1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Meso per Spyware dhe largimin e plot te tyre nga sistemi!

Tema tek 'Mësime' e hapur nga sg1, 10 Korrik 2010.

 1. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,674
  Pëlqimet:
  972
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje ne kete lexim do te mesoni se cfare eshte spyware dhe se si mund te largoni Spyware nga kompjuteri me software free!

  Spyware ndahet ne dy grupe: Adware dhe Malware

  Shumica e spyware është Adware. Qëllimi kryesor i një programi adware është për të kapur "anonim" të dhënat për reklamat në shënjestër. Adware është zakonisht vetëm një bezdi, por ndonjëherë mund të shkaktojë vështirësi të madhe.

  Programet më pak të zakonshme Spyware quhen Malware. Malware është një program që synon të shkaktojë probleme me kompjuterin. Malware përfshijnë viruse, programeve trojan kalë, dhe forma të caktuara të rrëmbimit Spyware. Këto lloje të Spyware janë të shkruara për të marrë informacione personale si fjalëkalimet e-mail, internet fjalëkalime bankare, numrat e kartave të kreditit, si dhe numrat e sigurimeve shoqërore për mashtrim. Shumë nga Spyware mund të ndryshonin parametrat e pergjitheshme te nje programi për të lejuar një qasje sulmuese në kompjuter, ose monitoruar tastet e shtypura te një përdorues per të marrë informacion. Informacioni është dërguar pastaj për sulmues nëpërmjet e-mail-it pa dijeninë e përdoruesit apo ndërhyrje te tij.

  Është e vështirë për të të treguar pjesën e kompjuterëve që janë infektuar me spyware, vlerësimet e drejtuar të larta deri në 95% kompjuterat mund të jenë të infektuar. Qasja online e femijeve mund të jetë veçanërisht e ndjeshme për shkak se ata mund gabojn shume leht duke pranuar nje lloj spyware cfare do qoft ai!

  Problemet me Spyware:

  Disa OS paraqesin probleme kur ka Spyware në sistemin e tyre.

  reklamat pornografike:
  Spyware krijon në shënjestër reklama qe mund të jetë një problem. Reklama do të krijohet nga një informacion të tillë si faqet e internetit dhe reklama te vizituar më parë. Nëse fëmijët janë duke përdorur të njëjtin kompjuter, kjo mund të jetë një problem. Nëse shfrytëzuesi i rritur viziton një faqe pornografike, ne menyra të vogla mund të marrë në shënjestër të reklamave që përmbajnë materiale pornografike.

  Bezdi:
  Spyware mund të jetë një bezdi e madhe për përdoruesit e kompjuterit. Krijuar në pop-up reklama shpesh duket kur web faqet janë të hapur ose të mbyllur.

  Memoria kompjuterike dhe Burimeve CPU:
  Disa spyware lejon përdorimin e paautorizuar të memories kompjuterike dhe burimet CPU. Kjo përfshin drejtimin e programeve, ndërsa një PC nuk është i zënë. Megjithatë, një rritje në përdorimin e një kujtim kompjuter, processor dhe rrit harddisk konsum në komponentët, dhe redukton jetën e tij funksionale. Në disa raste burimet janë përdorur për qëllime dashakeqe, të tilla si mailing spam ose viruseve për të gjithë në vendndodhjeve tuaj.

  Humbje e kontrollit të PC tuaj:
  Spyware mund të ndryshojë homepage browser dhe rregullimet e tjera pa dijenin e përdoruesit apo leje. Këto ndryshime mund të përfshijnë turning off firewall dhe mbrojtje të sigurisë në mënyrë Spyware mund të komunikojnë me burime të jashtme, duke i bërë ata potencialisht të rrezikshme.

  Hapa të thjeshtë për të hequr spyware nga kompjuteri juaj:

  Rinis kompjuterin ne Safe Mode (me Networking)

  Si të rinisni kompjuterin në mënyrë të sigurt:
  Restarto kompjuterin dhe gjate ndezjes shtyp F8 ne tastieren tuaj dhe pastaj zgjedh Safe Mode (me networking). Nëse ju filloni përgjimi butonin F8 shumë shpejt, disa kompjuterë shfaq një gabim "tastierës" mesazh. Nëse kjo ndodh, restarto kompjuterin dhe provoni përsëri.

  Bej Download keto 4 free software:

  Download CWShredder <a class="postlink" href="http://www.hiren.info/download/freeware/CWShredder.zip" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.hiren.info/download/freeware/CWShredder.zip</a> dhe ruaje ne Desktop.
  Download Spybot-Search & Destroy <a class="postlink" href="http://www.hiren.info/download/freeware/spybot-s-d.zip" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.hiren.info/download/freeware/spybot-s-d.zip</a> dhe Instaloe.
  Download Ad-Aware <a class="postlink" href="http://www.hiren.info/download/freeware/ad-aware.zip" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.hiren.info/download/freeware/ad-aware.zip</a> dhe instaloe. Beje Update para te fillosh skanimin
  Download HijackThis <a class="postlink" href="http://www.hiren.info/download/freeware/hijackthis.zip" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.hiren.info/download/freeware/hijackthis.zip</a> !

  Perdorimi i ketyre 4 free softwareve:

  CWShredder (Freeware)
  CWShredder gjen dhe heq gjurmët e CoolWebSearch.

  Trojan CoolWebSearch instalon dhjetra lidhje të Favoritet, kryesisht në faqet porno në
  tavolinën e punës tuaj, por gjithashtu shton toolbar për Internet Explorer dhe ndryshimet
  ne faqen tuaj pa pyetur ju. dhe ajo gjithashtu në mënyrë të konsiderueshme ngadalëson punën e
  kompjuterit tuaj, dhe kjo gje modifikon disa fotografi të cilat shkaktojnë bllokada ne Windows si ngrirjen e windowsit restartimin e windowsit etj.

  Hape CWShredder kliko Scan Only

  Pasi te perfundoi skanimi kliko Fix dhe Next duke klikuar Next ju largoni kete lloj trojani nese permban windowsi juaj!

  Spybot - Search and Destroy (Freeware)
  Nga vet fjala search-destroy tregohet qe eshte nje softwar qe gjen dhe shkaterron cdo spyware nese windowsi permban!
  Ky fshin cdo lloj keylogeri dhe malware qe nese eshte infektuar windowsi po ashtu fshin historin e web browserin per te siguruar qe nuk ka ndonje keyloger ne historin e IE!

  Perdorimi:
  Pasi ta instalojsh Hape kliko Check for problems dhe prit deri sa te skanoi hdd-ne, pasi ta kete perfunduar
  selektoi te gjitha item qe ti shfaq si list dhe pastaj kliko Fix Selected problems, nese nuk ti largon te gjitha item ateher duhet restartuar kompjuterin per te larguar!

  HijackThis (Freeware) Perdorimi i tij:
  Ky eshte nje program qe eshte disajnuar per te larguar te gjitha llojet e malwre spyware, trojans etj nga sistemi juaj!

  Hape HijackThis kliko tek Do a system scan Only
  pas scanimit ne listen qe te shfaqet selektoi te gjitha item dhe kliko Fix checked pastaj
  te shfaqet nje dritare kliko Yes!
  Ka mundesi qe tet kerkon nje restartim te pc-se nese po ateher beje restart dhe cdo gje perfundon!


  Ndoshta eshte lexim i gjate por ia vlen ta lexosh per te qene ne dijeni te mbrojtes se sistemit operativ tuajin!

  Mire u ndegjofshim!
   
 2. Tigerman

  Tigerman Anëtar Aktiv

  Postimet:
  318
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje !

  Te falenderoj per kete mesim sg1 , shum mesim i qelluar :)  Gjith te mirat
   
 3. memiteam

  memiteam Anëtar

  Postimet:
  4
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  tung..

  thnx.. per kete mesim
  une besoj qe kompjuteri im eshte i infektuar me spywere dhe desha ta bej nje pyetje

  si ti largoj ato viruse pa pasur mundesi qe te kyqem ne safe mode.. sepse ky virus ma ka ndalu ate..
   
 4. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,674
  Pëlqimet:
  972
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ateher vepro sipas hapave pa u futur fare ne safe mode, veq duhesh me pas lidhje ne internet kompjuterin per te vazhduar!
   
 5. xuperman

  xuperman Anëtar

  Postimet:
  11
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  un te kisha kshillu me download qit program shum i qellum un i heka krejt pa u fut hiq ne safe mode ,, CCleaner hin lype downlodo ki me pas sukses 2Mb osht jo i ron


  met mira
   

Shpërndaje faqen

Loading...