1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Me Fat Kurban Bajrami !

Tema tek 'Punimet Tuaja' e hapur nga Gynii, 23 Tetor 2012.

 1. Gynii

  Gynii Anëtar Aktiv

  Postimet:
  143
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
 2. Albi Bytyqi

  Albi Bytyqi Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,080
  Pëlqimet:
  127
  Pikë nga trofetë:
  133
  Sdi pse u shty bajrami t'premten ???

  URIME EDHE TY KURBAN BAJRAMI !
   
 3. Gynii

  Gynii Anëtar Aktiv

  Postimet:
  143
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  Eshte nje feste te enjten nuk pom kujtohet se cila , edhe nuk bon me qen te dyja pernjeher . Kshtu qe eshte vendos per te premten
   
 4. Misteriozi

  Misteriozi Anëtari i muajit I

  Postimet:
  2,108
  Pëlqimet:
  252
  Pikë nga trofetë:
  153
  kjo ka ndodhur për shkak të ditës së Arafatit e cila është të enjten dhe kjo sipas tij, e përcakton se dita e parë e Kurban Bajramit është të premten.
   
 5. t.o1

  t.o1 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  68
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  8
  Pershendetije !
  Per krejt ata qe nuk e din, festat ne Islam caktohen ne baze te Henes.
  Muaji i ri perkatesisht muaji henor fillon me paraqitjen e henes se re.
  Hena e re ne islam nuk parashikohet me muaj apo vite perpara duke u bazu ne llogaritje astronomike por hena e re eshte atehere kur shihet me sy te lire dhe atehere fillon muaji henor.
  Kurban Bajrami eshte ne diten e 10 te muajit Dhul-Hixheh ( muaji ne te cilin gjendemi).
  Pas shikimi te henes u pa se dita e pare e ketij muaji (muajit Dhul-Hixheh) ishte me 17.10.2012 dhe kjo tregon se pas 10 ditesh eshte Dita e Kurban Bajramit e qe i bie me 26.10.2012.
  Ne baze te levizjes se Henes rreth Tokes ka mundesi qe ne te gjitha vendet mos te shihet hana ne te njejten kohe dhe muaji henor mund te filloj ne nje vend per nje dite perpara (ose pas).
  Festat ne islam nuk shtyhen dhe as nuk vijn para per shkak te ndonje feste tjeter.
   

Shpërndaje faqen

Loading...