1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Ndihme me instalimin e Windows 7

Tema tek 'Sistemet Operative' e hapur nga Le00, 29 Dhjetor 2018.

 1. Le00

  Le00 Anëtar

  Postimet:
  2
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Pershendetje ITSHQIP un kam instaluar ubuntu ne pc si single boot dhe dua ta heq edhe te instaloj perseri windows 7.
  Sa here qe e bej boot from usb hapet serish Ubuntu.
  Ka ndonje menyr si ta ktheje perseri ne windows?
   
 2. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,324
  Pëlqimet:
  1,210
  Pikë nga trofetë:
  343
  Për instalim përdorë usb apo dvd?
   
 3. Le00

  Le00 Anëtar

  Postimet:
  2
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  usb se dvd sme punon
   
 4. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Beji format diskut dmth fshije ubuntun dhe e zgjedh vet si partition(normalisht zgjidhet vet nese ke vetem nje hard disk).

  Dhe me sa partitions e ke hard diskun?
   
 5. (Coder);

  (Coder); Anëtar Aktiv

  Postimet:
  144
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  18
  Para se me instalu Windowsin shlyje niher sistemin e instaluar paraprak, pastaj provo...
   
 6. hal9000

  hal9000 Anëtar

  Postimet:
  2
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Me siguri po ben dicka gabim te momentin qe zgjedh se nga cila pajisje kompjuteri do bej boot. Kerko modelin e kompjuterit tend ne internet per te gjetur se me cilin tast mund te aksesosh boot menu (me siguri ndonje nga F9-F12 ose tasti DELETE), pasi te hapesh ate menu zgjidh USB tende, dhe prej aty kompjuteri duhet te hap menun e instalimit te Windows 7. Pas kesaj eshte thjesht ceshtje e instalimit te sistemit te ri, dhe sigurohu qe te fshish particionin e vjeter te HDD dhe ta rikrijosh ate ne menyre qe te fshih Ubuntun dhe te besh nje clean install te Windows 7.
   
 7. VDesign

  VDesign Anëtar Fillestar

  Postimet:
  59
  Pëlqimet:
  30
  Pikë nga trofetë:
  18
  Ekziston edhe nje tjeter mundesi, e merr HDD-n prej kompjuteri edhe e vendos ne 1 kompjuter tjeter, permes tij e bon format diskun ne NTFS edhe e ki diskun clean pa asni penges ne instalim te windowsit.
   
 8. Alion

  Alion Anëtar

  Postimet:
  27
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  13
  Nuk ka nevoj me i bo format hard diskut fare sepse kur ben instalimin e windows nga aty e formaton vet ajo , po ky po ben nje gabim kur zgjedh boot
   
 9. Bushido King

  Bushido King Anëtar i Njohur

  Postimet:
  645
  Pëlqimet:
  265
  Pikë nga trofetë:
  83
  Verejte: Gjithmone shikoni daten e postimit ,mos ringjallni probleme te vjetra kot.
   
 10. Alion

  Alion Anëtar

  Postimet:
  27
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  13
  Problemi nuk eshte zgjidhur
   
 11. VDesign

  VDesign Anëtar Fillestar

  Postimet:
  59
  Pëlqimet:
  30
  Pikë nga trofetë:
  18
  Ka nevoj i nderum se ty spot len me hi hic ne format apo thu ? Nese HDD e bon format, atu ska qa bon boot tjeter sen, duhet me ta qel Setup-in e windowsit. Provoje ti ni here.
   
 12. Alion

  Alion Anëtar

  Postimet:
  27
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  13
  Po un me ket pun merrem dhe prandaj po them qe nuk ka nevoj ta formatosh, edhe pse ti ke te drejte, nese zgjedh boot e duhur dhe ben instalimin formatohet vet hdd. Un nuk them qe je gabim por gjithashtu edi mir se ca po flas
   
 13. VDesign

  VDesign Anëtar Fillestar

  Postimet:
  59
  Pëlqimet:
  30
  Pikë nga trofetë:
  18
  Po mire de, ty kur nuk te funksionon BOOT qe ti e zgjedhe atehere duhet me provu menyren e formatit. Provoje edhe trego nese u kry problemi edhe mbyllet tema.
   
 14. Alion

  Alion Anëtar

  Postimet:
  27
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  13
  Problemin nuk e kam un o shoku temen le te myll dikush tjt, nqs ste funksionon BOOT lirisht kape gjuje n kosh kompjuterin
   
 15. @science

  @science Anëtar Aktiv

  Postimet:
  196
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  38
  Jo jo bro nuk gjuhen ne kosh vetem psh nqf chipi i biosit ju ka prishur, po behet fjale vetem per nje chip.
  Edhe pse problemi i antarit mendoj se ka qene tek boot media dmth tek usbja.
   

Shpërndaje faqen

Loading...