1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje ndihme tcp/ip nuk kuptoj

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga M.L, 7 Shkurt 2019.

 1. M.L

  M.L Anëtar i Njohur

  Postimet:
  760
  Pëlqimet:
  103
  Pikë nga trofetë:
  73
  Persh per te gjith

  Edhe pse e kam percjell fanol gashi duke prezantuar hyrje ne rrjeta shume mire te gjitha spjegimet edhe tcp/ip por prap se prap nuk po arrij me kuptu nuk po di se pse edhe pse kam shiku shume video ne youtube per tcp.ip por prap se prap jo
  A ka dikush qe e spjegon kete me leht flm
   
 2. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,634
  Pëlqimet:
  950
  Pikë nga trofetë:
  343
  Transmission Control Protocol / Internet Protocol!

  Tcp/ip me ta than bash shqip qe me e kuptu ma mir ti asht sistemi qe nje kompjuter me mujt me komuniku me internet me u lidh, ose ni pc mu lidh me ni pc apo me ni pasije tjeter qe po ashtu posedon tcp/ip

  Pra kur fol per tcp/ip meniher nenkuptojm komunikimin e nje kompjuteri ne nje rrjet interneti!

  Po mos ta kishim tcp/ip nuk do kishim casje interneti nga nje kompjuter

  Transport layer-i komunikon me portet: http:// internet explorer, smtp email server, ftp pra me Application Layer!

  Nese na ne kompjuter dojm me e hap google-n ateher tcp/ip duhet me komuniku me severin e googles e me na ofru hapjen e asaj faqe pra aplication layerit!

  Shpresoj ta kesh me te kjart!
   
  Elion1 dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.
 3. @science

  @science Anëtar Fillestar

  Postimet:
  95
  Pëlqimet:
  31
  Pikë nga trofetë:
  28
  shihe këte
   

Shpërndaje faqen

Loading...