1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Mendimi juj per Password Managers?

Tema tek 'Siguria në përgjithësi' e hapur nga Slumerican, 23 Dhjetor 2022.

 1. Slumerican

  Slumerican Anëtar Aktiv

  Postimet:
  373
  Pëlqimet:
  96
  Pikë nga trofetë:
  38
  Ciao

  Cfar mendimi keni per cloud password managers?
  Si gjithmon password managers cdo vit / cdo dy vite kan breaches. Besoj se e dijm te gjith qe sigura online nuk egziston, pra tu e marr parasysh ket fakt ku qendroni ju per perdorimin e password managers cloud based?

  Disa prej password managers me te famshem te kohes se fundit:

  LastPass
  Dashlane
  LogMeOnce
  Bitwarden
  RememBear
  1Password
  Keeper
  E shume te tjere..
   
 2. Blunivers

  Blunivers Anëtar Aktiv

  Postimet:
  174
  Pëlqimet:
  86
  Pikë nga trofetë:
  38
  Bitwarden
   
  Slumerican pëlqen postimin.
 3. Alkeo

  Alkeo Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,123
  Pëlqimet:
  497
  Pikë nga trofetë:
  163
  Ma tsigurt leter e laps
   
  DailyTeCh, Slumerican, Poshnjari dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 4. lumz

  lumz Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  60
  Pikë nga trofetë:
  93
  LastPass
   
  Slumerican pëlqen postimin.
 5. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  418
  Pëlqimet:
  473
  Pikë nga trofetë:
  123
  Ke app qe jan modalitet offline qe llogjikisht nuk kane si te pesojne data breach.
   
  Slumerican pëlqen postimin.
 6. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  4,420
  Pëlqimet:
  1,767
  Pikë nga trofetë:
  243
  Slumerican pëlqen postimin.
 7. Slumerican

  Slumerican Anëtar Aktiv

  Postimet:
  373
  Pëlqimet:
  96
  Pikë nga trofetë:
  38
  Po, pajtohem.
  Po speicifikisht ne ket rast e kisha fjalen per CLOUD :)
   
 8. Slumerican

  Slumerican Anëtar Aktiv

  Postimet:
  373
  Pëlqimet:
  96
  Pikë nga trofetë:
  38
 9. Slumerican

  Slumerican Anëtar Aktiv

  Postimet:
  373
  Pëlqimet:
  96
  Pikë nga trofetë:
  38
  Nese shkoj ne pushim eh marr ndonji telefonat qe m'duhet me u qas meniher ne disa accounts e se kom qat leter me veti duhet me i kput flokt :p

  +80% e passwordave qe i perdori jon +12 characters SYMBOLS, LOWER-UPPERCASES, NUMBERS.
   
 10. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,256
  Pëlqimet:
  1,431
  Pikë nga trofetë:
  343
  Tung,

  jo te gjithe jane hakuar, psh: Bitwarden nuk eshte hakuar asnjeher.

  Dallimi n'mes te ndonje password manager lokal ne krahasim me ate online eshte komoditeti. Nese arrini me e sinkronizu ate lokal psh: KeePass permes OneDrive, GoogleDrive, DropBox,.. ather e keni me veti ngado qe te shkoni, por duhet ta hapni nga Windows ose nese ka ndonje app ne Android/iOS ather mundeni me e hap edhe aty. Une deri von e kam perdor kete dhe sinkorinizimin e kam bere permes cloud, gje qe me ka shty me kalu ne nje zgjidhje online.

  Disa nga password managers qe jane online (apo si po i quani Cloud), kane mundesi me instalu edhe lokal, ku vault eshte i ruajtur lokal dhe asnjeher nuk eshte publik por ather duhet ta dini se serveri duhet te jete i casshem 24/7 dhe sigurine duhet ta mirembani ju. Por kjo nuk ofron me shume siguri se sa ato qe jane online.

  Nje faktor tjeter eshte edhe cmimi. Ka disa qe ofrohen free, gje qe nuk eshte ndonje problem ti perdorni por une preferoj ta paguani, tek e fundit kushton 10-15 euro/vit dhe ka te beje me sigurine tuaj + keni support nga kompania qe ofron ate.

  Cili eshte me i mire, varet nga mundesite qe ofrojn, sigurine qe e kane, sa here jane hakuar, ku gjindet kompania qe e hoston ate, cmimi, dhe shume faktor tjere.

  Gjitha t'mirat.
   
  Slumerican, DailyTeCh dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.
 11. ThumperTM

  ThumperTM Anëtar Aktiv

  Postimet:
  326
  Pëlqimet:
  57
  Pikë nga trofetë:
  38
  Bitwarden, qe disa vite e perdori, punon perfekt.
   
  Slumerican pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...