1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Ndihm rreth hacking ne forum

Tema tek 'Siguria në Ueb' e hapur nga Itsolar, 17 Maj 2014.

 1. Itsolar

  Itsolar Anëtar Fillestar

  Postimet:
  94
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  Djema 1 person na kercnoi ne forum , edhe aj hyri ne staf , edhe i heki krejt gradat edhe tu shajt ne familje...
  Qysh ka mujt me ndodhe kjo , kur siguria esht ne nivel

  A ka mundesi dikush mem ofru ndihme , rreth keti problemi
  faleminderit
   
 2. Gr@1ti

  [email protected] Anëtar i Njohur

  Postimet:
  848
  Pëlqimet:
  146
  Pikë nga trofetë:
  88
  Per cilin forum e ke fjalen ?
   
 3. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Siguria ne nivel ? Siq po shihet qenka nen nivelin e duhun !
   
  [email protected] pëlqen postimin.
 4. Itsolar

  Itsolar Anëtar Fillestar

  Postimet:
  94
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  Ok , un po pyse shoki
   
 5. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,256
  Pëlqimet:
  1,266
  Pikë nga trofetë:
  358
  Pershendetje, na jep pak me shume info.
   
 6. Itsolar

  Itsolar Anëtar Fillestar

  Postimet:
  94
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  Gradat jon hek pa u hakirat asni Administrator , vetem moderatorve ju ka hek gradat , edhe i ka fshi disa nenforuma.
   
 7. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Shoki po bon pytje po ne anen tjeter po bjen ne kotradite me pytjen tonde, vete fakti qe ju paska hi dikush ne forum etj, deshmon qe siguria nuk eshte ne nivel.
  E dyta qysh mujna na me te ndihmu, ku as me te pakten informate nuk na ke dhane, po veq hajt 'nje forum' ?

  Cfare platforme perdore ai forum ?
  Cfare hosti perdore ai forum ?
  Kush eshte admin ne ate forum perveq teje (nese je admini, themeluesi ti) ?

  Krejt keto 3 pytje e normal qe duhen me u shtru edhe me shume pytje, per te pakten me dyshu se prej nga ai ka marre kontrollin ne forum, jane dyshime ku ka marre akses te plote sipas teje me full privilegje ne forum.
  Mundet me pas ndonje dobesi/vulnerability platforma qe perdore ti per forum, mundet me pas ndonje dobesi vete hosti ku eshte i hostuar forumi, mundesh ti vete me qene i infketum prej atij personi edhe me te merr kontrollin e forumit, mundet qene nje tjeter antare i forumit qe ka privilegje full ne forum, edhe prej tij eskalon situata, sepse nuk mundesh me dite cka bojn ne PC e tyne ata qe ke zgjedh ti si forum (po flas qe je ti admini kryesor, se as qe je prezentu cfare roli ke ne forum !)

  Kshtu qe me nje fjale, pista te dyshimit ke plot, tash ju vete duhet me dyshu dhe me mbyll ate vrime ai personi qe po ju merr ne dore forumin.

  Tung.
   
  BaDBoY-ALbania pëlqen postimin.
 8. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,453
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Eshte si ti thuash babes ne telefon: Hajde me mer.
  Kur ai nuk e di ku je si do vi te marri :p
  Keshtu eshte dhe rasti jot.Shprehu jep fakte dhe informacione qe stafi dhe antaret te mund te ndihmojne.
   
  BaDBoY-ALbania pëlqen postimin.
 9. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,351
  Pëlqimet:
  376
  Pikë nga trofetë:
  228
  Perpos atyre qe ka cekur @Zyklon, ekziston edhe mundesia qe je sulmuar me injektim SQL.
  Pershendetje.
   
 10. Itsolar

  Itsolar Anëtar Fillestar

  Postimet:
  94
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  Un sjam admini kryesor ne at forum , nuk e kam databasen , po a osht mundesia mi kthy forumin mrapa , 1 dit , psh restore , pa e pas databasen ?
  Graden e adminit e kom full akses , pasi qe admini kryesor 1 kohe t'gjat nuk osht kyq ne forum

  hosti osht goddaddy.com
   

Shpërndaje faqen

Loading...