1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Ndihme dergimi i te dhenave ne printer fiskal

Tema tek 'Programim' e hapur nga F.Ndrecaj, 10 Janar 2020.

1. F.Ndrecaj

F.Ndrecaj Anëtar Aktiv

Postimet:
    271
    Pëlqimet:
    115
    Pikë nga trofetë:
    68
    Pershendetje Antare te itshqip,

Me duhet nje ndihme nga ju qe kuptoni ne printeret fiskal , kam nje klient qe po ia punoj programin per menagjimin e nje marketi dhe eshte i fiskalizuar , por kam nje problem , nuk di se si kontaktohet me printerin fiskal as nuk ia kam idejen, pasi qe nuk eshte i njejt si me printeret termik, kontaktova me nje programmer por vetem me tha se duhet derguar nje temp file ne diskun C dhe nuk me dha me shum info as qfar duhet te permbaj ai file e as si te emertohet,

nese ndonjeri nga ju keni njohuri do me ndihmonit shume , nuk eshte problem edhe per pagese.

Gjitha te mirat.

2. F.Ndrecaj

F.Ndrecaj Anëtar Aktiv

Postimet:
    271
    Pëlqimet:
    115
    Pikë nga trofetë:
    68
    A ka ndonje ndihme ??

3. ﴾.﴿

﴾.﴿ Anëtar Legjendë

Postimet:
    3,659
    Pëlqimet:
    1,143
    Pikë nga trofetë:
    243
    une skam kuptuar se cfare konkretisht po kerkon te besh
    posto disa foto mbi problemin

gjithashtu mund te me sqarosh se cfare jane "printeret fiskal " & "printeret termik", c'dryshojne nga printerat e "thjeshte"

@google gjeta kete
    Code:
    https://enternet-ks.com/page/printers/

me sa pash ka disa menyra lidhjeje me te

4. sodovina-city

sodovina-city Anëtar i Njohur

Postimet:
    708
    Pëlqimet:
    181
    Pikë nga trofetë:
    88
    Printer i thjesht shumica prej tyne shtypin me ane te ngjyrave (ink) por ka edhe tjere
    Printer termik shtypjen e bejn me ane te ngrohjes, e ngrohin letren dhe pjesa ku ngrohet behet ngyra e zeze (apo tjeter varesisht prej letres), letra eshte e veqant per keta printera
    Printer Fiskal njejt si printer termik, vetem se problemi eshte qe nuk mundesh me shtyp direkt si printer i thjesht apo termal, por nevojitet program i veqant ose permes komandave qe i pranon printeri.

@F.Ndrecaj Per me printu, te nevojitet me priju nje file qe ska rendesi emertimi, prapashtesa e file duhet me qen .inp me komandat e nevojshme per me printu duhet me i shenu ne ate file. Tek linku gjej nje manual, qe eshte per printerat e vjeter FP550 per Albania, por besoj qe komandat jane te ngjashme edhe per FP700. Ndoshta mundesh me i marr disa file .inp nga kompjuteri i klientit dhe ti krahasosh me ato ne pdf (nga fundi jane examplet).
    Code:
    https://we.tl/t-VnVnNuCsc7

﴾.﴿ dhe F.Ndrecaj pëlqejnë postimin.
  5. F.Ndrecaj

F.Ndrecaj Anëtar Aktiv

Postimet:
    271
    Pëlqimet:
    115
    Pikë nga trofetë:
    68
    Faleminderit teper shum per informacionin por ne cilin lokacion duhet kriuar ?

6. sodovina-city

sodovina-city Anëtar i Njohur

Postimet:
    708
    Pëlqimet:
    181
    Pikë nga trofetë:
    88
    Zakonisht eshte ne lokacionin c:/temp

F.Ndrecaj pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...