1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

[Ndihmë] Madhësia e duhur për fotot në Facebook pa mos humbur kualitet!

Tema tek 'Punimet Tuaja' e hapur nga DautS, 10 Dhjetor 2017.

 1. DautS

  DautS Anëtar

  Postimet:
  18
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  3
  Kam provuar shumë dimenzione të lloj-llojshme gjithashtu të sugjeruara nga shumë tutoriale por në fund prap fotot humbasin kualitetin kur i uploadoj ato në Facebook.

  A di dikush se cilat janë përmasat e duhura për të mos humbur aspak kualitet tek foto?

  Shembuj
  [​IMG] :

  [​IMG]

  Dua që të krijo foto të tilla, pra që kanë edhe text mbi të.
   
 2. clusterphys

  clusterphys Anëtar i Njohur

  Postimet:
  782
  Pëlqimet:
  239
  Pikë nga trofetë:
  73
  mesa kam provu une, fb, whatsapp, viber, e ulin cilsine. Pervec google qe i dergon fotot origjinale
   
 3. sp0nTeX

  sp0nTeX Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,511
  Pëlqimet:
  388
  Pikë nga trofetë:
  138
  Mesa di duhet te jet ne formatin JPEG te jet e konvertuar ne sRGB me rujt si Save for Web ne photoshop dhe quality ja len 70
  provo njeher
  p.s ka qen nje tem ne forum ktu rreth ksaj qeshtje se si me upload foto me kualitet ne FB
   
 4. DautS

  DautS Anëtar

  Postimet:
  18
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  3
  PO Spontex ke të drejtë! E kam provuar edhe un këtë mirpo ende duhet disa efekte shtese me i vendos dhe prap te qendrosh nën 100kb për foto.

  Ja dhe unë e gjeta një tutorial mjaft të mirë të bërë nga njëri prej antarëve në forum. Pra të gjithë ata që kanë të njejtin problem ky postim shpresoj tju ndihmojë. Unë do ta provoj gjithashtu nesër të njejtën mënyre dhe të shoh a do të ketë ndikim.

  https://forum.itshqip.com/threads/r...rtinen-te-facebook-me-kualitet-te-lart.35765/
   

Shpërndaje faqen

Loading...