1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

MT - High Level Programming Language

Tema tek 'Projektet Tuaja' e hapur nga Gjer.g, 30 Dhjetor 2018.

 1. Gjer.g

  Gjer.g Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  84
  Pikë nga trofetë:
  43
  Pershendetje! Pasi qe perfundova CS50 doja te aplikoja njohurite qe i morra nga kursi dhe fillova me punu ne nje gjuhe programuese. Kompileri i gjuhes programuese eshte i tipit one-pass qe domethen i shkon kodit reprezentues vetem 1 her prandaj smundet me marr shum informacione qe e bon shum tshftire per me optimizu, por e zgjedha kit menyr sepse menyrat me moderne marrin shum koh dhe desha te shoh rezultate te shpejta.

  Data types supported: strings,integers,float
  Arithmetic operations: + - * /
  Conditional statements: if elif else
  Comparision operators: < > == <= >=
  Shembull:
  Code:
  var name = "gjergj";
  var name_copy = name; // string copying
  var x = 1;
  var y = 2.3 + 5 / 2;
  var z = y + x;
  
  // Shembull i conditional statements tlidhura
  if x >= y: // Conditional statements mbarojn me keywordin 'end'
    if z <= x:
     z = x + y;
    end
    elif z >= x:
     z = x - y;
    end
    else:
     x = y;
    end
  end
  
  Per momentin jom tu punu per me support ndrrimin e tipit te dates te nje variable (typecasting) prsh nese e kemi nje variable var1 te tipit integer me mujt me ja ndrru tipin ne string.
  Source code gjendet ne github: https://github.com/gjergjk71/MT
  Gjuha programuese e perdorur: C
   
  Last edited: 30 Dhjetor 2018
  enneaa, Koraab, ahmet123 dhe 4 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 2. Gjer.g

  Gjer.g Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  84
  Pikë nga trofetë:
  43
  Update: Dynamic typing
  Pas PR#1 MT lejon qe tipi i variablave te ndrrohet midis string/integer/float.
  Code:
  var a = 1;
  var a = 2.5; // tipi i variables a u ndrru prej integer ne float
  var a = "string"; // tipi i variables a u ndrru prej float ne string
  
  Si u be implementimi i dynamic typing kur kodi i MT konvertohet ne gjuhen programuese C e cila nuk lejon ndrrimin e nje tipi te variable ne tjeter?
  - Per te implementuar dynamic typing qdo variable qe deklarohet ne MT ka me qene nje object i cili permban type dhe memorje per te vendosur string,float ose integer. Pershembull:
  Nese kemi nje object mt_object
  Code:
  struct mt_object {
      int type;
      int integer;
      float float_;
      char *string;
    };
  
  Kur kompileri detekton kod si
  Code:
  var a = "1";
  e perkthen ne
  Code:
  struct mt_object a = {.type=INTEGER,.integer=1};
  por nese mevon detekton kod si
  Code:
  a = "string"
  e perkthen ne
  Code:
  a.string = "string"
  dhe e mban mend se a tani esht i tipit string dhe jo integer.
   

Shpërndaje faqen

Loading...