1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje ndihme tcp/ip nuk kuptoj

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga M.L, 7 Shkurt 2019.

1. M.L

M.L Anëtar i Njohur

Postimet:
    725
    Pëlqimet:
    102
    Pikë nga trofetë:
    73
    Persh per te gjith

Edhe pse e kam percjell fanol gashi duke prezantuar hyrje ne rrjeta shume mire te gjitha spjegimet edhe tcp/ip por prap se prap nuk po arrij me kuptu nuk po di se pse edhe pse kam shiku shume video ne youtube per tcp.ip por prap se prap jo
    A ka dikush qe e spjegon kete me leht flm

2. sg1

sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

Postimet:
    4,637
    Pëlqimet:
    948
    Pikë nga trofetë:
    343
    Transmission Control Protocol / Internet Protocol!

Tcp/ip me ta than bash shqip qe me e kuptu ma mir ti asht sistemi qe nje kompjuter me mujt me komuniku me internet me u lidh, ose ni pc mu lidh me ni pc apo me ni pasije tjeter qe po ashtu posedon tcp/ip

Pra kur fol per tcp/ip meniher nenkuptojm komunikimin e nje kompjuteri ne nje rrjet interneti!

Po mos ta kishim tcp/ip nuk do kishim casje interneti nga nje kompjuter

Transport layer-i komunikon me portet: http:// internet explorer, smtp email server, ftp pra me Application Layer!

Nese na ne kompjuter dojm me e hap google-n ateher tcp/ip duhet me komuniku me severin e googles e me na ofru hapjen e asaj faqe pra aplication layerit!

Shpresoj ta kesh me te kjart!

Elion1 dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.
  3. @science

@science Anëtar Fillestar

Postimet:
    61
    Pëlqimet:
    15
    Pikë nga trofetë:
    18
    shihe këte

Shpërndaje faqen