1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Me pelqen fotografia shum, ne cilin fakultet(drejtim) te drejtohem?

Tema tek 'Biseda të Lira' e hapur nga BIG EAGLE - 16, 4 Nëntor 2017.

 1. BIG EAGLE - 16

  BIG EAGLE - 16 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  155
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje djema, Dua te filloj te studioj diqka qe ka lidhje vetem me fotografine dhe jo sende tjera.
  Jam fotograf i thjeshte qe fotografoj shembull portrete, macro gjithashtu edhe panorama te ndryshme por gjithashtu beje editime dhe krijoj fotografi te llojit #doubleexposure .
  Qellimi im eshte qe te behem fotograf ne te ardhmen ngase kam talent ne kete drejtim dhe gjithashtu te hapi bizensin tim te fotografise.
  Pash se ne fakultetin e arteve ne prishtin kishte shum drejtime departamente objektiva etj. mund ndonjeri ti mi shpjegoj kto?
  Te fakulteti I Arteve shkruan se jan keto drejtime : 1.piktur, 2. skulptur 3. grafik, 4. dizajn grafik 5. arti konceptual dhe mediat e reja.
  Tani mendoj se ndonjeren nga keto 3 te fundit duhet zgjedhur, cila eshte me e mira qe i pershtatet qellimit tim?
  Pasi hyra te drejtimi dizajn grafik me poshte pashte : Illustrime e dizajn, 2. kaligrafi e tipografi ... edhe fotografi.
  mendoj se nese e zgjedhi ate drejtimin dizajn grafik a do te studioj te gjitha keto si ilustrime e dizajn, ... etj apo vetem mund te perzgjedhi fotografi ?
  Gjithashtu edhe nje pyetje te fundit. a ka fakulteti i arteve provim pranues?
  Ju faleminderit shum...!
   
  Last edited: 4 Nëntor 2017
 2. sp0nTeX

  sp0nTeX Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,514
  Pëlqimet:
  390
  Pikë nga trofetë:
  138
  prej nga je ?
   
 3. BIG EAGLE - 16

  BIG EAGLE - 16 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  155
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  18
  Nga nje fshati i komunes se Ferizajit
   
 4. Popis

  Popis Anëtar

  Postimet:
  11
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  3
  Cdo fakultet ka provim pranues.
  Un te them merre drejtimin e dizajnit grafik ku aty ke dhe fotografine,, fotografi dhe dizajn grafik tani klasen e ka Menduh Nushi dhe Ass. Isak duraku. Te dy jan drejtor te fotografise dhe ligjirues te mir. E sidomos Menduh nushi, te cilin dhe un e kam pas Profesor ne Akademi.
   
  BIG EAGLE - 16 pëlqen postimin.
 5. BIG EAGLE - 16

  BIG EAGLE - 16 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  155
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  18
  Faleminderit shum per pergjigje. d.m.th nese e marr ket drejtim dizajn grafik do mesoj lendet ilustrime dizajni, kaligrafi e tipografi ? Apo mundem te zgjedh vetem fotografin . mendoj a jan edhe keto si drejtime apo jan lende qe kam per ti studiuar te gjitha?
  Gjithashtu ne rast se ke ndonje informacion se qfar pytje mund te bien ne provim pranues do ishte mire.
  Faleminderit!
   

Shpërndaje faqen

Loading...