1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Ndihme per whatsapp

Tema tek 'Telefona të mençur dhe Tabletë PC' e hapur nga Meet, 8 Qershor 2019.

 1. Meet

  Meet Anëtar Aktiv

  Postimet:
  189
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  18
  Ne rast se osht bo telefoni format qysh o mundsija me i kthy krejt fotot e mesazhet nwhatsapp pershkak se sjom tu mujt me gjet diqka per momentin qe me kryn pun
   
 2. clusterphys

  clusterphys Anëtar i Njohur

  Postimet:
  880
  Pëlqimet:
  275
  Pikë nga trofetë:
  93
  Nese e ke pas si opsion backup to drive ne whatsapp i ke ne google drive. Nese jo sdi cte them
   
  Slumerican dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.
 3. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,343
  Pëlqimet:
  789
  Pikë nga trofetë:
  343
  pra si e ka thene edhe antari me larte vetem nepermjet backup ndryshe eshte pothuajse e pa mundur.
   
 4. mashkulll999

  mashkulll999 Anëtar

  Postimet:
  2
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  1
  You can follow the instructions from Whatsapp or Techgara to automatically backs up and saves your messages to Google Drive. This way, just in case you have to delete WhatsApp from your phone, your messages will be safe. Just be sure to back up things before you uninstall the app.

  Google Drive is a great way to backup all your WhatsApp messages. You can switch from Android phone to Android phone and you'll be able to have your messages and media follow you wherever you go. It's also a bit of extra insurance in case WhatsApp decides to crash one day after repair and you end up having to uninstall and reinstall it. Here's how to back up with Google Drive:
  1. Launch WhatsApp from your Home screen or from the app drawer.
  2. Tap the menu icon on the top right of the screen. It's the three vertical dots.
  3. Tap Settings.
  4. Tap Chats.

   [​IMG]

  5. Tap Chat backup.
  6. Tap Google Drive settings to choose the frequency with which you'd like to backup your chats.
  7. Tap Account.
  8. Tap the account you would like to associate with the backup.
   • Tap an account in the list
   • Tap Add account to add an account not found on the list or to create a new one.
  9. Tap Allow.

   [​IMG]

  10. Tap Back up over.
   • Tap the circle next to "Wi-Fi" to backup over Wi-Fi only.
   • Tap the circle next to Wi-Fi or cellular to backup via Wi-Fi or wireless data, keeping in mind that you could accrue data charges.
  11. Tap the box next to "Include videos" to backup video messages.
  12. Tap Back Up to manually back up your phone now.
  Now that everything is backed up, you'll be able to restore your chats every time you reinstall WhatsApp, no matter the device. Note that whenever you back up to Google Drive, WhatsApp also backs up your phone's internal memory as well, which means it'll take up some space. If you have a preinstalled file management app or one like ES File Explorer, you'll be able to go in and make room if you need to.
   
  Leon Haziri pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...