1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Ndihme dergimi i te dhenave ne printer fiskal

Tema tek 'Programim' e hapur nga F.Ndrecaj, 10 Janar 2020.

 1. F.Ndrecaj

  F.Ndrecaj Anëtar Aktiv

  Postimet:
  271
  Pëlqimet:
  115
  Pikë nga trofetë:
  68
  Pershendetje Antare te itshqip,

  Me duhet nje ndihme nga ju qe kuptoni ne printeret fiskal , kam nje klient qe po ia punoj programin per menagjimin e nje marketi dhe eshte i fiskalizuar , por kam nje problem , nuk di se si kontaktohet me printerin fiskal as nuk ia kam idejen, pasi qe nuk eshte i njejt si me printeret termik, kontaktova me nje programmer por vetem me tha se duhet derguar nje temp file ne diskun C dhe nuk me dha me shum info as qfar duhet te permbaj ai file e as si te emertohet,

  nese ndonjeri nga ju keni njohuri do me ndihmonit shume , nuk eshte problem edhe per pagese.

  Gjitha te mirat.
   
 2. F.Ndrecaj

  F.Ndrecaj Anëtar Aktiv

  Postimet:
  271
  Pëlqimet:
  115
  Pikë nga trofetë:
  68
  A ka ndonje ndihme ??
   
 3. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,659
  Pëlqimet:
  1,143
  Pikë nga trofetë:
  243
  une skam kuptuar se cfare konkretisht po kerkon te besh
  posto disa foto mbi problemin

  gjithashtu mund te me sqarosh se cfare jane "printeret fiskal " & "printeret termik", c'dryshojne nga printerat e "thjeshte"

  @google gjeta kete
  Code:
  https://enternet-ks.com/page/printers/
  
  me sa pash ka disa menyra lidhjeje me te
   
 4. sodovina-city

  sodovina-city Anëtar i Njohur

  Postimet:
  708
  Pëlqimet:
  181
  Pikë nga trofetë:
  88
  Printer i thjesht shumica prej tyne shtypin me ane te ngjyrave (ink) por ka edhe tjere
  Printer termik shtypjen e bejn me ane te ngrohjes, e ngrohin letren dhe pjesa ku ngrohet behet ngyra e zeze (apo tjeter varesisht prej letres), letra eshte e veqant per keta printera
  Printer Fiskal njejt si printer termik, vetem se problemi eshte qe nuk mundesh me shtyp direkt si printer i thjesht apo termal, por nevojitet program i veqant ose permes komandave qe i pranon printeri.

  @F.Ndrecaj Per me printu, te nevojitet me priju nje file qe ska rendesi emertimi, prapashtesa e file duhet me qen .inp me komandat e nevojshme per me printu duhet me i shenu ne ate file. Tek linku gjej nje manual, qe eshte per printerat e vjeter FP550 per Albania, por besoj qe komandat jane te ngjashme edhe per FP700. Ndoshta mundesh me i marr disa file .inp nga kompjuteri i klientit dhe ti krahasosh me ato ne pdf (nga fundi jane examplet).
  Code:
  https://we.tl/t-VnVnNuCsc7
   
  ﴾.﴿ dhe F.Ndrecaj pëlqejnë postimin.
 5. F.Ndrecaj

  F.Ndrecaj Anëtar Aktiv

  Postimet:
  271
  Pëlqimet:
  115
  Pikë nga trofetë:
  68
  Faleminderit teper shum per informacionin por ne cilin lokacion duhet kriuar ?
   
 6. sodovina-city

  sodovina-city Anëtar i Njohur

  Postimet:
  708
  Pëlqimet:
  181
  Pikë nga trofetë:
  88
  Zakonisht eshte ne lokacionin c:/temp
   
  F.Ndrecaj pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...