1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Ndihme ne HTML/CSS/JS

Tema tek 'Programim' e hapur nga Mooney, 2 Qershor 2018.

 1. Mooney

  Mooney Anëtar

  Postimet:
  19
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  13
  Pershendetje, deshiroj qe kur te hapet fajlli.html njekohesisht me fotografin qe shfaqet te behet autoplay audio fajlli, por ne mozilla po behet ndersa ne google chrome jo. Sa lexova google chrome nuk e mbeshtet "autoplay" patjeter duhet te kete ndonje veprim nga ana e perdoruesit??

  Code:
  <!DOCTYPE html>
  <html>
  <body>
     <a href="#"><img src="cat.jpg"></a>
  <audio class="audio" autoplay>
   <source src="audio.ogg" type="audio/ogg">
   <source src="audio.mp3" type="audio/mpeg">
  </audio>
  
  </body>
  </html>
  
   
 2. beharluu

  beharluu Anëtar i Njohur

  Postimet:
  568
  Pëlqimet:
  148
  Pikë nga trofetë:
  88
  Ne vend te audio tag vendos video dhe do te funksionoj
   
 3. Mooney

  Mooney Anëtar

  Postimet:
  19
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  13
  Jo nuk po funksionon
   
 4. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,016
  Pëlqimet:
  488
  Pikë nga trofetë:
  178
  Beje me javascript kur te behet load faqja te behet play audio (jquery).

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
  Mooney pëlqen postimin.
 5. Mooney

  Mooney Anëtar

  Postimet:
  19
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  13
  e kam provu tash me kete kod por prap me google chrome nuk funksionon ndersa me jQuery nuk di sepse jam fillestar, gjithashtu cfare dua ti shtoj eshte se pasi te kryhet audio te nderrohet foto dhe te filloj audio tjeter dmth audio tjeter per foto tjeter ? E kam si projekt shkollor por nuk eshte pune me zgjidh!
  Code:
   
  <!DOCTYPE html>
  <html>
  <body>
     <a href="#"><img src="cat.jpg"></a>
  
  <audio id="myAudio">
   <source src="audio.ogg" type="audio/ogg">
   <source src="audio.mp3" type="audio/mpeg">
  </audio>
  
  <script>
  var audio = document.getElementById("myAudio");
    audio.autoplay = true;
   audio.load();
  </script>
  </body>
  </html>
  
   
 6. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,291
  Pëlqimet:
  1,800
  Pikë nga trofetë:
  348
 7. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,016
  Pëlqimet:
  488
  Pikë nga trofetë:
  178
  Shko ne fund te tagut <body> (brenda tij) dhe vendose kete kod:
  Code:
  <script src="https://code.jquery.com/jquery-3.3.1.min.js" integrity="sha256-FgpCb/KJQlLNfOu91ta32o/NMZxltwRo8QtmkMRdAu8=" crossorigin="anonymous"></script>
  Ky kod mundeson perdorimin e jquery pa pasur nevoje per ta shkarkuar ne kompjuter.

  Pastaj perfundi atij kodi e shkruan kete:
  Code:
  <script>
    $(document).load(function(){ // Pasi qe te perfundoj faqja se beri load
      $('#myAudio').play(); // Ekzekuto kete funksion
    });
  </script>
  Pra komplet duhet te duket keshtu
  HTML:
  <body>
    // kodi html aktual
  
    <script src="https://code.jquery.com/jquery-3.3.1.min.js" integrity="sha256-FgpCb/KJQlLNfOu91ta32o/NMZxltwRo8QtmkMRdAu8=" crossorigin="anonymous"></script>
  
    <script>
      $(document).load(function(){
        $('#myAudio').play();
      });
    </script>
  </body>
  
   
 8. Mooney

  Mooney Anëtar

  Postimet:
  19
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  13
  jo bro nuk e di pse por perseri nuk po ben ne google chrome
   
 9. beharluu

  beharluu Anëtar i Njohur

  Postimet:
  568
  Pëlqimet:
  148
  Pikë nga trofetë:
  88
  Ne header vendose jquery script sepse deklarimet vendosen gjithmon nheader qe nganjeher ndodh mos me ta lexu $
   
 10. Mooney

  Mooney Anëtar

  Postimet:
  19
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  13
  jo prap nuk po kryen pune edhe ne head tag me vendos ne chrome nuk po behet autoplay
   
 11. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,016
  Pëlqimet:
  488
  Pikë nga trofetë:
  178
  Qikjo me jquery a po bon ne browser tjeter?
  Edhe a kishe mujt me dergu kodin e modifikum me jquery?

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
 12. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,291
  Pëlqimet:
  1,800
  Pikë nga trofetë:
  348
  Un sa e di ne Chrome nuk funksionon .play();

  Ne internet explorer punon super, por ne chrome edhe ne opera me duket qe jo.
   
 13. Mooney

  Mooney Anëtar

  Postimet:
  19
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  13
  kjo me jQuery nuk po punon vetem ne Chrome nderta tek tjerat po, por tek tjerat me ka funksionu kodi edhe ma e perdor jQuery kod

  Code:
  <!DOCTYPE html>
  <html>
    
  <body>
     <a href="#"><img src="cat.jpg"></a>
  
  <audio id="myAudio">
   <source src="audio.ogg" type="audio/ogg">
   <source src="audio.mp3" type="audio/mpeg">
  </audio>
  
  <script>
    var audio = document.getElementById("myAudio");
    audio.autoplay = true;
   audio.load();
  </script>
  
  
  <script src="https://code.jquery.com/jquery-3.3.1.min.js" integrity="sha256-FgpCb/KJQlLNfOu91ta32o/NMZxltwRo8QtmkMRdAu8=" crossorigin="anonymous"></script>
    <script>
      $(document).load(function(){
        $('#myAudio').play();
      });
    </script>
  </body>
  </html>
  
   
 14. F.Ndrecaj

  F.Ndrecaj Anëtar Fillestar

  Postimet:
  54
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  23
  Code:
  <!DOCTYPE html>
  <html>
  <body>
  <a href="#"><img src="cat.jpg"></a>
  
  <audio id="myAudio" controls autoplay>
   <source src="audio.ogg" type="audio/ogg">
   <source src="audio.mp3" type="audio/mpeg">
   Browseri juaj nuk lejon Audio
  </audio>
  
  
  
  <p id="demo"></p>
  
  <script>
  function myFunction() {
    var x = document.getElementById("myAudio").autoplay;
    document.getElementById("demo").innerHTML = x;
  }
  </script>
  
  </body>
  </html>
  
  
  Ja besoj qe do te funksionoj , nese jo me kontakto ne mesazh privat.
   
  Mooney pëlqen postimin.
 15. Mooney

  Mooney Anëtar

  Postimet:
  19
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  13
  si me dal prej kesaj "loop" sceneTwo vazhdimisht po perseritet?
  Code:
  <!DOCTYPE html>
  <html>
  <body>
  <a href="#"><img src="sceneOne.jpeg" id="myImg"></a>
  
  <audio id="myAudio">
  <source src="sceneOne.mp3" type="audio/mpeg">
  </audio>
  
  <script>
   var audio = document.getElementById("myAudio");
  audio.autoplay = true;
  audio.load();
  </script>
  <script src="https://code.jquery.com/jquery-3.3.1.min.js" integrity="sha256-FgpCb/KJQlLNfOu91ta32o/NMZxltwRo8QtmkMRdAu8=" crossorigin="anonymous"></script>
  <script>
  $(document).load(function(){
  $('#myAudio').play();
  });
  </script>
  <script>
  var audio1 = document.getElementById("myAudio");
  audio1.onended = function() {
  document.getElementById("myImg").src = "sceneTwo.jpeg"
  document.getElementById("myAudio").src = "sceneTwo.mp3";
  };
  </script>
  </body>
  </html>
  
   
 16. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,016
  Pëlqimet:
  488
  Pikë nga trofetë:
  178
  Code:
  $(audio1).ended(function(){
    // kodi per ndryshim
  })
   
  Mooney pëlqen postimin.
 17. Mooney

  Mooney Anëtar

  Postimet:
  19
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  13
  e ndryshova Uran por prap nuk po ben, qysh me i lidh edhe 3-4 "skena" pasi te kryhet nje te vazhdoj tjetra?
   
 18. beharluu

  beharluu Anëtar i Njohur

  Postimet:
  568
  Pëlqimet:
  148
  Pikë nga trofetë:
  88
  perdore case
   
 19. KNO3

  KNO3 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  177
  Pëlqimet:
  41
  Pikë nga trofetë:
  38
  <embed src="loading.mp3" loop="false" autostart="true" hidden="true" />

  Perdor i her ket
   

Shpërndaje faqen

Loading...