1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Microsoft lansoni per here te pare nje Os te bazuar ne Linux

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga BlackEagle, 17 Prill 2018.

 1. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  421
  Pëlqimet:
  145
  Pikë nga trofetë:
  43
  Në një ngjarje të vogël të shtypit në San Francisko, Microsoft njoftoi sot lansimin e një produkti të sigurt -IOT që fokusohet në pajisjet me bazë mikrokontrollori - llojin e pajisjeve që përdorin mikrokontrollerë të vegjël dhe relativisht të ulët (MCU) kontrollit ose lidhjes. Në mënyrë tipike, këto lloje të pajisjeve, të cilat mund të jenë çdo gjë nga një lodër në një vegël shtëpiake ose një aplikim industrial, shpesh nuk përditësohen dhe kështu, siguria shpesh vuan.

  Në thelbin e Azure Sphere është një klasë e re MCU e certifikuar. Si presidenti i Microsoft dhe shefi ligjor Brad Smith theksoi në njoftimin e sotëm, Microsoft do të licencojë falas.

  Për shkak se është e vështirë për të siguruar një pajisje që nuk mund të azhurosh ose të gjesh telemetri, nuk është çudi që këto pajisje do të kenë lidhje të integruar ne internet. Dhe me atë lidhje, këto pajisje mund të lidhen edhe me Shërbimin e Sigurisë së Azure Sphere në cloud.
  Keto paisje nuk punojne me sitemin operativ Windows.Për herë të parë ndonjëherë, Microsoft po lançon një os te edituar dhe te bazuar ne Linux te quajtur Azure Sphere OS. Është një përditësim për llojet e sistemeve operative në kohë reale që shpesh përdorin MCU-të e sotme.

  Pse përdor Linux? "Me Azure, Microsoft po i drejtohet një klase krejtësisht të re të pajisjeve IoT, MCU", tha Rob Lefferts, drejtori i Microsoft për ndërmarrjen e Windows dhe sigurinë në këtë ngjarje. "Windows IoT shkon në njësi mikroprocesore (MPU) të cilat kanë në më së paku 100x fuqinë e MCU te zakonshem.

  Për të filluar procesin, MediaTek po prodhon grupin e parë të këtyre MCU-ve të reja. Këto janë sisteme të njëanshme ARM-A7 me fuqi të ulët që funksionojnë në 500MHz dhe përfshijnë lidhjen WiFi, si dhe një numër opsionesh të tjera të I / O.

   
  Last edited: 17 Prill 2018
 2. iamDardan

  iamDardan Anëtar

  Postimet:
  26
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  3
  super ide eshte
   

Shpërndaje faqen

Loading...