1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Merreni Windowsin me vete

Tema tek 'Mësime' e hapur nga BlackEagle, 27 Mars 2018.

 1. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  341
  Pëlqimet:
  98
  Pikë nga trofetë:
  28
  [​IMG]
  • Merreni Windowsin me vete
  • Pershendetje siq eshte titulli ashtu eshte tuto pra si ta marrim windowsin me vete kudo qe shkojme pra triku eshte ta instalojme ne usb dhe ta startoj ncilin do pc ky trik eshte shume me i fuqishem nese deshiron te ngarkoje apo shkarkoje te dhena sesa nje usb te thjeshte ta vendosim ne pc ose na nevoitet per zgjedhje probleme te kompjutereve tjere,pra fjala eshte per nje win 10 normal jo te versionit qe te dhenat nuk ruhen mbas shkyqjes se pc,pra te dhenat ruhen edhe ne harddisk edhe ne usb.Usb duhet te jete spaku 16gb preferohet 64gb dhe porti version 3.0 per shkak te shpejtesise me te madhe.

  1. Per kete duhet te kesh ne kompjuterin tend vetem nje program qe quhet wintousb
   Code:
   https://www.easyuefi.com/wintousb/
  2. apo nje program te windowsit qe mund ta gjindet ne Control panel qe quhet Wintogo apo nese nuk e ke mund ta besh download
   Code:
   https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=48127
  3. dhe win 10 normal nga webi offical un po e perdori versionin iso Ltsb per shkak qe nuk hyn ne kategorin e Fall Creators Update dhe nuk eshte i merzitshme me updates
   Code:
   https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-10-enterprise
  -Perferoj ta perdori wintousb dhe instalohet shume lehte per me shume me ndiq ne vijim....

  [​IMG] .

  2.hapi i dyte ta zgjedhim os pra nvaret nga deshira se cilin os deshironi ta posedoni ne usb

  [​IMG]

  3
  [​IMG]

  4.
  .[​IMG]


  [​IMG]
  • Ne fillim kur behet bootable pc nga usb behen disa konfigurime pastaj nuk ka nevoje me nese deshiron ta perdor ne pc e tjera p.sh te ndonje miku nese ia riparon pc me kete sepse eshte shume handy,kur behet fjala per it,mund te kete ngadalsime gjate instalimit te drajverave por sapo te perfundoj procesi,win eshte aty ku e kemi len,shpresoj se ishte tutorial me vlere,qdo te mire.
   
  Last edited: 27 Mars 2018
  sp0nTeX pëlqen postimin.
 2. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,913
  Pëlqimet:
  757
  Pikë nga trofetë:
  243
  pse windows eval?  enterprise e ka vetë ketë mundësi

  C:\Windows\System32\pwcreator.exe

  [​IMG]
   
 3. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,456
  Pëlqimet:
  388
  Pikë nga trofetë:
  153
  gjithmon kam dash me e bo ket sen e kam 1 usb 16GB dhe kam dash me e bo per linux.

  Mirpo Asnjiher nuk e kam kuptu nese mund ta ndaj usb ne partitione pasi qe instalimi e kerkon kte gje nqs prsh usb esht /dev/sda un duhet ta ndaj ne 2 pjes

  /dev/sda
  => /dev/sdb1
  => /dev/sdb2
  tek /dev/sdb1 me instalu sistemin dhe '/dev/sda' duhet perdorur per instalimin e grub.

  Mundet me u bo kjo gje?
   
 4. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  341
  Pëlqimet:
  98
  Pikë nga trofetë:
  28
  po eka edhe un kam treguar me lart wintogo por fakti qe perdori enterprice eshte se win 10 pro nuk ka per te ver ltsb
   
 5. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  846
  Pëlqimet:
  192
  Pikë nga trofetë:
  73
  Nuk ma mer mendja qe mundesh me e nda usb ne partition sepse eshte removable.

  Kerko ne internet po nuk pate po nuk me duket e beshme.
   
 6. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,456
  Pëlqimet:
  388
  Pikë nga trofetë:
  153
  kam pa qe thojn se bohet
  Code:
  https://unix.stackexchange.com/questions/30322/how-do-i-partition-a-usb-drive-so-that-its-bootable-and-has-a-windows-compatibl
  
  mirpo se kam provu naj her personalisht neser do e boj burn linux n`disk dhe do e provoj.
   
 7. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  341
  Pëlqimet:
  98
  Pikë nga trofetë:
  28
  me nda usb dy parcione eshte super e mundur por per mometin nuk mund ta postoj se jam ne tel
   
 8. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Aktiv

  Postimet:
  488
  Pëlqimet:
  91
  Pikë nga trofetë:
  38
  Mua me eshte bere vete nje usb qe kam se si nuk e di :rolleyes:, mendoj ndonje virus, por e kam ne dy pjese tani :D
   
  BlackEagle pëlqen postimin.
 9. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  846
  Pëlqimet:
  192
  Pikë nga trofetë:
  73
  Vetem ne windows e perdor ti ? Sepse nga windows ne windows punon po nese e vendos ne nje os tjeter ndoshta nuk njihen dy partitions.

  Me sa pash une duhen krijuar filesystem dmth qe rrezikon qe partition te njihen vetem ne nje PC (tek ai qe i krijon filesystem)

  Provoje dhe kete metoden ne kete link:
  https://www.wikihow.com/Partition-a-Thumb-Drive

  Nese mundesh provoje dhe na thuaj a punon apo jo sepse personalisht jam i interesuar te di.
   
  Jãşhť'Sşeriĕ pëlqen postimin.
 10. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  341
  Pëlqimet:
  98
  Pikë nga trofetë:
  28
  hyn run dhe shkruaj
  diskpart

  edhe te dergon ne cmd,shkruaj kete komanda njera pas tjetres


  list disk

  select <numri i diskut>

  clean

  create partition primary size=4000(p.sh 4gb)

  format quick fs=ntfs label="emri"

  assign letter=P

  active

  create partition primary

  format fs=ntfs quick label="emri"

  assign letter=O

  list vol(shikoj pak a jan ne rregull)
   
 11. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,456
  Pëlqimet:
  388
  Pikë nga trofetë:
  153
  tu provu fik e niz spo e njifte mo pc HDD mduket u dogj lol. nejse mora 1 pc krejt tri sot.

  e bona burn n`disk Arch Linux, edhe e hapa prej pc e instalova ne usb, mund t`them se instalimi shkoj krejt ok dmth mund te ndaja USB ne partitione, mirpo gjat boot kur du me bo boot prej usb spo bon.. edhe tash qe kalova n`win provova me vendos usb http://prntscr.com/iy6vfs
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 12. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  846
  Pëlqimet:
  192
  Pikë nga trofetë:
  73
  Per kete e kisha dhe une qe ne fillim qe kur ndyshon environment( mjedis ) dmth nga windows ne linux USB mudn ti kete variablat e partitioneve te windowsit por kur e fut USB ne linux ato variabla nuk njihen sepse nuk jane te njejtit mjedis.

  eshte sikur te ekzekutosh nje program .exe ne linux.

  Dhe e njejta gje ndodh nga linux ne windows.


  Ndesa kur don ti besh boot nuk e perdor os-in komplet perdor BIOS qe nuk eshte i njete si OS dhe per kete arsye nuk ti njeh partitions.

  Thjeshte nje pergjigjie llogjike per mua.

  Klm.
   
 13. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,456
  Pëlqimet:
  388
  Pikë nga trofetë:
  153
  perderi sa raspberry pi bon boot prej kart memorje te tel besoj qe edhe pc mundet me bo boot prej usb. kshu qe e provova edhe 1 her edhe funksionoj 100% .

  heren e par kur e ndava usb ne
  /dev/sdf
  => /dev/sdf1

  e para nuk e bona format krejt po vec /dev/sdf1 , per me teper harrova me e bo check as bootable sdf1,

  kshu qe e bona instalimin krejt prej fillimi dhe funksionoj. Jam ne gjendje me instalu arch linux ne usb dhe me bo boot pc nga usb dhe me perdor arch linux njejt sikur osht n`hard drive.

  Ajo qe thua ti deri diku qendrron. Prsh ngaqe perdor shpesh linux por edhe e bej shpesh reinstall pc sepse mbushet full, kam pas plot raste kur e kam windows dhe nuk ma njeh usb qe esht ber bootable me ndonje sistem linux dhe perdor disk, ose ka raste kur sma njeh disk dhe bej boot nepermjet usb.

  E njejta gje edhe ne linux ka raste kur sma njeh CD me windows dhe e boj boot nepermjet usb.
  Pra ndodh 1 problem qe sedi dhe pc nuk esht ne gjendje te identifikoj usb apo disk si bootable dhe deshton.
  dhe tani qe ne usb esht instalu linux, windows nuk e hap duhet me e bo format.

  Nejse ideja e ktij posti ishte me bo boot prej usb dhe mund t`them qe funksionon 100% (un provova veq linux)
   
 14. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,913
  Pëlqimet:
  757
  Pikë nga trofetë:
  243

Shpërndaje faqen

Loading...