1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Martes ne te njejten lagje ?

Tema tek 'Biseda të Lira' e hapur nga nikalina, 27 Maj 2020.

1. nikalina

nikalina Anëtar

Postimet:
    5
    Pëlqimet:
    3
    Pikë nga trofetë:
    3
    Përshëndetje

Me falni qofsi nuk eshte vendi i mire per ket pytje !

Une jetoj ne gjermani edhe jam ne lidhje me nje vajze, tash 3 vjet. Kur i kam folur babit per ket vajze, prindet nuk e kan pranuar sepse ajo e ka prejardhen te njeten lagje (ne kosove). Ne realitet, ajo vajza nuk jeton ne at lagj ama baba vet e ka prejardhmen ne ket lagj. Edhe Babi i kesaj vasjez nuk ka lindur ne ket lagje qe jam une. Kam folur me shok, e disa me kan kallxu qe plot martohen me te njejten lagj pas problem.

Nuk di qka me ba sepse me ket vajzen kena shum dashuri edhe ajo nuk po don me lan kit pune. A eshte e lejune me u martu me nje vajz edhe pse familja vet ka jetuar ne te njejten lagj ? Nuk e kena te njejten mbiemer normal !

FLM edhe me falni per kabitem me shkrim. Nuk jam perfekt per ket pune ^^

bthaci pëlqen postimin.
  2. getrich

getrich Anëtar Legjendë

Postimet:
    2,063
    Pëlqimet:
    260
    Pikë nga trofetë:
    163
    Ska lidhje valla qe une kojshi e kom ni shok qe e ka grue kojshiken .
    Me pas ni gjak nuk bon .

Poshnjari pëlqen postimin.
  3. nikalina

nikalina Anëtar

Postimet:
    5
    Pëlqimet:
    3
    Pikë nga trofetë:
    3
    Flm per pergigje.

Baba po thet qe e kena nje gjak se familia e saj vjen prej te njejtes lagje (lagje qe eshte e marune ne 1800). Ama per mu eshte vetem tradite qe nuk dojn se nuk kena asnje lidhje me gjak.

Shoki yt edhe gruja vet a kan jetu gjith ne te njejten lagje ? Se qofsi nuk e ki prejardhen po veq familja ka nrru venen ban edhe kojshi. Nuk e di a po me kupton ?

bthaci pëlqen postimin.
  4. Fannol Gashi

Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

Postimet:
    3,255
    Pëlqimet:
    1,425
    Pikë nga trofetë:
    343
    Pershendetje,

Sa i perket pyetjes se a lejohet a jo, varet se pee cka a lejohet.

• A lejohet me fe: po lejohet.
    • A lejohet me tradite: kete ta ka tregu baba jot.
      • A ka problem nese martohesh: mundesh me e humb familjen (kjo ne baze te tradites)
    • A ka problem gjenetikisht: ne baze meje nuk ka, por mundeni me bo analiza edhe me e vertetu, qe me ja'u deshmu prinderve qe nuk ka kurgjo problem.

ami81, miraxh dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.
  5. nikalina

nikalina Anëtar

Postimet:
    5
    Pëlqimet:
    3
    Pikë nga trofetë:
    3
    Flm. Po qaty eshte problemi, nuk du me humb familjen ama nuk du me humb shoqen sepse jena shum te lidht edhe nihem teper mire. Se ne realitet eshte vetem nje problem tradite, e jo problem gjenetik ose tjeter.

6. getrich

getrich Anëtar Legjendë

Postimet:
    2,063
    Pëlqimet:
    260
    Pikë nga trofetë:
    163
    Jo kta lidhje farefisnore / gjaku nuk kan , po lagja ime osht e madhe ka mbi 250 shpi vetem rruga ime , po ky grujen e ka perball shpijat ,
    nese jeni lidhje gjaku nuk bon sepse edhe gjenitikisht fmija lindin me probleme .

7. H!TM3N.

H!TM3N. Anëtar i Njohur

Postimet:
    888
    Pëlqimet:
    220
    Pikë nga trofetë:
    78
    Shumë mirë ta paska spjegu Fanoli më lartë lejohet me fe dhe me traditë, 1 këshillë nga unë mos dëgjo të tjerët çfarë flasin, thjesht paçit fat në jetë.

8. eby

eby Anëtar Aktiv

Postimet:
    252
    Pëlqimet:
    109
    Pikë nga trofetë:
    53
    Martesa eshte akt tradicional dhe jo fetar nga pikpamja jojuridike. Se nga pikoamja juridike, Martesa është bashkëjetesa ligjore, e cila mbështetet në barazinë morale dhe juridike të bashkëshortëve, në ndjenjën e dashurisë, respektit dhe mirëkuptimit reciprok, si baza të unitetit në familje.
    Nqs do ta kosideronim nje akt fetar do te hapnim nje debat qe nuk do kishte fund dhe krye.
    Dashuria nuk njeh as kuran as bibel. Dashuria eshte nje ndienj qe mund te hedhi ne nje pallat ne nje lagje, ne qytet aspo ne nje kontinent tjeter.
    Te trashgohesh dhe hidhi pas kraheve keto mendime te mykura te sterrlashta, se nuk jemi ne e poken qe nusen na i sillnin me mushka, pa e pare se cfar ishte, vetem e zbulonin naten qe kishte perfunduar cdo gje.

FenTonaIX pëlqen postimin.
  9. nikalina

nikalina Anëtar

Postimet:
    5
    Pëlqimet:
    3
    Pikë nga trofetë:
    3
    Flm per pergigjet ! Nuk eshte situat e lëte se familjen si une si vajza e dojm ama nuk dojm mu largu per nje tradite, qe per mu, nuk ka ven ne vitet e tona.

10. DardanDaci

DardanDaci Anëtar i Njohur

Postimet:
    992
    Pëlqimet:
    691
    Pikë nga trofetë:
    173
    Me vjen keq qe po ta them por problemi qendron tek prinderit tuaj , kjo tregon jo pjekuri dhe analfabetizem qe ende mbizoteron ne trojet tona.
    Nqs nuk keni lidhje gjaku je i lire ta marresh edhe po ta keni mbiemrin e njejt asni problem nuk ka , mjafton mos te keni lidhje gjaku , sa i perket qe e humbni familjen , un se besoj se nje prind normal e humb djalin qe nuk e le te vendos per fatin e tij , kjo po i bjen ne logjik se edhe mikun e jetes spo ta pranojn per nje arsyje te pa logjikshme , kshtu qe nese dojn me te humb ata le tet humbin ti nuk je duke bere gabim asgje je i paster , por ishalla e kuptojn se jan gabim. Dhe mos u bej shum i ndershem me njerzit ne pergjethsi ne ditet e sotme sepse te kthehen te gjitha per keq.
    - Sa më shumë i ndershëm njeriu, aq më i keq fati i tij.
    John Ray

phoenix pëlqen postimin.
  11. qeliza33

qeliza33 Anëtar

Postimet:
    1
    Pëlqimet:
    0
    Pikë nga trofetë:
    1
    nese jeni nje gjak sta perferoj por tash po bojn njerzt gjithqka, po mere si kshill kta

12. tupac.al

tupac.al Anëtar Aktiv

Postimet:
    289
    Pëlqimet:
    285
    Pikë nga trofetë:
    73
    o shok, se di per ca lodhesh qe tkuptojne? Viti 2020 tjetri thot ste le baba me u martu se je me i lagje. lol

13. AVM Digital

AVM Digital Anëtar Aktiv

Postimet:
    456
    Pëlqimet:
    207
    Pikë nga trofetë:
    53
    Me duhet tema pa lidhje dhe disa mendime pa lidhje. Or Vella po ta dush gocen Te trashegohesh edhe asgje te keqe ska.

Mr.Gh0$T pëlqen postimin.
  14. phoenix

phoenix Anëtar Legjendë

Postimet:
    2,565
    Pëlqimet:
    647
    Pikë nga trofetë:
    243
    Problemin qe mundet me pas familja jote ose familja tjeter nuk duhesh me marr ti mbi vete , vetem pse dikush nuk osht i aft me pa ardhmen e me jetu pa asi lloj traditash qe per mu jan veq do budallakia ateher ti ski faj.
    Edhe pom duket qe problemi nuk koka shum te familjet po te ti qe nuk paske vendos hala se njeri kur vendos diqka nuk mundet me ndal askush.
    Kshtu qe me mir osht me vendos me heret per gjithqka e mos me lon koha me kalu sepse kaniher bohet von.

AVM Digital dhe Mr.Gh0$T pëlqejnë postimin.
  15. DailyTeCh

DailyTeCh Anëtar Legjendë

Postimet:
    1,819
    Pëlqimet:
    232
    Pikë nga trofetë:
    83
    Per martes mos pyet askend, vendos vet edhe po ti te del tymi, fetarisht te lejohet ,pjesa tjetr pune tradite mendoj qe s`ja vlene...se per pune traditash dhe kanunesh shum gjakderdhje jan be dhe shum qifte jan shkaterru, shum martesa jan imponu dhe kurr jet normale nuk kan jetu.

wolf_mc12 pëlqen postimin.
  16. nikalina

nikalina Anëtar

Postimet:
    5
    Pëlqimet:
    3
    Pikë nga trofetë:
    3
    Shum FLM te gjitheve per pergigjet ! Shum ka vler per mu me dit qe keto tradita, qysh y kam than edhe familjes, nuk kan ma vler ne 2020.

Mr.Gh0$T pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...