1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Mendimi juaj rreth te ardhmes sime si IT ?

Tema tek 'IT Kualifikime' e hapur nga shkelzeni04, 22 Qershor 2017.

Tags:
 1. shkelzeni04

  shkelzeni04 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  82
  Pëlqimet:
  10
  Pikë nga trofetë:
  8
  Ckemi cuna, ne kete forum po shoh qe ka shume eksperta sa i perket IT ne pergjithesi , e dashta te mari nje mendim tuajin, per momentin ne nje kompani ne Kosove , punoj si IT Technical 99% me Hardwer Softwer aty ktu ndonje problem me rrjet brenda objektit .
  Kam te perfunduar CCNA1, CCNA2, CCNA3 dhe CCNA4 por qertifikimin ne fund me ka mbetur pa kryer , Fakulteti Menaxhment dhe Informatike Beachelor te perfunduar .
  Si IT punoj qe 9 vite ne nje kompani por kam patur pervoje edhe 5 vite si provajder i Internetit dhe Servis.
  IT kuptohet eshte lemi e gjere me shume nen-dege por tani jam i interesuar qe me mundesi te aplikoj jashte Kosoves ne ndonje kompani ku kam pakez mundesi , por jashta Gjuhes qe me kishit rekomanduar qfare kursi, trajnimi te ndjek si psh IT Security , Server apo diqka qe thjesht e gjeje veten me lehte jashta Kosoves .

  Me thjeshte deshiroj te mari nje dege te IT dhe ate dege ta ndjek sepse IT e gjere ku nje fjali e urte thote "Di gjithqka por edhe nuk di sen " . me teper e kuptojne kete fjali IT .

  Faleminderit per mirekuptim
   
 2. oo1o

  oo1o Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  8
  Pasi qe ki experienc te gate me IT, e po don me u zhvillu ma shume e me u specializu ne diqka per menimin teme Cybersecurity o 1 prej degve qe gjith ka me pas kerkesa per to, e menoj qe ja vlen, po ti me ate experienc menoj qe edhe me qato qe i din e gjen veten let ne naj shtet tjeter jasht KS. ;) Suksese @shkelzeni04
   
  shkelzeni04 pëlqen postimin.
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  Per me dal jashta Kosoves, fillimisht duhet ta gjesh nje oferte pune dhe ta nenshkruash nje kontrate, dhe tjerat jane te lehta. Por per me nenshkru Kontrate, duhet te kesh certifikime. Jo vetem trajnimet si i ke ndjek ti por Certifikime. Une kisha me vazhdu CCNA, CCNP dhe MCSE, dhe vetem Trajnime per VMware. Ose, CCNA, MCSA, MCSE dhe trajnime per VMware. Ose edhe certifikim per VMware por eshte shume shtrenjte, dhe me mire eshte me e lon puna me ta pagu.

  Nese fokusohesh ka rrjetat, CCNA/CCNP eshte OK por duhet te dish edhe OS (server) pak, thjesht je me i mire ne pune. Por nese don te vazhdosh ka pjesa e Serverave, edhe pse meson rrjeta por te duhet CCNA qe te kesh njohuri rreth router/switch duke perfshire VLAN, ACL, Routes, SNAT/DNAT etj..

  Dhe VMware me shume ka te beje me pjesen e serverave, por trajnimet mi ndjek eshte OK (Online se jane me lire). Por normal mundesh me vazhdu edhe me VMware Certifikim, por te duhet nje CCNP edhe MCSA gjitheqysh.

  Nese i bene keto ateher do te mundesh te gjesh pune edhe ne Kosove, me nje rroge shume te mire po flas 800+.

  Me angazhim maksimal edhe me perparesi qe ke pervoje ne IT, me 12-16 muaj mundesh mi arrit ato dhe pastaj me fillu me apliku online neper konkurse te ndryshme

  Sa i perket CyberSecurity, qe u permend me larte. Po flas prej pervojes. Eshte shume COOL dhe interesante, por nuk eshte qe ja vlen shume. Nuk po hy me shtjellu se pse ja vlen edhe pse s'ja vlen por thjesht mendimi im eshte qe sja vlen.
   
  shkelzeni04 pëlqen postimin.
 4. xhoni pashollari

  xhoni pashollari Anëtar

  Postimet:
  27
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  3
  Pershendetje Admin .
  Po mua cfar me sygjeron Per te vazhduar .Kam bachelor ne informatik dhe Certefikat ne CCNA 1-2.
   
 5. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Tung,

  Pasi qe veq paske fillu CCNA, te kisha sugjeruar te vazhdosh CCNA & CCNP, dhe pastaj te fillosh me Cloud Computing (AWS ose Azure ose Google Cloud), te njejten kohe te fillosh te mesosh Network Automation me ndonje tool si psh: Ansible, Terraform.

  Me keto do te kompletoheshe me:
  • Rrjeta ne nje nivel bukur te mire
  • Cloud, mundesi dizajnimi te nje rrjete ne Cloud duke perfshire edhe On-Premise dhe kombinimi eshte shume i mire dhe normal te kesh njohuri per Cloud
  • Por patjeter qe te mundesh ti automatizosh te gjitha keto...
  Suksese ty.
   
  @science pëlqen postimin.
 6. xhoni pashollari

  xhoni pashollari Anëtar

  Postimet:
  27
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  3
  shume flm
   

Shpërndaje faqen

Loading...