1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Ndihmë me eshte shfaqut nje virus ne gmail

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga pumma, 29 Qershor 2020.

 1. pumma

  pumma Anëtar i Njohur

  Postimet:
  612
  Pëlqimet:
  54
  Pikë nga trofetë:
  58
  Pershendetje
  kam njo problem me gmail, i kam disa email te hapur te g-suite nga domaini i kompanise por ka fillu me u shfaq si nje phishing ne email shembulli si ne foto [​IMG]

  a mund te me ndihmoni se si ta heqi kete, apo me jan infektuar pc nga ku dergojin email

  faleminderit
   
 2. bekim98

  bekim98 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  68
  Pëlqimet:
  21
  Pikë nga trofetë:
  8
  A e ke hap qata link a?
   
 3. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,902
  Pëlqimet:
  1,039
  Pikë nga trofetë:
  343
  Me sa po shikoj eshte nje email spam qe te ka ardhur dhe sistemi e ka kapur si spam. Emaili te tilla nuk i shmang dot nese adresa e emailit eshte publike ose je regjistruar ne forume apo faqe te tjera. Nuk ka asgje per tu shqetësuar. Vetem mos kliko tek linket.
   
  pumma pëlqen postimin.
 4. pumma

  pumma Anëtar i Njohur

  Postimet:
  612
  Pëlqimet:
  54
  Pikë nga trofetë:
  58
  jo i nderuar ajo foto ishte nje shembull, ja kjo foto eshte direkt nga vendi i ngjarjes
  [​IMG]
   
 5. pumma

  pumma Anëtar i Njohur

  Postimet:
  612
  Pëlqimet:
  54
  Pikë nga trofetë:
  58
  i nderuar ai image ishte nga google e morra vetem si shembull ndersa kjo eshte ajo qe me shfaqet
  [​IMG]

  nga 20 email adresa vetem ne nje pjes prej tyre me shfaqet ky mesazh " Be careful with this message" mos ndoshta filet attachment jane te infektuar apo si ?
   
 6. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  Sic e permendi antari me larte, SPAM nuk mundesh me ndalu. Mundesh me e limitu numrin e tyre por jo 100% me e ndalu. E vetmja zgjidhje qe mundesh me e pa eshte me i trajnu userat, qe me mujt me dit a duhet me kliku a jo, a eshte emaili legjitim a jo, ... etj.

  Nese te vijne shume emaila nga ai person dhe disa te paraqiten mire dhe disa jo ather gjasat qe edhe kjo email eshte ne rregull jane te larta por nuk jane 100%.

  Andaj, pergjigjja qe kerkon nuk mund te ipet 100% pasi qe nuk e di situaten tuaj, kontaktin me klientat/firma, a ka dergu personi email paraprakisht a jo.

  Nje gje me bjen ne sy qe me duket se eshte SPAM eshte: Titulli i emailit eshte ne anglisht ndersa permbajtja ne shqip. Gjithashtu, gjuha shqipe nuk eshte e shkruar si duhet, dhe me duket qe eshte perkthyer nga gjuha angleze, dhe pjese e fundit Me respekt, Bleona nga ekipi.. o_O (nga ekipi i futbollit :D).

  Sic, e ceka edhe me larte qe mua me duket spam, por varet se a eshte inicuar emaili nga ana juaj fillimisht, a ekziston ne sitemin tuaj ajo fature me ate numer etj..

  PS: Edhe nese eshte SPAM, une fajllin e kisha hapur ne ndonje sandbox, dhe gjithashtu ju kisha pergjigjur dhe kisha Social-Engineer, Social-Engineerin <-- kjo eshte shume cool. Pasi qe e kam bere disa here deri sa kam arrit me e mesu emrin dhe mbiemrin e sakt, dhe llogarine bankare me emer te personit qe ka dasht me Social-Engineer mua :p.

  Suksese
   
  Poshnjari pëlqen postimin.
 7. pumma

  pumma Anëtar i Njohur

  Postimet:
  612
  Pëlqimet:
  54
  Pikë nga trofetë:
  58
  Pershendetje Fannol, te shkrimi po sepse flasim te gjithe ne gjuhen angleze, ndersa te email sender dhe me respekt nga ekipi i kam fshir per arsye te privatesis

  problemi qendron ketu se ne kur po dergojim email po na shfaqen keto dyshime kinse email jan te spam.
  a mundet me qen arsyje e ndonje file attachment qe e uploadojin per dergim te klienti e aj file me da referu si spam/phishing
   
 8. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ather nese flisni te gjithe ne gjuhen angleze, me duket se eshte SPAM.

  Ketu munden me luajt rol shume pika, dy prej tyre
  • Se si eshte konfiguruar email sistemi i tyre, pasi qe edhe kjo luan rol.
  • A kan ndonje kompjuter ata/ju te infektuar qe mundet me e vendos domainin tuaj ne blacklist

  Shkarkoje fajllin edhe skanoje dhe shiqoje se a eshte ne rregull (perdore Malwarebytes).
   
  pumma pëlqen postimin.
 9. pumma

  pumma Anëtar i Njohur

  Postimet:
  612
  Pëlqimet:
  54
  Pikë nga trofetë:
  58
  Te gjitha email jane te konfiguruar ne G-suite dhe paguhen premium nuk besoj se ketu mund te kete diqka,..
  gjithashtu edhe un besoj tek kjo pika e dyte qe mund te jen file te infektuar pasi qe ne qdo kilenti i dergojim pdf file me info dhe fatura...

  gjithsesi sapo te zgjidhi kete problem do te ju shkruaj ketu per te gjithe ata qe do te sprovohet me kete problem :)
   
  Fannol Gashi dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.
 10. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  @pumma Premium paketa te mundeson te kesh me shume Features/Veçori por jo te kesh me shume siguri. Siguria baze per te cilen po flasim eshte pjese e cdo pakete.

  Ta tregoj nje eksperience te nje firme.
  • Personi X blen/shet paisje dhe bene tregti me firma ne perendim.
  • Laptopi i tij ju ka infektuar. Une besoj qe per muaj te tere vetem jane mbledhur informata se me kon kontakton, cka shet, cka blen ...
  • Ne nje moment ka bere tregti per diqka dhe ende pa u bere pagesa, i ka ardhur nje email ku thot qe banka jone eshte nderruar andaj ju lutem pagesen per xxx produktin ne shumen xxx (shuma ka qene dikun 30.000,00 euro) bejeni ne kete banke (Banke ne Nigeri nese nuk gaboj), por personi X ka qene i kfjellt edhe e ka thirr firmen meniher edhe ata i kane thene qe jo nuk kemi ndryshuar asgje dhe jemi duke e bere gati faturen.
  Personi qe e ka infektu, ka mbledh aq shume informata, sa qe ka qene ne gjendje ta dij sakt se si eshte komunikimi i tyre, cili me cilin komunikojne, etj..

  Andaj nese te vjen emaili nga EMAILI ([email protected]) i njejte, nuk eshte 100% e sigurt qe ai person ta ka derguar.
   
 11. pumma

  pumma Anëtar i Njohur

  Postimet:
  612
  Pëlqimet:
  54
  Pikë nga trofetë:
  58
  Faleminderit per keto sygjerime i nderuar por sfida eshte se neve po na del jo derguesit po na kur po dergojm po na shfaqet aj mesazh si ne foton me lart se di a po me kupton!!

  gjithsesi faleminderit per keshillat
   

Shpërndaje faqen

Loading...