1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

[Ndihme] Kompjuteri nuk starton,degjohen fishkellima (Beeps)

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga ditiendrit, 6 Shtator 2010.

 1. ditiendrit

  ditiendrit Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,619
  Pëlqimet:
  153
  Pikë nga trofetë:
  93
  e kam nje problem me pc-n
  kur du me ndeze pc-n ja bon sikur dojm me thirr dikon ne telefon ( tiiiiiiiiii tiiiii) pastaj ne Monitor nuk qete kurgjo vetem vazhdon ta beje ate zhurmen
  ku oshte problemi ne qofse e keni kuptuar pytjen?


  edit: Titulli i edituar.
   
 2. Faton

  Faton Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  28
  Re: [Ndihmë] Problem me PC

  une te lisha preferu me nja ndru vendin ram memorjes, nese nuk bone athet gjej diku nje tjetr ram memorje
   
 3. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  583
  Pikë nga trofetë:
  343
  Re: [Ndihmë] Problem me PC

  A ndihet ai tingull ne zmadhuset e kompjuterit,apo ne shtepizen e kompjuterit.

  Sepse nnese ndegjohet ne shtepizen e kompjuterit ki problem me HARDWER,dhe nese ne zmadhus/autoparlant ateher problemi qendron tek windowsi

  Te Pershendes
   
 4. valdetshala

  valdetshala Anëtar i Njohur

  Postimet:
  583
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  38
  Re: [Ndihmë] Problem me PC

  Mund te jete Kartela Grafike, poashtu edhe Ram Memori, provo dhe hiqi te dyjat dhe pastroi nga pluhuri, pastaj veri prape.
   
 5. CybeRnotic

  CybeRnotic Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,928
  Pëlqimet:
  64
  Pikë nga trofetë:
  68
  Re: [Ndihmë] Problem me PC

  Beeps apo fishkellima te vogla paraqiten ne startim te kompjuterit kur nje pjese e tij nuk funksionon.... Mirepo varesisht nga pjesa qe nuk funksionon edhe Beeps e paraqitura dallojnë.... Ne baze te kesaj ne do mundohemi ta identifikojme pjesen qe nuk kryen funksionin e plote te saj....

  Fillimisht do ju beja disa pyetje:
  • Si eshte ritmi i bipeve qe jep kompjuteri yt...?
  • Njofto se si eshte takti i tyre ( Beeps te gjata, te shkurtera )....? dhe çka eshte me se e rendesishme
  • Sa Beeps ndegjohen (numeroj)...?
   
 6. ditiendrit

  ditiendrit Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,619
  Pëlqimet:
  153
  Pikë nga trofetë:
  93
  Re: [Ndihmë] Problem me PC

  Beeps bene rreth 2-3 sec
  Non stop vazhdon vetem bene beeps 2 deri 3 sec pastaj perseri ndalet 1 sec perseri vazhdon e keshtu me rradh
   
 7. CybeRnotic

  CybeRnotic Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,928
  Pëlqimet:
  64
  Pikë nga trofetë:
  68
  Re: [Ndihmë] Problem me PC

  A jane te gjata Beeps. psh kshtu beeeep beeeep apo te shkurtera... na duhet kjo per te percaktuar problemin....

  Gjithashtu a dallojnë ne gjatesi Beeps njera nga tjetra, psh a jane njera e gjate tjerat te shkurtera apo te gjitha jane te gjata, te gjitha jane te shkurtera...
   
 8. ditiendrit

  ditiendrit Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,619
  Pëlqimet:
  153
  Pikë nga trofetë:
  93
  Re: [Ndihmë] Problem me PC

  Bene kshtu beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeep(2-3 sec)d.m.th beeps ja ben pa nderprer
  dhe te gjidha kan nje gjatsi 2-3 sec
   
 9. CybeRnotic

  CybeRnotic Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,928
  Pëlqimet:
  64
  Pikë nga trofetë:
  68
  Re: [Ndihmë] Problem me PC

  Sa here ndodh keshtu... njehi..?
   
 10. ditiendrit

  ditiendrit Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,619
  Pëlqimet:
  153
  Pikë nga trofetë:
  93
  Re: [Ndihmë] Problem me PC

  thash edhe me heret non stop
  Bene kshtu beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeep(2-3 sec) pastaj 1 sec pushon pastaj perseri
  edhe kshtu me rradh pa nderpere me te njejtin ritem
   
 11. CybeRnotic

  CybeRnotic Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,928
  Pëlqimet:
  64
  Pikë nga trofetë:
  68
  Re: [Ndihmë] Problem me PC

  • 2 dyshime mund ti kemi ne kete rast


   • Ram Memory
   • Provo me ja ndrru RAM memorien dhe me ja vendos ne ndonje kompjuter tjeter... Nese nuk ben atehere aty eshte problemi, nese aty ben atehere nuk eshte problemi aty....

    Nxehtësia
   • Problemi mund te jete edhe tek nxehtesia qe po krijohet gjate punes se kompjuterit... Ndrroja Cooler-in ( flladitësen) dhe shiko a po paraqitet i njejti problem...
   
 12. ditiendrit

  ditiendrit Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,619
  Pëlqimet:
  153
  Pikë nga trofetë:
  93
  Re: [Ndihmë] Problem me PC

  Gjithashtu edhe un mendoj per Ram Mermoreyn pasi qe ne fillim dyshoja edhe un kur e hapa ta shikjo
  e preka ram mermorey dhe e vrejta qe ishte nxehur shum sa qe po ta kishe mbajtur gishtin per rreth 5 sec mund ta kishte djegur

  Sidoqofte Faliminderit shum qe u mudove te me ndihmoje
   
 13. Golden Star

  Golden Star Anëtar Aktiv

  Postimet:
  198
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  Re: [Ndihmë] Problem me PC

  Edhe unn e kam pas te njejtin problem por kur e hapa shtepizen e pash qe me ishte djegur procesori
   
 14. Faton

  Faton Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  28
  Re: [Ndihmë] Problem me PC

  ne kete rast une ceka ram memorja, sepse por te ishte procesori ai ndezet ne fillim pastaj kur te nxehet mund te fiket vet automatik modelat e reja te pllakes, kurse te tjerat te bllokon pc komplet nuk leviz kursor keshtu qe shkon deri te djegja e procesorit, shko ne fillim provo ramin mos u mundo ma shume
   
 15. ditiendrit

  ditiendrit Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,619
  Pëlqimet:
  153
  Pikë nga trofetë:
  93
  Re: [Ndihmë] Problem me PC

  Edhe kjo oshte nje ide e mir po kam vendos me dergu me mir aty ku e kam ble pc
  Sidoqofte Faliminderit
   
 16. shkelqim.alija

  shkelqim.alija Anëtar

  Postimet:
  4
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  nese tdhezet edhe ni here kqyr merr qka ki ma trendsishme se hardisku veq ja ka nis mu djeg.
   
 17. xuki

  xuki Anëtar

  Postimet:
  43
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Re: [Ndihmë] Problem me PC

  Mos te ka mbet doni dugme ose doni shkronj e trusme ne Tastatur kshire edhe aty mundet te jet problemi ose nese edhe e rrit flladitsja zerin ban shum zhurm ateher mundet te jet problemi te Windowsi, ky thjesht eshte mendimi im tung klm
   
 18. CybeRnotic

  CybeRnotic Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,928
  Pëlqimet:
  64
  Pikë nga trofetë:
  68
  Re: [Ndihmë] Problem me PC

  Me sa duket nuk ka nevoje per postime tonat me ketu... Shoku ka vendosur ta dergoj kompjuterin ne Service Shop...
  Gjithashtu tema eshte mjaft e vjeter keshtu qe deri tash ai sigurisht e ka kryer problemin... Ju lutem te mos i ringjallni problemet e vjetra...

   
 19. casanovaa

  casanovaa Anëtar

  Postimet:
  3
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Shoku edhe mu me ka ndhodh i njejti sen po vetem qe un i kom pas 2 ram nga 1 gb e njeri prej tyre ka qen i prisht e kom largu ate ram dhe tani funksionoj PERFEKT provo !!!

  Me te mira
   
 20. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,636
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  fare e thjesht nese te bën ashtu ateher ke problem me Kartel Grafike nderroja kartelen grafike ose merre nje kartel grafike pci slot dhe fute ne funksion, ndersa nese je i sigurt qe grafika te funksionon ateher nderroja RAM Memoriet leje veq me njeren ram memorie pastaj ndrroja ate lere veq me tjetren, por grafika eshte problemi kyq sipas udhezimeve tua!
   

Shpërndaje faqen

Loading...