëlqimet:
  533
  Pikë nga trofetë:
  293
  Mund ta sqarosh pak më shumë këtë se çfarë do të thuash?
   
 11. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,412
  Pëlqimet:
  1,000
  Pikë nga trofetë:
  243
  @bofy
  mbase jam gabim

  ...disa programe aktivizohen ne baze te hardware, hd serial number, mac etj  ti po flet per Software deployment

  ?
   
 12. bofy

  bofy Anëtar Fillestar

  Postimet:
  76
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  8
  @﴾.﴿ Mos i mso gjerat vetem me terme po edhe n kuptim, tani ti mund ti gjesh edhe 100 probleme, kjo teme osht shume e qarte sdua ti perseris gjerat.

  @Poshnjari Ajo qe the me larte eshte gabim dhe me duket se deshi me ta mbajte anen edhe e shkruajta se nuk duhet t'ia mbash anen veq pse eshte shoki yt apo eshte staff, qka eshte e rendesishme eshte e verteta apo jo? Ky forum eshte forum shkence dhe jo politik, ktu me shume se qdo vend duhet ta flasim te verteten.
   
 13. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,412
  Pëlqimet:
  1,000
  Pikë nga trofetë:
  243
  @bofy
  me korigjo nqs te kuptova gabim.


  ti thua se, me 1 klonim te 1 x pc-je , ate image mund ta perdorim ne cdo pc tjeter & gjithcka do funksionoje ashtu sic duhet,
  os & programet etj ?
   
 14. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,782
  Pëlqimet:
  533
  Pikë nga trofetë:
  293
  O "shok" une nuk jam fillestar. sa pc kam klonuar apo kaluar nga duart e mija ti nuk i ke "kafshita buke". Lexo edhe njehere komentin tim. Mbaj mend njehere qe kam patur nje problem me nje pc te cilit nuk doja t'i beja formatim, dhe jo se nuk dija, por kisha disa arsye te tjera. Kam kontaktuar me microsoft dhe pas shume kohe dhe pune as suporti i microsoft mund e rregulloj dot. Fundi ishte fomartimi. Pra, edhe njehere disa gjera jane me mire t'i besh nga fillimi sesa te riparosh nje probel. Dhe ne te till rasti kursen me shume kohe per nje formatim sesa te besh klonin dhe pastaj te rregullosh probelemet qe mudn te dalin.
  Ka patur probleme edhe pse ka qene i njeti model pc vetem qe kishte karta grafike te ndryshme, jo me kur kemi edhe plaken em.
   
 15. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,412
  Pëlqimet:
  1,000
  Pikë nga trofetë:
  243
  Poshnjari pëlqen postimin.
 16. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,782
  Pëlqimet:
  533
  Pikë nga trofetë:
  293
  :D:)
   
 17. bofy

  bofy Anëtar Fillestar

  Postimet:
  76
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  8
  yeah ke mundesin me ofendu edhe me perqesh por nuk do mbaroj me kaq!
   
 18. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,782
  Pëlqimet:
  533
  Pikë nga trofetë:
  293
  Nuk është as ofendim e as përçmim. Të lutem lexoji edhe njëherë komentet.
  Gjithkush mund të japë mendimin e vetë, dhe fundja fare për këtë arsye janë edhe forumet, por kur kemi të bëjmë me fakte konkrete nuk mendoj se ka vend për opinione.
  Personi temës ka kërkuar një ndihmë. I kam referuar për rreziqet që ka. Komentoi se nuk e kishte problem këtë gjë. I ktheva përgjigje se si mund të kryej punë.
  Jemi dakord deri këtu?
  Më thuaj ti tani ku jam gabim unë? Dhe çfarë komentoi gabim anëtari tjetër që më paska mbështetur?
   
 19. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,427
  Pëlqimet:
  2,005
  Pikë nga trofetë:
  448
  Nese nuk ke shum arsye te forte per klonim, sinqerisht edhe un kisha shku me format, sepse te siguroj qe do te shfaqen probleme sa te duash.

  Windows te shfaq probleme pa klonime e mos te flasim per klonime e gjera te tilla.
   
  Poshnjari pëlqen postimin.
 20. bofy

  bofy Anëtar Fillestar

  Postimet:
  76
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  8
  @Poshnjari mbas disa raporteve kunder teje nuk pat rezultat andaj ta qova nje dhurate t vogel n pm.. e bojsh me shendet.
   

Shpërndaje faqen

Loading...