1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

[Ndihm] LEXONE TE GJITH>>>>

Tema tek 'Biseda të Lira' e hapur nga bone, 28 Korrik 2011.

 1. bone

  bone Anëtar Aktiv

  Postimet:
  329
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  18
  - Pershendetje It

  Komm Nje Problem me aknte (puqrat) ne fytyr a dinn kush mem kallxu qysh muj mi eliminuuuu se mu kan boo bajattt po ma hupinn jeshin ehaheha..... Nejse a duhet me ble naj lloj Kremii apo qkaa qe mi eliminon 100%..... Une i kom 16 vjett edhe hala i komm Aknte ne fytyr i kshyri shokt e mii ata nuk kan si unee qfar te bejj si ti elminoj .....

  Met Mira
   
 2. dDitt.

  dDitt. Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,379
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  56
  pershendetje :)

  shko bleje 1 kese Sod te bukes ( qmimi 10-15 cent )
  bleje 1 Aspirin
  [​IMG]
  edhe 1 cop limon :p .

  Tash shko merri 2 kokrra aspirin edhe llomiti boni shkrum krejt , qitja qat kesen soden e bukes ( nuk di a kejt a veq gjysen ) edhe nja 4-5 pika uje te limonit . Perzije deri sa te trashet pak tani qite kah aknet qe i ki leje nja 20 minuta mas 20 minuta shkoj mshoju akneve me gisht me qata qe e ki te lym , qperlaje ftyren , edhe problemi zgjidhet :)

  Provo 2-3 here kit metod edhe eshte shume efekteive ;)
   
 3. albertbytyqi

  albertbytyqi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,365
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  68
  kerkoje mor naj driver qyy aknet ktu ahahah
   
 4. frEEnoR

  frEEnoR Anëtar i Njohur

  Postimet:
  696
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  38
  me sa di un per problemet tek njeriu nuk kryjn pun driverat :D
   
 5. GjeNcHe.-.D

  GjeNcHe.-.D Anëtar i Njohur

  Postimet:
  777
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  48
  Blej sapun te bebave qe o per beba se di a ki ndi ki ne markete te mdha si psh ETC , edhe laje ftyren natje edhe npromje me to edhe mbas pak kohe ki me pa qe ka me pas efekt

  Nese puqrrat shum shum ki shko te mjeku kontrollou por mos perdor krema me ti ul a diqka se veq mbushen yndyr, edhe nje i aferm i jemi ka shku ne kontroll te mjeku njo 15 dit rresht tu ja ndrydh sa edhe gjak i ka dal mja pa tash ftyre gastare e ka :)
   
 6. shqipdon_8

  shqipdon_8 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  202
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  o Haver ky sen lidhet me Hormonet e njerit kto far hamamet pa e ba tveten spo hiqshin edhe une kum pas ma heret po tash i kom 15 vjet edhe kom shum shum pak
  qka duhet me ba shtrohet pytja ?
  Mos i nguc 1. tash vera sti sheh kerkush mos i nguc
  2 . mos u streso jo mdul nja jo mdulen 2 veq rri i qet mos rri nenstop para pasqyres
  3. merre 1 Kamomil (Kamelic) sipas mundsis i qet edhe mjalt edhe shperlaje ftyren
  edhe tpastrohet
  Kshtu kam Ndegju ma heeret shpresoj qe tNdihmova
  edhe 1 Arsimtar i biologjis ka than mos i luni me Krema (Pumada) tndryshme se veq qka bohen ma zi
  sepse ju shtohet Yndyra
  Ajt KLM :) :D
   
 7. dr.linux

  dr.linux Anëtar Aktiv

  Postimet:
  493
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  18
  ski nevoj me perdor kurgjo me hargju pare palidhje bleje ni sapun besoj se e din qka osht sapuni :D bleje njo edhe qdo aksham para se me ra me fjet laje me sapun mir ftyren nat per nat edhe munsisht kur te fshish me peshkir mu kan peshkiri i lam mir i pa perdorur edhe mas 2 jave e sheh ndryshimin :D

  por nese i ke akne te brendshme duhet me shku te mjeki aj te drejton ma mir se ni shok i jemi i ka akne te brendshme po as doktorrat sun po mujn me ja jek :S
   
 8. feridshaqiri

  feridshaqiri Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,276
  Pëlqimet:
  259
  Pikë nga trofetë:
  178
  Secili i ri ne moshe tane ka ket problem, mirpo siq tha edhe shqipdoni qe pa e ba t'veten kto akne nuk hjeken, :S

  Un po tregoj disa kshilla te cilat i kam perdor kur kam qene ne kete problem ta quaj,..

  1. Mos i ngacmo fare leje ashty siq eshte mos e prek, ndoshta te doket keq mirpo me mir eshte

  2. Pastroje ftyren shpesh me uj ( se pari e pastron ftyren me uj te vaket jo te ftoft pastaj ne fund e pastron me uj te ftoft) ne menyr qe te ngrihet ftyra hapen vrimat e ftyres qe per me mar ajr.

  3. Mos perdor sapun shpesh qe me pastru ftyren mjafton vetem nje her ne dit dhe ate ne mramje

  4. Mos perdor liman ( shumica e perdorin limanin e shtrydhin dhe me lengun e tij e lyn ftyren) kjo eshte katastrof doket qe po ti hjek ( thahen ) mirpo ma von kejt sheja te mesin.

  5. Njejt edhe me Past te dhembeve nuk bene me perdor fare.

  6. Perdor antibiotik kerko ne barnatore.

  7. Mos dil shum ne dill ( kjo eshte pak vshtire qe mos me dal fare mirpo mu rujt pak a shum ) sepse rrezet e dillit jan ato qe i ngacmojn aknet.

  8. Mos perdor krema qe i mlon aknet si psh femrat qe perdorin ( Sherk ) muj me than qe ky asht vetem ushqim per akne.

  9. Mos e pastro ftyren me SOD ( qe i pastrojm rrobat )

  10. Eshte mir qe me pastru ftyren me ve ( pra me t'kuq te vez eshte shum sen i mir ) nejse pak te doket sen i gerrditshum mirpo e pastron ftyren shum.

  11. Perdor kete uj per me pastru ftyren

  Klindamicion losion dhe Klindamicin gel

  Keto 2 produkte jon shum te mira dhe nuk jon shum shtrejt per mi ble, blihen ne Barnatore dhe me sa em kujtohet se pari e pastron ftyren me Losion pastaj e lyn me qat gelin, ( mirpo te tregon farmacisti ne barnatore)

  PS. jon 2 lloje te klindamicinit eshte i Kosoves dhe i Shkupit

  Tash pom vjen keq qe mi kehs produktet tona mirpo ky i Shkupit eshte me i mir, pra ti eblen te Shkupit.

  Shiko ke Klindamicin edhe si Hapa mirpo ti merre ket qe po te them eshte si uj.

  Ja si duket klindamicin i KS,
  [​IMG]

  shiko ky eshte Hap jo uj mirpo keshtu dicak eshte me kujtohet qe eshte 30 ml, kurse Klindamicion i shkupit eshte 120 ml dhe kutia e tij eshte me ngjyre te gjelbert dhe lart kutis shkrun LEA.

  12. Sudocrem eshte nje krem shum e mir, komperdor un kur kam pas ket problem, mirpo nuk di a ka ne KS sepse mu ma kan pru pre Anglis :S

  [​IMG]

  13. Jon disa Produkte te Garnier-it , mos i perdor fare, ne fillim doket qe po ti hjek por ma von shum te dalin ( kam perdor per ket po te them.) ka plot qe sbon mi perdor mirpo un po te tregoj qe i kom perdor vet dhe skan pas efket fare.


  Edhe nje her po te them qe mi prek mos i prek lej qashty le te bahet sa te bahet mos e prek fare.. nese si prek e shef per nje jav si ndryshon..

  kqyr edhe PM te dergova.. :$

  Ishalla te hjeken,
   
 9. Qlirim

  Qlirim Anëtar i Njohur

  Postimet:
  608
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Pe shoh qe shum kokan munu met ndihmu me disa kshilla te ndryshem po pe vrej se secili e ka than ata qe ka ni kisha mju vet juve e mendoni pak per efektet negative qe i kan kto barna qe sipas juve ja kini keshillu,sipas mendimit tem shoq une jon nmjeksi por ti koke ne moshen e pubertetit edhe ka disa menyra qe mujn met ndihmu po jo tersisht sepse perderisa je ne pubertet ato nuk largohen e pas moshes 18 vjeqare ku edhe perfundon puberteti ateher mund te trajtohen me medikamente te ndryshme mirpo une tash per tash te kisha preferu qe mos mi nguc ato akne qe te dalin sepse veq qka shtohen edhe me shum edhe laje fytyren vazhdimisht me uje te vakt edhe sapun doliva esht me i miri per akne po ashtu edhe me avull te qajit kamomil po jo per nje koh te gjate sepse edhe aj avull mund te ket edhe efekte te tjera me mjalt mos e bon sepse nje prei anetarve e pash se kish than edhe me mjalt,kshtuqe mos e perdor mjalten per trajtimin e akneve andaj perdori qito kshilla qe ti thash une per veti kshtu kam vepruar dhe asnjeher skam pasur problem me akne edhe mos perdor medikamente te ndryshe sepse mendimi i par qe vjen ne mjeksi jan efektet anesore mund te duket qe te ben mir po aj ma shum mund te bej dem sesa mir.Kshtu qe mos u shqetso shum sepse nuk esht ndonje problem i madh tgjith kalojm neper ate periudh met mira shoq ky ishte mendimi im.
   
 10. feridshaqiri

  feridshaqiri Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,276
  Pëlqimet:
  259
  Pikë nga trofetë:
  178
  Ti po thu qe je ne Mjeksi, Cfare mjeksi je? je per Detmatolog apo cfar.???

  Dhe po thu qe sbon me perdor Mjalten kurse nje emision qe eshte ne RTK cdo te ejte mduket aty eshte nje Detmatologe dhe ajo ne emisionin e pare ka then qe mjalti eshte shume i mir per ftyr, kurse ti shu qe sbon.??

  Ehh per ket Klindamicionin nuk ka efekte negative fare..
   
 11. Qlirim

  Qlirim Anëtar i Njohur

  Postimet:
  608
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Shoq jom nmjeksi te pergjithshme edhe i ka 16 vjeq apo per ftyr esht i mir po per akne sosht shoq ngone mir emisionin se mjalta osht me ta zbut ftyren e jo me i trajtu aknet kshtu qe kjo esht keshilla ime kqyr hin naper naj forum mjeksor kontakto me naj detmatolog edhe a po te thot najkush me perdor mjalt amo per mi trajtu aknet jo npergjithsi per ftyr dallon trajtimi akneve prej zbutjes se fytyres.
   
 12. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,440
  Pëlqimet:
  84
  Pikë nga trofetë:
  78
  o shoq qa pjov duket ktu SPITAL a ..? shko ne spital nese ki nevoj .
  edhe ju antart tjer mos boni kshilla palidhje se pe merrni nqaff njerin . perdore kta perdore ata thuti se kompjuter asht njeri , mu prish me ba format . kahhhhhhhhh qfar njerzz.
  Stafi ju kisha lut me mbyll temen .
   
 13. syla

  syla Anëtar Aktiv

  Postimet:
  407
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  shko hyn telegrafi.com edhe kerko per akne besoj se do gjesh shum keshilla pastaj aty ke edhe doktorret mund te ju shkruash te i tregosh problemin dhe ata ta kthejne pergjigjen mos e merr shum afer zemres sepse i ri qenke ende andaj mund te jen shkaku i hormoneve edhe sa per fund shko kontrollohu tek Doktori pasi qenke ba merak.
   
 14. Insomia

  Insomia Anëtar

  Postimet:
  9
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Te me flesh per problemin qe ke po kjo gjeja qendron mbrenda teje dhe konsulltimet nga mjeku. Ku behet pytje te tilla ne kete sektore problemi nuk qendron tek ti po tek disa tipa qe jan mbi nesh qe lejojne keto Idiotsira te shpallen ne kete Forum.
   
 15. frEEnoR

  frEEnoR Anëtar i Njohur

  Postimet:
  696
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  38


  kur po thu mi perzi qet kesen me sod edhe aspirinin edhe tani mi qit limon ( 4-5 pika ) amo kjo a duhet mu ba tani si uj a jo . se me ja qit veq 4-5 pika po jet apet pluher nuk ngjitet ne fytyr

  edhe apo qdo dit me perdor , nuk e kom per vete po osht i interesum dikush tjeter , nese ki mundsi me ma shpjegu edhe niher ;)
   
 16. hagjimerrgja

  hagjimerrgja Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  O shoki e di qe t' bohet kogja kompleks se edhe une kom probleme me kto t' rrume te dreqit po krejt osht gjenetike edhe ska dreq qe munet mi sheru deri sa te heken vet. Krejt problemi osht te disballanca e hormoneve gjate qisaj periudhe. E di qe te shaktojn kogja vujtje t' mdhaja e qe shumica e njerzve paragjykojn se nuk e kan ket problem, po jom i sigurt qe ki shoqni edhe njerz qe ta dojn te miren edhe as nuk ju shkon n' menje pamja jote e jashtme ( e qe osht e perkohshme) se t njohin personalisht, edhe qajo osht kryesorja, karakteri edhe personaliteti i njerit.

  Une veq ti kisha preferu do kshilla qe mu mkan ndihmu :

  Dieta ditore ose qka han e qka pin kane shum rendsi per shendet ne pergjithsi e jo veq n' trajtimin e akneve.
  1.Kshtu qe munohu me hanger sa ma shum pem edhe perime natyrale, qe munesh ha lejthia e badema e qisi "Nuts" te ndryshme se kan shum efekt te mir ne shendetin e lekures.
  2.Eliminoj krejtsisht hamburgerat,sendviqat,picat,dynerat e qito ushqimet e shpejta. Keqapin edhe Majonezin e ki armikun mat madh besom! Veq kqyre ne perberje sa ka perqindje te yndyres majonezi edhe e sheh vet.
  3.Qumshti,Djathi edhe Sheqeri mujn me kon faktor qe ti shkaktojn aknet, te une kshtu u kon edhe tash munohna sa ma pak mi konsumu.
  4.Jogurti osht shum i mir edhe me pi edhe gjithashtu mundesh me apliku ne krejt ftyren per nja 15 minuta masanej e lan ftyren veq me uj edhe e vren vet qe e ka ni efekt shum te mir sidomos nese e ki lekuren e thate.
  5.Uji masanej osht shum efektiv veq qe duhesh mi pi jo 2 litra po edhe ma shum ne dite.(Duhesh me met veq n' WC :p )

  Te kisha preferu mos me perdor krema e pomada se veq qa e prish ftyren tane ,edhe MOS I PREK ME DOR !!!

  Prej pervojes e kom edhe kom lexu kogja shum n' internet per ket teme kshtu qe mos ta ndien hiq edhe me kalimin e kohes te kalojn. Qikaq :p

  Me t' mira!
   
 17. RAPh

  RAPh Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,157
  Pëlqimet:
  13
  Pikë nga trofetë:
  68
  merre ni kofe mushe domestos edhe shtine ftyren mbaje njo 20 minuta edhe neser esht krejt n'regull :p
   
 18. dDitt.

  dDitt. Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,379
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  56
  jo mos e le si pluhun ata duhet me kan te laget , Nese ka nevoj bone edhe ma shume pika limoni por mos ja tepro ! nese ja qit 1-2 kokrra aspirin dhe 1 kese sod , te vyjn 4-5 pika nuk besoj qe vyjn ma shume , nese te vyjn qiti , deri sa te behet si qull ( te laget ) mos e le ashtu pluhen .

  btw : Ski nevoj qdo dite ! 1 here bone e veren dallimin ;)
   
 19. Insomia

  Insomia Anëtar

  Postimet:
  9
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  O zoti im, shiko cfare shkalle mentaliteti ka ky njeri! Ne radhe te pare me duket ai qe ka hapur kete teme nuk eshte ne fije te perit, futu ore ne nje klinik ose kerko ndihme tek Dr. se mos me teper nuk do te gjesh shpetim ketu tek ne forum.
   
 20. bone

  bone Anëtar Aktiv

  Postimet:
  329
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  18
  Insomia tu kajt me ndimuu najsen mir po nqs joo tpershendess
   

Shpërndaje faqen

Loading...