1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Mbro websitin Wordpress

Tema tek 'Siguria në Ueb' e hapur nga DarKr0x, 12 Qershor 2016.

 1. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,451
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Pershendetje,

  Besoj disa nga ju kane website ne wordpress.

  Dhe login pages /wp-login.php dhe /wp-admin.php mund tju behen sulme brute force dhe webi juaj te hackohet.


  Nje menyre per tu mbrojtur eshte nepermjet ketij plugin :
  Ky plugin fsheh /wp-login.php dhe /wp-admin.php dhe ju mund ta beni rename direktorine qe doni pershembull example.com/DarKr0x/

  DarKr0x.
   
 2. muli1

  muli1 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  85
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  8
  e qysh me hi tash... une e lash me fsheh wp-admin edhe e lash atje posht username dhe pasword private e krijova likun e wp adim me nje emer tjeter... tash po ma qet nje kuti me dha username edhe pasword po ja dha qato qe aukm pas spo ban me hi ne faqe.[​IMG]
   
  Last edited: 12 Qershor 2016
 3. muli1

  muli1 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  85
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  8
  ekum bo . Yes, please hide WP Admin from the user when they aren't logged in.
  ekum ndryshu .Change the WordPress Login URL:
  edhe
  HTTP Authentication e kam bo .Private Usernames/Passwords
   
 4. netsagor

  netsagor Anëtar

  Postimet:
  2
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  I recommended you iThemes Security and Wordfence Security plugin. Those are best for wordpress.
   
 5. beharluu

  beharluu Anëtar i Njohur

  Postimet:
  646
  Pëlqimet:
  191
  Pikë nga trofetë:
  88
  Nuk e kam provu mirpo kjo eshte shum e thjesht te behet ne menyr manuale duke ndryshuar vetem emrin e folderit tek cpanel kaloni mir
   
  mrbajraktari1234 pëlqen postimin.
 6. immortal.boy

  immortal.boy Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,732
  Pëlqimet:
  305
  Pikë nga trofetë:
  213
 7. clusterphys

  clusterphys Anëtar i Njohur

  Postimet:
  870
  Pëlqimet:
  265
  Pikë nga trofetë:
  93
  Shqip o gjigand :) ose permirsoje Anglishten meqe do te shkruash Anglisht ;)
   
  BlackEagle dhe ALBCODERS pëlqejnë postimin.
 8. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,451
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Maybe...
  1- Por mund te kesh prb kur e ndryshon manualisht. Te pakten keshtu mendoj.Do e provoj dhe do them.
  2- Po ata qe skan cpanel, dmth kan wp hosting ?
   
 9. beharluu

  beharluu Anëtar i Njohur

  Postimet:
  646
  Pëlqimet:
  191
  Pikë nga trofetë:
  88
  tek e dyta mund te perdorin nje shell :)
   
 10. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,451
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  PHP shell ? Shumica indetifikohen si viruse dhe shume te tjere kane backdoor.

  Dhe si do e besh upload shellin ? :D
   
 11. Selim Baruti

  Selim Baruti Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,375
  Pëlqimet:
  257
  Pikë nga trofetë:
  128
  Shell e ngarkon nga Wordpress ;)
   
 12. beharluu

  beharluu Anëtar i Njohur

  Postimet:
  646
  Pëlqimet:
  191
  Pikë nga trofetë:
  88
  gjithmon ka nje zgjidhje ... harrova me than qe disa pluginsa ne radhet e tyra kan shell kujdes cilt uploadoni djem
   
 13. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  583
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ata qe skan cpanel apo qe kan wp hosting ateher wp-login mund ta ndryshojne edhe manualisht permes konfigurimit ne function.php

  Si do qe te jete,plugin eshte metoda me e lehte.Edhe pse personalisht nuk i kam provuar gjith plugins.
   
  DarKr0x pëlqen postimin.
 14. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,451
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Sic tha antari me larte, menyra ka sepse ajo cfare ben plugini eshte dicka qe useri mund ta beje dhe manualisht.
  Por plugini eshte zgjidhja me e mire.
  Gjith te mirat.

  Nese portoni te instaloni plugin vazhdoni me shella dhe cpanela :)
   
 15. ALBCODERS

  ALBCODERS Anëtar Aktiv

  Postimet:
  124
  Pëlqimet:
  46
  Pikë nga trofetë:
  43
  iThemes Security e permendur me lart hyn ne konflikt me disa plugine licensimi plus wordence ngarkon databazen dhe shkakton nje faqe te ngadalt, lockdown wp admin eshte i thjeshte dhe ben pune.
   
 16. AdGor

  AdGor Anëtar

  Postimet:
  8
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Disa shenime qe i kam nxjer nga nji Tutorial qe e kam par, tani nuk me kujtohet emri ose burimi ku e kam mar Tutorialin i cili ishte per WordPress Security, keto shenime i mbaj si udhezime ose TO DO LIST sa her qe bej ndonji Wordpress site.

  Ndero 'admin' username dhe passwordin te Wp Tuaj:
  Dhe Disa Pluginsa:
   
 17. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,691
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  captcha.

  Se i ndrryshut emrin files apo naj gjo tjeter ska lidhje. kurse captcha mbron me teper sepse 1 brute force apo "curl" nuk mundet me e bo bypass. (http://stackoverflow.com/a/5801032)
   
  Last edited: 22 Prill 2017
  BlackEagle pëlqen postimin.
 18. oxkos Webmaster

  oxkos Webmaster Anëtar Aktiv

  Postimet:
  157
  Pëlqimet:
  73
  Pikë nga trofetë:
  38
  ky plugin qe thua duket se ka probleme te mdha sepse te largon si admin nga kyqja ne uebsajtin tend, kshtu thuhet nga perdorues te shume ja edhe fotoja!

  [​IMG]
   

Shpërndaje faqen

Loading...